В українській школі знайшли церковний скарб, якому 150 років

У селі Гопчиця Погребищенського району Вінниччини знайшли розписи Свято-Троїцької церкви, яку зруйнували у 1930-х роках.

Саме в тих роках з тих розписів збудували дах школи. У селі ходила легенда, що дах школи будували з матеріалів церкви, на яких збереглись старовинні розписи. Однак жодного підтвердження цьому не було.

«З 1989 року будуємо нову школу. Люди її бережуть, як зіницю ока. А поки діти вчаться у старій. Вона вже в такому стані, що стеля дітям на голову падає. Кілька класів взагалі закрили, бо стеля прогнулася і в будь-який момент може звалитися. Не раз вилазили на дах школи аби перевірити чи ніде не протікає. Але та частина, де прокладені дошки з церковними розписами, була настільки добросовісно перекрита, що там ніколи не протікало. Тому туди ніхто не вилазив», — говорить Gazeta.ua сільський голова Роман Прилуцький.

Знайшли на даху глиняні тарілки, яким 80 років. Разом з церковними розписами розмістять в краєзнавчому музеї. Спробують їх скласти у пазли.

«Судячи з малюнків, то там помітний біблійний сюжет входження Ісуса Христа в Єрусалим, де є віслюк, на якому сидить. Але поки не можу стверджувати», — додає сільський голова.

В архівних документах не йшлося, які саме матеріали використовувались для покрівлі.

«Питання про будівництво нового приміщення школи розглядалося 20 листопада 1926 року на засіданні сільської ради. Вирішили будувати нову школу на церковній землі, на місці попової клуні, яка руйнується. Школу було побудовано і здано в експлуатацію десь в 1930 році. Ще три класні кімнати і вузький коридор добудовано в 1939 році», – розповідає завідувач краєзнавчого музею Гопчиці Михайло Петренко.

Дерев’яна церква на честь Пресвятої Трійці збудували на кошти поміщика Різніча Івана Стефановича у 1855 році. При церкві діяло приходське училище для дітей прихожан. В такій школі вчили читати Святе письмо, писати і рахувати.