Як будуть навчатися школярі Дніпропетровщини з 1 вересня

Цьогоріч навчальний рік 2024/25 у нашій області стартує 2 вересня та завершиться 30 червня. В якому форматі відбуватимуться заняття, чи вимикатимуть світло в закладах освіти та що нового може з’явитись у навчальних програмах – дізнавались «Вісті».

РІЗНІ ПОГЛЯДИ

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Згідно з міжнародним дослідженням якості освіти, в 2024 році українські діти відстають у навчанні від своїх однолітків з інших країн майже на два роки. Причиною цього стали тривалий карантин, зумовлений епідемією ковіду, та неможливість відвідувати школу через постійні обстріли ворога. Тож держава зараз планує повернути дітей за парти і запровадити офлайн- навчання. Але через військові дії кожен заклад освіти має право самостійно визначитись щодо формату навчання. У пріоритеті – безпека учнів та вчителів, тому у школах може бути очне, дистанційне навчання або змішана форма, коли учні тиждень здобувають знання за партами, а тиждень – освоюють предмети вдома. Все залежить від облаштування закладів освіти захисними спорудами, а тепер іще й від ситуації в енергосистемі.

«На сьогодні пріоритетною є очна форма навчання. У попередні роки завдяки владі і партнер­ським фондам ми суттєво підсилили можливість дітей і педагогів навчатись у дистанційному форматі. Водночас, продовжуємо забезпечувати заклади освіти генераторами», – сказав заступник директора департаменту освіти і науки обласної військової адміністрації Антон Демура. Він зазначив, що рекомендацій стосовно того, о котрій годині розпочинати навчання, немає – такі рішення ухвалює педагогічний колектив та батьківська рада у кожному закладі.

«Я хотіла б, щоб моя дитина мала постійне офлайн-навчання з фіксованим графіком. Торік наша школа працювала у змішаному форматі, коли дитина тиждень ходила до школи , а наступний – навчалася вдома онлайн. Виникало багато труднощів із графіком, потрібно було підлаштовуватись під ці формати, тому легше, коли дитина повністю навчалась у школі. За тиждень вона могла більше зрозуміти, ніж опрацьовуючи матеріал удома, тож мені доводилось менше часу витрачати на пояснення. Тобто якщо дитина перейде на повне офлайн- навчання – вона буде краще розуміти, що їй кажуть на уроках, бо присутність учителя дисциплінує, чого часто бракує під час занять у домашніх умовах», – говорить мати третьокласника Максима Олена Федорова. Вона додала, що в цьому році її син буде так само навчатись за змішаним форматом, тому що сховище школи не може вмістити одночасно всіх учнів під час повітряної тривоги.

А ось мати восьми­класника Дмитра Галина Зотова не в захваті від того, що її дитина другий рік поспіль навчатиметься у другу зміну. «В минулому навчальному році важко було, тому що дитина вчилась у другу зміну, приходила додому пізно, вечеряла, робила уроки і лягала спати. Вважайте, що часу на себе, на якісь розваги або відвідини секцій у неї не було. Навчання онлайн нам давалось легше, тому що був час на прогулянки, спілкування, бо я вважаю, що для гарного морального самопочуття дитині потрібно не лише навчатись, а й мати улюблене заняття», – говорить Галина Зотова.

ДУМКИ УЧИТЕЛІВ

На Дніпропетровщині всього два навчальні заклади належать до об’єктів критичної інфраструктури – це Дніпровський національний університет та «Дніпровська політехніка». Інші садочки, школи та виші не мають «пільг» щодо вимкнення світла і будуть змушені пристосовуватись до графіків відключень. «І навчальний процес, і функціонування укриттів буде забезпечено за допомогою генераторів: на сьогодні в області їх мають 542 заклади загальної середньої освіти та 336 – дошкільної», – зазначив Антон Демура. За його словами, дотримання вимог в укриттях систематично контролюватиме ДСНС.

«Вчителю краще працювати з учнями, коли вони присутні в класі, коли ти бачиш очі дітей, їхню реакцію, розумієш: засвоїли вони матеріал чи ні. Через онлайн-спілкування важче зацікавити дитину темою, важче контролювати дисципліну на уроці, багато часу може витрачатися на те, що хтось із дітей не може під’єднатись до уроку. Це все забирає дорогоцінні хвилини, які можна було б використати на навчання. Тому я, як учитель, звісно, за офлайн-формат», – говорить учителька математики та геометрії середньої школи міста Дніпра Олена Забіга.

НОВІ ПРЕДМЕТИ

Антон Демура також повідомив, що в області відновлюють реформу шкільного харчування, яка була розпочата в Україні у 2020 році. Нині триває процедура розподілу державної субвенції, що допоможе громадам оновити кухар­ське обладнання – кошти передусім отримають ті заклади, які мають укриття, генератори, зможуть працювати під час відключень світла, а діти там будуть навчатись на очній формі.

Серед нових предметів у школах – «Захист України», щоб учні могли отримати відповідні знання з основ домедичної допомоги тощо. В цьому році для вивчення зазначеного предмета у громадах будуть створювати спеціальні осередки – навчальні кабінети, де діти зможуть відпрацювати навички від тактичної медицини до управління дронами. Де саме будуть розміщуватись ці кабінети – поки невідомо.

ТАМАРА БЄЛКІНА,
фото з відкритих джерел

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!