Візит пані посла ЄС: підтримка ВПО та медичних проєктів на Дніпропетровщині
Візит розпочався з Дніпропетровської обласної військової адміністрації, де пані Катаріна Матернова та Христофорос Політіс разом з Кульбачем Андрієм, начальником Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області, вшанували хвилею мовчання героїв України на площі Небесної сотні й обговорили виклики, з якими стикається область через війну.
Особливу увагу приділили меті візиту та проєктам які реалізуються у співпраці ЄС та ПРООН.
– Для мене цей візит є дуже символічним та важливим, оскільки Дніпро і Дніпропетровська область загалом, перебуваючи в безпосередній близькості до лінії фронту, є одним з найбільших осередків перебування внутрішньо переміщених осіб, який надає допомогу у військовому, гуманітарному та економічному планах, та де ми зокрема активно працюємо через численні програми та ініціативи. Наймасштабнішою з них, і саме тому ми сьогодні відвідуємо цей регіон разом з заступником Простійного представника ПРООН в Україні, – це проєкт «EU4Recovery», спрямований на зміцнення стійкості й відновлення постраждалих від війни громад, – зазначила пані посол.
Заступник Постійного представника ПРООН в Україні Христофорос Політіс зауважив, що програма ПРООН в Україні активно працює із питаннями життєстійкості як на рівні громад, так і уряду, центрального та регіонального:
– Ми розуміємо, що дуже важливо, щоб працював уряд, працювала регіональна влада та люди отримувати доступ до послуг. Тому наша програма спрямована на те, щоб адміністративні, громадські, освітні послуги, послуги з охорони здоров’я тощо продовжували надаватись людям. І в межах цього візиту ми хочемо на власні очі побачити, як ця мета втілюється на практиці.
Після Дніпропетровської обласної військової адміністрації делегація вирушила до Кам’янської громади, де відвідала проєкти з відновлення, які реалізуються у межах співпраці Європейського Союзу та Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні, зокрема Центр життєстійкості «Місце сили», мобільний центр надання послуг та Ліцей №11.
– Коли ми відвідували Кам’янську громаду, у мене було таке відчуття, що це якнайбільший символ інклюзивості, реінтеграції та спільних дій. Ми побачили, як представники влади, громадського суспільства, волонтери – всі об’єдналися для того, щоб зробити цю трансформацію. Трансформацію, яка робитиме місто кращим, громаду – кращою, а відбудову – інклюзивною, – зазначив Христофорос Політіс.
У межах візиту пані Катаріна Матернова також відвідала Дніпропетровську обласну клінічну лікарню імені І. І. Мечникова.
– Для нас це заклад є надважливим. Ми багато уваги приділяємо військовим, багато операційних втручань відбувається саме в цьому закладі. Завдяки допомозі ЄС ми на сьогоднішній день реалізовуємо проєкт з утеплення фасаду, заміни вікон та інших складових. Дякуємо Європейському Союзу та Європейському інвестиційному банку за те, що підтримують і, в межах програми відновлення, надають таку суттєву допомогу, – зауважив під час прес-підходу заступник начальника Дніпропетровської ОВА Юрій Яндульський.
Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. Мечникова 25 жовтня 2024 року постраждала внаслідок масованої ракетної атаки по цивільній інфраструктурі м. Дніпро. Удар відбувся приблизно в 30 метрах від головного хірургічного корпусу лікарні, було пошкоджено обладнання, вражено фасади, вибито вікно й двері. Проте заклад продовжує працювати, надаючи допомогу військовим та цивільним громадянам. Пані Катаріна Матернова разом зі своєю командою оглянули стан лікарні після ворожої атаки, поспілкувалися з персоналом та запевнили, що ЄС продовжуватиме надавати підтримку та допомогу.
Подяку за співпрацю Європейському Союзу, Європейському національному банку та Дніпровській обласній військовій адміністрації висловив заступник медичного директора по наданню екстреної медичної допомоги Олександр Миколайович Толубаєв:
– Лікарня має велику історію. З 2014 року ми надаємо допомогу пораненим і, станом на сьогодні, вже понад 36 тис. поранених пройшло через клінічну лікарню ім. Мечникова. Ми є провідним закладом Дніпропетровщини і зараз ми потребуємо допомоги у відновлені фасаду, вікон, дверей, медичного обладнання та підрозділів, які були пошкоджені. Тому я хочу подякувати за допомогу лікарні, оскільки пошкодження великі й потребують тривалого відновлення.
Пані посол висловила свою підтримку представникам закладу й зазначила:
– На жаль, ми не бачимо більш очевидного прикладу жахливого російського терору, який триває. Коли ми з колегами планували мій перший візит до Дніпра, до області, я не мала навіть питання, чи їхати, чи ні. Я мала побачити лікарню, яка ще до повномасштабного вторгнення була дуже відомою, і подивитись, поспілкуватись із персоналом про те, що тут відбувається після цих жахливих атак. Ще до атаки, Європейський Союз зобов’язався надати 3,5 млн. євро через Європейський інвестиційний банк і зараз, спільно з ПРООН, ми втілюємо проєкт відновлення і посилення стійкості лікарні.
По завершенню візиту, пані Катаріна Матернова звернула увагу на ключові проєкти, які наразі реалізуються за підтримки ЄС та ПРООН в Україні. Зокрема, ще раз зауважила на ініціативі «EU4Recovery» та окреслила інші знакові проєкти, а саме програму «U-LEAD», яка підтримує посилює стійкість укрвїнських громад, та співпрацю з УВКБ ООН у напрямках гуманітарних проєктів для ВПО.
– Дніпро і Кам’янське – вони як магніти для внутрішньо переміщених осіб. Бо та енергія, та допомога, яку вони тут отримують, той час, який надається людям – безцінні, — прокоментувала пані посол.
Завершенням програми візиту була зустріч з губернаторами Донецької і Луганської областей для обговорення нагальних питань, а також зустріч із представниками громадського суспільства.
Ліана ОХРИМЕНКО