Ялинка на свято без зайвих турбот: як обрати правильно
Українці активно готуються до Нового року: в містах відкрилися спеціальні базари, де люди обирають ялинки – символи свята. Втім, приємну новорічну підготовку може зіпсувати чималий штраф, якщо дерево виявиться зрізаним нелегально. Давайте розберемося , про яку суму йдеться та як обрати “легальну” ялинку .
Офіційні пункти продажу
За незаконно зрубане новорічне дерево штраф для громадян може коливатися від 510 до 1 700 гривень. Якщо ж ідеться про ялинку, зрубану у природно-заповідній зоні, стягнення може бути ще більшим. Попри те, що “лісову красуню” зрубали інші люди, покупцю доведеться сплатити від 1 700 до 3 655 гривень.
“Щоправда, не розумію, чому я, як покупець, маю відповідати за дерево, якщо зрубане воно незаконно. Це більше питання до продавців”, – обурюється Антон із Васильківки.
Щоб обрати новорічну ялинку легально, слід почати з продавця. Ті, хто працює офіційно, можуть надати документи на підтвердження: накладні з лісництва та дозволи на торгівлю. Самі ж дерева повинні мати бірки зі штрихкодами або чіпи, за якими можна легко перевірити їхнє походження. Для цього слід скористатися спеціальним сайтом.
“Дуже добре, що є офіційні пункти продажу ялинок. Я завжди купую з біркою, щоб не хвилюватися про штрафи та підтримати місцевий бюджет”, – зазначає Тетяна з Павлограда.
Де і за скільки реалізують ялинки
Філія «Східний лісовий офіс» ДП «Ліси України» вже давно продають живі ялинки. У Дніпропетровській та Запорізькій областях відкрилися різдвяні ярмарки. Цьогоріч продають сосну звичайну та кримську. Загалом планують реалізувати 3 тисячі дерев. Уся детальна інформація міститься на сторінці Філія “Східний лісовий офіс”.
Майже вдвічі більше дерев підготували для мешканців Черкаської, Вінницької та Кіровоградської областей. Як зазначають у Центральному лісовому офісі, вартість найпопулярнішої півтора-двометрової ялинки складе від 180 до 330 гривень, а сосни такого ж розміру – від 156 до 308 гривень. Майданчиків для офіційного продажу дерев створять понад сім десятків.
Близько 20 тисяч дерев готові реалізувати у Чернівецькій, Хмельницькій та Тернопільській областях. За півтораметрову ялинку обіцяють правити 150-200 гривень.
Продажі новорічних ялинок уже почалися і на Сумщині та Чернігівщині. Продають дерева також на Харківщині та Полтавщині. Ціна за сосну заввишки близько двох метрів складе 124-160 гривень.
Різдвяні ялинки вирощують на спеціальних плантаціях. Дерева ростуть 4-8 років, аби досягти оптимального розміру. Живе дерево – це екологічна й безпечна альтернатива штучним та токсичним виробам із пластику.
Натуральна чи штучна?
Тих, хто встановлює вдома живу ялинку, часто критикують: мовляв, вирубка дерев шкодить довкіллю. Проте державні лісгоспи вирощують хвойні на спеціальних плантаціях, мінімізуючи шкоду природі.
Хто переймається захистом планети, лісівники пропонують придбати святкове дерево у горщику. Покупцям радо допоможуть порадою, як після свят пересадити і доглядати ялинку. “Мені подобається ідея ялинки в горщику. Це і красиво, і екологічно, а після свят можна висадити дерево у дворі”, – ділиться враженнями Сергій із Кривого Рогу.
У державному підприємстві “Ліси України” наголошують: “Купуючи дерево офіційно, ви сплачуєте податки, з яких формується бюджет вашої громади та всієї країни”.
Тим же, хто вирішив поставити вдома штучну ялинку, радять звертати увагу на її якість. Проконтролювати, щоб виріб не мав їдкого запаху; був виготовлений із вогнетривкого і незаймистого пластику; не містив формальдегідів, метилену, ацетону та різного роду смол.
Підготовка до Нового року завжди приносить радість, але вимагає обачності. Вибір легальної ялинки чи альтернативи у горщику не лише дасть змогу уникнути штрафів, а й сприяє захисту природи та підтримці місцевих бюджетів. Проте мешканці Дніпропетровщини наголошують на важливості більшої прозорості у контролі за нелегальними вирубками і пропонують розширити доступ до екологічних варіантів. Усі ці питання – це не лише про свято, а й про те, яким буде наше ставлення до довкілля і майбутнього громади.
Ярослава Хлєбникова,
фото з відкритих джерел