Юристи пояснюють, коли можуть забрати житло за борги по комуналці
Я маю заборгованість за комунальні послуги. Чи правда, що в мене можуть забрати житло за борги? Чи впливає на ситуацію те, що борги виникли за різні послуги?
На питання відповідає юрисконсульт ПП «Адвокатське бюро Олега Бовкуна» Циб Сергій Вікторович. Таке стягнення може здійснити Державна виконавча служба лише за наявності рішення суду, яке набрало законної сили, звернення стягувачів про примусове виконання, та за наступних умов:
По-перше стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у гривнях та іноземній валюті, інші цінності, у тому числі кошти на рахунках і вкладах боржника у банках та інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах у депозитарних установах.
Навіть якщо грошових коштів недостатньо, Ви маєте право запропонувати ті види майна чи предмети, на які необхідно в першу чергу звернути стягнення. Звернення стягнення на будинок чи квартиру проводиться за відсутності у Вас достатніх для покриття заборгованості коштів або рухомого майна. Стягнення на нерухоме майно повинно відбуватись в останню чергу.
По-друге відповідно до ч. 7 ст. 52 ЗУ «Про виконавче провадження, у разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує десяти розмірів мінімальної заробітної плати (наразі – 14 500 грн. ), звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване це житло, не здійснюється. У такому разі державний виконавець зобов’язаний вжити всіх заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.
При цьому не має значення факт того, що заборгованість виникла за різні послуги, оскільки, якщо в органі ДВС відкрито кілька виконавчих проваджень про стягнення коштів з одного боржника, вони об’єднуються у зведене виконавче провадження. За зведеним виконавчим провадженням арешт на майно боржника накладається у межах загальної суми стягнення. Навіть, у разі якщо виконавчі провадження про стягнення коштів з одного боржника відкрито у кількох органах ДВС, вони можуть бути об’єднанні у зведене з утворенням виконавчих груп. Отже, неважливо коли, перед ким та за які послуги у Вас виникла заборгованість. При виконанні рішення, виконавчі провадження можуть бути об’єднання і сума що підлягає стягненню буде загальна. Якщо загальна сума не перевищуватиме десяти розмірів мінімальної заробітної плати, єдине житло та земельну ділянку реалізувати виконавець не зможе.По-третє, навіть за відсутності іншого майна, та наявності великої суми боргу, Виконавець повинен провести складну процедуру реалізації майна. Ви можете оскаржувати дії держаного виконавця, які на Вашу думку є незаконними. Часто для проведення виконавчих дій виникає потреба у авансуванні витрат на виконавче провадження, і не завжди «стягувачи-комунальники» здатні їх виділити, що перешкоджає подальшому виконанню рішення.Якщо у Вас виникли запитання телефонуйте – (050) 571-21-50; (097) 241-56-34; або пишіть запитання: dnepropetrovsklawyer@gmail.com і ми дамо вам відповідь.