У Васильківці відгуляли Масляну
Спочатку заглянемо в історичну пам`ятку. Наші предки давно знали про одну з народних традицій – Масляну, тобто той тиждень, який передує Великому посту до Великодня. Їсти дозволялось усе, крім м`яса, а отже означало плавний перехід до скоромної їжі, під час 8 – тижневого посту.
Нагадаємо ще і про такі обрядової ознаки кожного дня: понеділок – зустріч, вівторок – розігри, середа – ласунка, четвер – широкий четверик, п’ятниця – тещині вечірки, субота – братові посиденьки, неділя – Прощена неділя. Це цікаво! Люди ходять одне до одного в гості, пригощають, переважно, борошняними стравами: варениками, млинцями, оладками , налисниками, пиріжками з сиром, яйцями, рибою. Масляна – це веселе всенародне свято для дорослих і дітей.
Протягом 7 днів за традицією влаштовуються всілякі розваги, катання на санчатах. Але лютий 2018 року у Васильківці видався і нелютим, і незасніженим, але і за такої погоди Масляна все одно веселилася, місцевий базар був багатий на товар і покупців, які, зачувши святкову музику, одразу ж поспішали подивитися дійство, яке відбувалося тут же, поруч, на площі біля районного будинку культури. Просто неба парувала грибна юшка, варилися вареники, усміхалися до людей накручені з різним начинням млинці, які так і просили: скуштуйте нас, скуштуйте, тільки і встигали обслуговувати усіх бажаючих поласувати смачненьким куховарочки Шев`якінського профтехучилища №74, директор якого – Олександр Миронець. А на площі уже з`являються казкові герої – Баба Яга( Наташа Коваленко) і Кікімора (Сабіна Самойленко), які не дають людям повірити в прихід весни, а вона гарна та пишна , заквітчана першими квітами – Весна – красна (Юлія Гавриш) вітається радісно з маленькими та дорослими васильківцями і ніби світлішає небо, і чути гомін поміж тим, як уже всім хочеться сонечка і тепла.
Ведуча Каріна Шевцова так і оголошує: зиму проводжаємо, весну зустрічаємо, чаєм і млинцями усіх пригощаємо; у Прощену неділю рідних привітаємо , просимо прощення і самі прощаємо. І як ознака радісного свята зазвучали пісні, наші рідні , бо ми ж українці і ми найспівучіщий народ у світі. Тут і хор ветеранів, і дует «Дівчата», і вокальний ансамбль»Родина», і дует «Позитивчик», які співали про Україну і про Масницю. А окремі солісти Васильківського РБК виконували такі жваві, улюблені пісні жителями Васильківки : Каріна Булава «Зима», Наташа Данилюк «Веснянка», Наташа Коваленко »Весна – красна», Ваня Свистун» Варенички мої».
А на спеціально прикрашеному возі, запряженому у маленький екскаватор (bobcate), наданий для народного гуляння місцевим підприємством «Джерело» (директор Максим Піддубний) мали змогу покататися маленькі дітки, отакі для них і були розваги. І ось так згадала свою молодість і розповіла мені 80 – річна Світлана Марківна Носач, як тоді, у Васильківці, теж запрягали коней у брички , сідали «ряжені» самодіяльні артисти , співаки і гармоністи, їхали веселити народ до місцевого парку, де вже рум’яніли свіжі млинці і кипіла юшка, і де усіх безкоштовно пригощали куховарочки, а васильківці, смакуючи, раділи приходу весни і новій роботі на колгоспних полях. Довго ще співалося і хороводилося в день прощання зі святом, а далі тут же , на спеціально облаштованому місці було запалено викладену з очерету і одягнуту по – жіночому символічну Масницю з побажаннями щедрої весни і багатого Великодня.
Окрема подяка організаторам і авторам сценарію в. о. директора Васильківського РБК Наталії Козельській і завідуючій методичним відділом РБК Надії Котій.
Записала і передала Ліля Данилюк тележурналістка
Фото Наташі Данилюк