Вчені розшифрували 3000-річний напис в кам’яній плиті
В Туреччині закінчили розшифровки стародавньої написи, висіченою в 30-метровій кам’яній плиті, повідомляє expres.ua посиланням на Naked Science. Текст, написаний на мертвій лувійській мові здатні прочитати всього два десятки фахівців в світі, в тому числі Фред Водхузен, який і взявся за розшифровку.
Разом зі своїм колегою Еберхардом Зангером Водхузен прочитав лувійський напис; результати їх роботи будуть опубліковані в грудні. Текст був вирізаний в кам’яній плиті 3200 років тому, приблизно тоді, коли давнє анатолійське царство Арцава розпалося на кілька самостійних держав. У XIX столітті оригінал був знищений: місцеві жителі використовували камінь для будівництва мечеті, і залишився тільки список, зроблений британським археологом Джеймсом Меллартом і знайдений у його маєтку після його смерті. Частина сучасних дослідників не виключають можливість того, що список — підробка. Робота Водхузена і Зангера — перший повний переклад стародавнього документа.
В тексті розповідається про царя Купантакурунтасе, правителя Світи — держави, що розташовувалася на заході сучасної Туреччини. Напис на плиті оповідає про те, як троянський принц Муксус повів кораблі на бій за Ашкелон (суч. Ізраїль). Захопивши місто, Муксус збудував навколо нього фортецю. Стародавній текст проливає світло на відносини Трої і Світи; місто було взято царем Світи Машуіттасом, батьком Купантакурунтаса, який повалив троянського правителя Волмуса. Коли Волмус присягнув на вірність Світі, Машуиіттас відновив його в правах правителя. Після смерті Машуіттаса його син зайняв трон Світи і зберіг владу над Троєю і право призначати її правителів.