В Україні є Оптимістична печера
Печера з дивною назвою Оптимістична розташована поблизу села Королівка Борщівського району у Тернопільській області. І це не просто печера, а геологічна пам’ятка природи загальнодержавного значення в Україні. Її занесено до Книги рекордів Гіннесса як найдовшу у світі печеру, найдовшу печеру Євразії. Сумарна картографована довжина Оптимістичної печери становить понад 250 км (глибина близько 20 метрів). Цікаво, що вона до кінця не розвідана.
Історія
Печеру відкрили 8 травня 1966 року Олексій Соляр і Мирон Петрович Савчин. Спочатку передбачалося, що її довжина не менше 3 км; подальше дослідження перетворило її в найдовшу печеру тодішнього Радянського Союзу. Печеру назвали Оптимістичною, оскільки скептично налаштовані колеги прозвали львів’ян «оптимістами», коли вони стверджували, що печера має потенціал.
Сьогодення
Оптимістична складається з 10 районів, які відрізняються один від одного морфологією ходів, кольором і структурою гіпсу, кількістю кристалів, їхніми розмірами, формою, відтінком. Найвідоміші і найкрасивіші ділянки печери – це галереї Караганда, Золотий Полоз, Пушкіна, Чумацький Шлях, також район Радіо Люкс; гроти Тудуся та Кіт. У печерах зустрічаються підземні озера та водоспади. Часто трапляються гроти, що утворилися обваленням величезних гіпсових брил. Найкрасивішим районом спелеологи вважають «Заозерний». Потрапити туди можна, подолавши завал у залі «Аква-Віта». Масштабна площа, кольорові стіни і склепіння — смуги світлі, темні, червоні, жовті, якісь кола, зиґзаґи. Також там знаходяться кристали — від дрібних, наче іній, до величезних, завбільшки із пляшку з-під шампанського.
Цікавинки
У печері є навіть свій Музей глиняних скульптур. Там розмістили шедеври митців зі Львівщини, Тернопільщини та Донецька. Експонати ліпили серед гіпсових лабіринтів і наростів, під тридцятиметровою товщею землі. Тепер з темних ходів раптово виповзає величезна саламандра, а на стінах плавають доісторичні риби. Все це з часом не зіпсується, впевнені скульптори, адже печера працює наче холодильник, регулюючи температуру і клімат – всередині постійна температура +10 і вологість.
Відвідини печери
Для багатоденних подорожей під землею підземні табори постачають запасом продуктів, примусами, там є всі умови для ночівлі, готування повноцінної гарячої їжі. Вже було проведено понад 170 експедицій – у цих дослідженнях Оптимістичної брали участь і спелеологи з інших країн: Болгарії, Польщі, Росії тощо. Але дослідження печери і досі триває.