Знання, що рятують життя: медійники Дніпра освоюють навички першої допомоги
Навички надання першої допомоги на сьогодні є не лише корисними, але й набувають критичного значення. Особливо це стосується медійників, які працюють у складних умовах збройного конфлікту або висвітлюють події в зонах підвищеного ризику. Адже надзвичайні ситуації та їхні наслідки на кшталт травм, ран, кровотечі, втрати свідомості й інших невідкладних станів, часто потребують швидких та ефективних дій, від яких може залежати життя людини.
Що робити, якщо опинилися поруч із людиною, яка втратила свідомість, як зупинити кровотечу за відсутності медичного обладнання та як діяти у випадку непрохідності дихальних шляхів – ці та інші питання обговорювали учасники одноденного тренінгу з надання першої допомоги, який організувало медіа «Вісті Придніпров’я» у партнерстві з Дніпровським центром журналістської солідарності НСЖУ. Навчання провів інструктор Дніпропетровської обласної організації Товариства Червоного Хреста Олександр Підгірний.
– Ми працюємо в умовах, де обізнаність щодо надання першої допомоги може врятувати як особисте життя, так і життя тих, хто поруч, – зауважив засновник медіа «Вісті Придніпров’я» Олексій Ковальчук. – Тому для редакції важливо, щоб кожен член колективу проходив такі навчання. Вони допомагають не лише отримати або поновити знання та досвід, але й практично відпрацювати навички, що можуть стати в нагоді у критичних ситуаціях.
Програма навчального тренінгу охоплювала базові знання щодо надання першої допомоги, завдяки яким учасники дізналися алгоритми дій за різних обставин. Зокрема розпочали з того, чому варто спершу оглянути місце події та оцінити ситуацію. Цей етап дозволяє зрозуміти, чи є небезпека для життя рятувальника і постраждалого, а також визначає подальші дії. Саме тому його виконання є обов’язковим. Адже, як зазначив Олександр Підгірний, живий рятувальник – хороший рятувальник.
Наступний етап – визначення стану постраждалого та випадки, коли можна й варто телефонувати у швидку, що робити до її приїзду тощо. Важливою частиною цієї теми було виконання практичного завдання – переміщення постраждалого у несвідомому стані, але з наявністю дихання, у відновне положення, з метою запобігти можливим ускладненням до прибуття спеціалістів.
Окрему увагу приділили проведенню серцево-легеневої реанімації, технікам зупинки кровотечі, діям у разі порушення прохідності дихальних шляхів, методам допомоги при опіках, ранах та інших травмах.
Учасники практикували отримані знання, імітуючи реальні сценарії надзвичайних ситуацій. Завдання допомогли закріпити навички, які можуть знадобитися в критичних умовах, коли від швидкості та ефективності дій залежить чиєсь життя.
– Мені ніколи не доводилося надавати першу допомогу, але я переконана, сьогодні кожен має володіти навичками базової підготовки. Втрата свідомості, поранення чи інші травми можуть статися будь-де, за будь-яких обставин. І має значення не лише бажання допомогти, але й знання, як це зробити ефективно й безпечно, – своїми враженнями поділилася кореспондентка інформаційного агентства «Кривбас On-Line» Людмила Козенко.
Водночас дніпровський журналіст, стрингер видань «Інформатор», «Днепр Сейчас» Віталій Чуйко розповів, що вже мав досвід з надання першої допомоги, проте відвіданий захід знаходить не менш важливим з кількох причин:
– По-перше, цікаво. Щобільше, це практичні навички, які можуть врятувати життя, а отже, завжди актуальні. По-друге, навіть якщо вже є певний досвід, знання варто оновлювати. По-третє, на жаль, ми живемо в умовах, коли потреба в таких навичках виникає дедалі частіше. Саме тому я вважаю такі тренінги необхідними не лише для професійного розвитку, але й для загального розуміння алгоритму дій у надзвичайних ситуаціях.
По завершенню тренінгу учасники отримали сертифікати міжнародного зразка, які підтверджують проходження навчання й обізнаність щодо надання першої допомоги.
Ліана Охрименко
Тренінг «Як надати першу допомогу» від медіа «Вісті Придніпров’я» є складовою програми «Голоси України», яку координує Європейський центр свободи преси та медіа. «Голос України» реалізується у межах Ініціативи Ганни Арендт і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а обрана тема, експерти, цільова аудиторія тренінгу є виключною відповідальністю «Вісті Придніпров’я»