Юристи консультують: все про отримання спадщини
Я пропустив шестимісячний строк для отримання спадщини. Чи можу я отримати спадщину при цьому? На дане питання відповідає Костенко Оксана Миколаївна юрисконсульт ТОВ ЮК «Юрист 24-7».
Отже, якщо ви пропустили 6-місячний строк для прийняття спадщини, передусім перевірте, чи дійсно ви його пропустили, оскільки:
1.До 1 січня 2004 року діяла норма ст. 549 ЦК УРСР про прийняття спадщини шляхом фактичного вступу у володіння і управління спадковим майном – якщо ви зробили таку дію, то ви вже прийняли спадщину.
2. Відповідно до статті 1268 Цивільного Кодексу України: спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на момент відкриття спадщини вважається таким що прийняв спадщину, якщо протягом 6-місячного терміну він не заявив про відмову від нього.
3.Малолітня, неповнолітня особа, а також недієздатні громадяни та громадяни, дієздатність яких обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, якщо протягом 6-місячного терміну їх батьки, усиновителі, опікуни з дозволу органів опіки та піклування не заявили про відмову від нього.
Якщо ви не підпадаєте під ці категорії, то згідно статті 1270 Цивільного Кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Однак відповідно до статті 1272 Цивільного Кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Отже, ви пропустили строки для прийняття спадщини. На підставі положень ст. 1268 Цивільного Кодексу України ви повинні звернутись до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину. Якщо нотаріус відмовить у видачі свідоцтва, тоді потрібно вимагати, щоб він видав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Коли нотаріус видасть таку постанову необхідно буде звернутись до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини обов’язково пояснивши поважність причини пропущення строку прийняття спадщини.
Суди визнають поважними причини пропущення строку такі як: хвороба, перебування спадкоємця тривалий час за межами України, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на строковій військовій службі в Збройних Силах України тощо. Цей перелік не є вичерпним.
Тому головне при підтвердженні поважності причин пропущення строку на прийняття спадщини, необхідно зібрати відповідні докази.
Якщо у Вас виникли правові запитання – телефонуйте – 0961714209, 0933545165, або пишіть запитання: jurist24.7@gmail.com і ми дамо вам відповідь.