Воєнні злочини: справедливість для України – не лише в українських судах
Є відомий вислів: жорна правосуддя мелють повільно, але невідворотно. Українські прокурори та слідчі працюють над тим, аби кожен російський злочин був зафіксований, задокументований і розслідуваний, а кожен злочинець – ідентифікований та притягнений до відповідальності. Незалежно від того, коли вони постануть перед законом, справи мають бути готові. І судитимуть їх не лише в українських судах.
ІСТОРИЧНЕ РІШЕННЯ
Одразу після початку повномасштабного вторгнення рф, 2 березня 2022 року, Міжнародний кримінальний суд ухвалив рішення: розслідувати воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид, пов’язаний із російською агресією в Україні. І не лише за час повномасштабного вторгнення, а за весь період російсько-української війни.
Уже рік потому, в березні 2023 року Палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду сколихнула світ сенсаційною заявою, видавши ордери на арешт президента рф владіміра путіна та уповноваженої з прав дитини марії львової-бєлової. Підставою стало розслідування незаконної депортації українських дітей з окупованих територій.
Генеральний прокурор Андрій Костін назвав рішення історичним як для України, так і для всієї системи міжнародного права. Відомо, що цьому передувала тісна співпраця з МКС та передання понад 40 томів матеріалів, зібраних українськими прокурорами та слідчими.
Відтоді співпраця лише посилювалась. В Україні відкрився польовий офіс МКС, експерти виїжджали на місця подій. У фокусі – розслідування масового вбивства людей у селі Гроза, атаки на зерносховища Півдня України та інші справи, про які поки публічно не говорять – таємниця слідства.
Нещодавно МКС оголосив друге історичне рішення, що стосується війни в Україні. Цього разу в ордерах на арешт фігурують представники вищого військового командування рф: командувач дальньої авіації Повітряно-космічних сил сергій кобилаш та командувач Чорноморським флотом рф віктор соколов. Їх обвинувачують в організації ракетних ударів по українській енергетиці в період із 10 жовтня 2022 року до 9 березня 2023 року.
У цей період, за даними Офісу Генпрокурора, російська армія завдала 220 ударів по 93 об’єктах енергетики в різних регіонах України. Це найбільша концентрація атак на енергетику за весь період повномасштабного вторгнення рф, із очевидною метою – позбавити мирне населення тепла та світла в найбільш сувору пору року. Саме тому МКС кваліфікує дії російських генералів не лише як воєнні злочини, а й як злочини проти людяності.
Фахівці зазначають, що ордери стосуються подій, які відбулися лише рік тому. Для системи міжнародного правосуддя це безпрецедентна швидкість і сигнал, що світ не закриває очі на злочини росії проти України. Тож можна сподіватися, що Міжнародний кримінальний суд продовжить вершити правосуддя над воєнними злочинцями.
СУДИ В ІНШИХ КРАЇНАХ
Цілком імовірно, що судити воєнних злочинців будуть і в інших країнах. У грудні 2023 року Міністерство юстиції США оголосило підозри чотирьом бойовикам у скоєнні воєнних злочинів, уперше за 30 років застосувавши закон, що дає змогу американській правоохоронній системі переслідувати злочини проти своїх громадян за межами США.
За даними слідства, четверо проросійських бойовиків під час окупації Херсонщини викрали та катували американця, який проживав у селі Милове.
Генеральний прокурор США Меррік Гарланд назвав це рішення важливим кроком для правосуддя над російським режимом: «Ми продовжимо тісно співпрацювати, збирати докази і будувати справи, щоб, коли настане час, Сполучені Штати і наші партнери були готові забезпечити відповідальність за російську агресивну війну».
Перші підозри воєнним злочинцям оголосила і Литва. 29 лютого, на міжнародній конференції у Києві, Генеральний прокурор Литви Ніда Грунскене заявила, що трьох бойовиків підозрюють у вбивстві відомого литовського режисера Мантаса Кведаравічюса. Його викрали, катували і вбили навесні 2022 року в окупованому Маріуполі.
За неофіційними даними, схожі розслідування ведуться і в інших державах. В українському Офісі Генпрокурора вітають такі дії та заохочують партнерів відкривати власні провадження щодо воєнних злочинів в Україні.
По-перше, це гарантує об’єктивність: третя сторона веде незалежне розслідування і сама робить висновки щодо тих чи інших подій.
По-друге, Україна зацікавлена в максимальному інформуванні громадян інших країн щодо реалій війни та злочинів окупантів. Для правоохоронців це також дає можливість вивести правосуддя на міжнародний рівень.
Адже злочини, які чинять росіяни в Україні, є міжнародними: вбивства цивільних, депортації та незаконне утримання людей, масове викрадення дітей, катування і сексуальне насильство – усе це є грубим порушенням основ міжнародного права.
СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЬСТВО
Одним із найбрудніших злочинів росіян проти українців є застосування сексуального насильства як зброї війни. Хоча Офіс Генпрокурора поки має свідчення про 274 факти сексуального насильства, реальна ситуація набагато гірша. Сексуальне насильство зафіксовано на всіх територіях, де побували росіяни, а серед постраждалих – як жінки, так і чоловіки, діти, літні люди.
Більшість поки не наважується розповісти про пережите, але держава працює над механізмами допомоги, розуміючи, що з травмою доведеться працювати довго. Медична і психологічна допомога, юридичний супровід мають бути доступними усім, хто їх потребує. Уряд разом із міжнародними партнерами розробляє механізм виплати компенсацій іще до того, як росію змусять заплатити.
Перша леді Олена Зеленська на зустрічі Міжнародної платформи «Відновлення прав постраждалих від СНПК» 4 березня заявила, що постраждалі від сексуального насильства не можуть чекати завершення війни. Діяти треба вже зараз: «Ми не можемо скасувати біль, якого завдав агресор. Але можемо бути для цього болю знеболювальним. Засвідчити, що не всі у світі – вбивці та ґвалтівники. Що допомога та підтримка є. Є справедливість. Що є заради чого жити».
На думку Генерального прокурора Андрія Костіна, потрібно вирішити питання надання статусу постраждалої особи. А компенсації виплачувати незалежно від того, чи готові постраждалі звертатися до правоохоронних органів та брати участь у кримінальному процесі.
ВИКРАДЕНА СПАДЩИНА
Іще один напрям роботи, за яким Україна активує зусилля, – воєнні злочини проти культурної спадщини. Упродовж усієї війни, а особливо під час повномасштабної агресії, окупанти цілеспрямовано руйнують і розкрадають об’єкти культури, порушивши понад десяток міжнародних конвенцій.
Саме цим питанням була присвячена міжнародна конференція «United for Justice. Об’єднані заради збереження культурної спадщини», що відбулась у Києві наприкінці лютого. Понад 400 провідних експертів з усього світу, високопосадовці ЄС, генеральні прокурори і міністри обговорювали консолідацію зусиль для протидії російським злочинам проти культури.
Офіс Генерального прокурора веде 60 кримінальних проваджень, в яких розслідуються воєнні злочини в 11 регіонах України. Міністерство культури та інформаційної політики нарахувало близько 2 тисяч пам’яток архітектури, музеїв та інших об’єктів культури, які були пошкоджені або зруйновані внаслідок російської агресії.
Окрема категорія злочинів – пограбування понад 40 музеїв на тимчасово окупованих територіях. Лише з одного Херсонського художнього музею вивезли понад 11 тисяч експонатів. Як і у випадку з депортацією дітей, викрадення культурних цінностей стало державною політикою росії. Знищення національної ідентичності, присвоєння її минулого і майбутнього – основна мета цих дій.
Це не випадкове мародерство, а свідома і спланована кампанія, під яку в рф навіть змінюють законодавство. Картини, безцінні археологічні знахідки вивозять до російських музеїв, залучають до власних фондів та хизуються у пропагандистських репортажах, як росія «культурою приростає».
Українська влада й органи правопорядку співпрацюють із ЮНЕСКО, Євроюстом, Міжнародним кримінальним судом і Департаментом юстиції США для протидії російському варварству. Держава-агресор, що звикла використовувати культуру як політичну зброю, має відповісти за свої дії, повернути все викрадене та сплатити репарації за зруйноване та знищене.
Автор Ярослава Хлєбникова