У Дніпрі відкрили виставку «маленьких книг» (Фото)

У фондах  бібліотеки Національного гірничого університету  колекція мініатюрних книг нараховує більше 500 одиниць зберігання — це словники, географічні атласи, путівники, пісенники, але левову частку від цього складають, звичайно ж, видання художньої літератури — високі зразки української, російської та зарубіжної класики.

3ff347a4cebda69da97b604af4d8d8b2

Слід зазначити, що за багато років перебування в фондах такі книги вперше виставлені для широкого огляду і всі ми — і читачі, і бібліотекарі — маємо унікальну можливість доторкнутися і уважно розглянути це маленьке диво, продукт людської винахідливості, шедевр поліграфічного мистецтва, яким є мініатюрна книга Особливе місце на цій виставці займають три книжки : унікальне видання, нестаріюча книга, яка з’явилася на світ в 1574 році — «Азбука» Івана Федорова; факсимільне видання «Юності чесне зерцало або Показання до життєвого обходження» ( «Зеркало» було видано відповідно до духу петровських реформ й датується 1717 роком); факсимільне видання Байки Івана Крилова (видання 1835 року), зазначають у прес-службі університету.

Мініатюрні видання часто служили предметом гострих дискусій — це примхи поліграфістів чи серйозна книжкова продукція? Незважаючи на те, що більшість подібних книг аж ніяк не дешеві сувеніри, та призначені вони не для повсякденного користування, ці зразки мистецтва книговидання довели своє право на існування, підкоряючи читачів своїм розміром і високою якістю поліграфічного виконання.

4053c31374c1bc3c9a7cac85fc4b8e3d

Сучасні мініатюрні книги створюються за допомогою методу фотомеханічного репродукування. Він уможливлює зменшення тексту майже безмежно. Така технологія винайдена досить недавно (у другій половині XIX століття), але перші міні-книги згадуються ще в творах античних авторів задовго до того, як було винайдено книгодрукування. Відомо, що в першому столітті нашої Ери вже існувала мікроскопічна рукопис знаменитої поеми Гомера «Іліада». Вона була написана на такому маленькому і тонкому пергаменті, що його можна було помістити в горіхову шкаралупу.  Що ж таке мініатюрна книга? У країнах колишнього СНД мініатюрним вважають видання в обкладинці, у якого максимальний розмір блоку не перевищує 100х100 мм. У європейських країнах і США ці параметри не повинні перевищувати 3 дюймів, тобто 76 мм. Але серед мініатюрних видань виділяються ті, які навіть на тлі 3 дюймів виглядають малими, — це мікрокниги, розмір яких не більше 10х10 мм.

Слід зазначити, що перші мініатюрні книги були рукописними, в основному релігійного спрямування: рукописні Біблії, часослови, молитовники. Їх виготовляли на замовлення аристократів, членів королівських сімей, дворянської знаті. Для плетіння поряд з папером і картоном також застосовували дорогі види шкір, перли, черепахові кістка, карбування, а також срібло і золото. Після появи перших друкованих книг в Західній Європі з’явилися і друковані міні-видання.  Наприклад, найбільш ранню друковану міні-книгу видав в 1468 році учень Йоганна Гутенберга Петер Шеффер у м. Майнц. Поряд з молитовниками і Біблією широкого поширення набули різні календарі, поради подорожуючим в дорозі, тобто книги практичного змісту. Пізніше стали друкувати поезію, а також історичні твори. У XIX ст. з’явилися словники, альманахи, світські хроніки. Міні-книги були дуже популярні в Німеччині, Англії і Франції. Із Західної Європи «маленька книга» вирушила подорожувати в слов’янські країни, де найбільше поширення подібних видань відбулося в XIX столітті. Характерно, що спочатку це була дитяча література.