Українські жінки вчаться водити потяги та керувати будівельною технікою
Відтік робочої сили за кордон та мобілізація значно вплинули на український ринок праці під час війни. Щоб подолати кадрову кризу, роботодавці все частіше наймають жінок на посади, які традиційно вважаються «чоловічими». Які нетипові професії тепер обирають жінки та що готовий зробити бізнес, аби заповнити вакансії – з’ясовували наші журналісти.
ПОДОЛАННЯ КАДРОВОЇ КРИЗИ
Нещодавно в Україні стартував пілотний проєкт із підготовки водійок автобусів, який відкриває нові можливості для жінок віком від 21 до 65 років, що проживають у Києві, Київській, Дніпропетровській, Запорізькій, Львівській, Полтавській, Чернігівській та Миколаївській областях. Після завершення навчання жінки зможуть працевлаштуватися на ці посади.
За словами заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергія Деркача, кадрова криза зачіпає майже всі галузі. У сфері перевезень, як вантажних, так і пасажирських, нестача кваліфікованих фахівців відчувається особливо гостро.
«Тільки в регіонах потрібно понад 6 тисяч водіїв автобусів на внутрішніх маршрутах. Тому одним із завдань держави є створення доступних умов для перенавчання та отримання нових навичок, зокрема для жінок», – зазначив посадовець.
Навчальні програми, що дають змогу жінкам освоїти професії, які раніше здебільшого виконували чоловіки, стали поширеним явищем.
ПЕРЕОРІЄНТАЦІЯ РИНКУ ПРАЦІ
У Державній службі зайнятості зазначили, що ринок праці поступово змінюється, залучаючи жінок до робіт, які раніше вважалися суто «чоловічими». Серед вакансій, які тепер обирають жінки, – машиністи насосних установок, кранівники, вантажники, гірники, слюсарі-ремонтники та інші.
У 2023 році з-поміж 158 тисяч жінок, працевлаштованих завдяки Службі зайнятості, 677 обрали професію оператора заправних станцій, 253 стали машиністками насосних установок, а 14 – водійками навантажувачів.
Статистика щодо перекваліфікації жінок за регіонами свідчить про те, що з початку 2024 року навчання на нові для себе спеціальності розпочали 6,4 тисячі жінок. Серед них багато тих, хто отримає професії, які вважаються чоловічими.
Так, у Львівському ЦПТО навчалися 3 трактористки; у Дніпропетровському – 26 жінок стали дронарками; в Одеському – 6 токарок та 7 лицювальниць-плиточниць; в Івано-Франківському, Полтавському та Сумському – 37 операторок котелень та 15 машиністок котельні; у Рівненському – 3 верстатниці деревообробних верстатів та 2 електрозварниці ручного зварювання, а також є жінка, яка отримала кваліфікацію ковальки ручного кування.
Не варто боятися нових викликів – слід використовувати їх як можливість для розвитку і змін.
ПІДГОТУВАЛА НАТАЛІЯ КОВАЛЬЧУК
фото з відкритих джерел