Виїзд жінок за кордон: що чекає на військовозобов’язаних
Від 1 жовтня цього року жінки, які мають фармацевтичну чи медичну спеціальність, підлягають обов’язковому військовому обліку. Тож повинні з’явитися до Територіального центру комплектування і пройти всі необхідні процедури. Після цього вони набувають статусу військовозобов’язаних.
Представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський повідомив, що для цих жінок виїзд за кордон може бути обмеженим. Відповідне роз’яснення Веніславського оприлюднили на сайті Парламенту 6 вересня. Але вже наступного дня публікація зі сторінки ВРУ – зникла.
Із поясненнями виступила Державна прикордонна служба. Речник ДПСУ Андрій Демченко розповів, що правила перетину кордону затверджені Постановою уряду №57, де чітко визначено, кому дозволено перетинати кордон під час воєнного стану. І жодних нововведень щодо жінок у Постанові немає.
Про те, що відсутні підстави не випускати жінок з України, заявили і в ЗСУ. «Дивіться, курсує автобус. 40 жінок їдуть на відпочинок за кордон. Яким документом передбачено, що ДПСУ має перевірити в усіх дипломи? Є обмеження щодо чоловіків, а стосовно жінок нічого не прописано. Немає зараз законних підстав для обмеження виїзду військовозобов’язаних жінок за кордон», – розповів начальник пресслужби командування Сухопутних військ Збройних сил України Володимир Фітьо.
А от щодо виїзду за кордон чоловіків – за останні місяці в Україні відбулися певні зміни. За інформацією Демченка, тепер за кордон можуть виїжджати ті, хто не підлягає призову на військову службу за мобілізацією; якщо їхні рідні загинули або зникли безвісти під час участі в Антитерористичній операції або забезпечували її проведення із 14 квітня 2014 року до 30 квітня 2018-го.
Також виїхати можуть студенти або курсанти українських закладів освіти, які прямують для проходження льотної підготовки до іноземних авіаційних шкіл.
Як і раніше, український кордон не можуть перетинати державні посадовці, крім певних винятків. За інформацією речника ДПСУ Андрія Демченка, від початку дії обмежень для держслужбовців у виїзді за кордон відмовили 1800 особам. Серед них були і чоловіки, і жінки.
Стосовно інших порушників кордону, за даними ДПСУ, починаючи з 24 лютого минулого року, на так званій «зеленій» ділянці кордону, себто поза межами пунктів пропуску, затримали 14 600 людей, які хотіли незаконно покинути Україну. Ще 6 200 осіб затримали безпосередньо на пропускних пунктах: вони намагалися перетнути кордон, використовуючи підроблені документи.
«По «зеленій» ділянці кордону найбільше спроб його перетнути фіксується на кордоні з Румунією та Молдовою. А на пунктах пропуску – найбільше на кордонах із Польщею. І власне, чому саме з Польщею, бо там найбільший пасажиропотік через державний кордон», – пояснив Андрій Демченко.
ПІДГОТУВАЛА НАТАЛІЯ КОВАЛЬЧУК