10 міфів про застуду, про які потрібно забути

Найпопулярніші помилки звучать так: кондиціонери, протяги і мінусова температура за вікном з холодними вітрами – головні винуватці застуди. Також багато людей впевнені, що перехворіти ГРВІ можна всього один раз за сезон, а щоб застуда не перейшла в грип, треба приймати антибіотики. Після прочитання статті ви знатимете про застуду все і перестанете вірити у неправдиві твердження.

Ось 10 найпоширеніших міфів про застуду, які передаються з покоління в покоління і про які давно пора забути, повідомляє «Жіночий світ».

Міф 1. Застуда іноді переходить у грип

ГРВІ та грип викликаються різними вірусами, тому одне захворювання переходити в інше не може. Але на ранньому етапі багато людей не бачать відмінностей в симптомах цих двох недуг. От як можна зрозуміти, що ви простудилися, а не захворіли грипом:

Застуда починається поступово, і для неї характерне наростання симптомів: біль у горлі, рясні виділення з носа, озноб. Близько 5 днів людина відчуває, що захворіє. Грип же виникає блискавично і супроводжується головним болем, ломотою в тілі й сильною слабкістю.
При застуді температури або немає взагалі, або вона не піднімається занадто високо (до 38°). При грипі спостерігається різкий підйом температури (39° і вище).
Чхання – ознака застуди, при грипі такого симптому не буває.

Міф 2. Застуду можна вилікувати антибіотиками

Антибіотики не можуть знищити вірус, оскільки за своєю структурою відрізняються від бактерій. І прийом таких препаратів не лише не принесе користі, але ще і зашкодить: симптоми застуди не пройдуть, а вірус продовжить розмножуватися у вашому організмі.

І тим більше не варто приймати антибіотики “про всяк випадок”. Результат буде прямо протилежним: ви ослабите власний імунітет в період застуди і створите усі умови для вірусу. А надалі збільшується ризик того, що в потрібний час антибіотики не допоможуть, оскільки бактерії, що вижили, після профілактики такими препаратами стають несприйнятливі до них.

Міф 3. Застуду можна не лікувати

Зазвичай симптоми застуди тривають 3 дні, але якщо просто чекати, коли “пройде самостійно”, то можна збільшити цей термін до місяця або дочекатися ускладнень. Зверніть особливу увагу: негайно викликайте швидку допомогу, якщо з’явилася задишка або стало важко дихати.

Міф 4. Застуда не привід виходити на лікарняний

Багато хто звик героїчно переживати самий пік застуди на своєму робочому місці. І навіть існує думка, що якщо не давати собі розслаблятися, то хвороба пройде швидше. Насправді процес одужання тільки затягується. Найоптимальніший варіант: побути вдома перші 1-2 дні, а потім вже повернутися на роботу. У тому випадку, якщо ви раптом переплутали застуду з грипом, вам вдасться уникнути серйозних ускладнень. Ще одна причина залишитися вдома: в перші дні захворювання людина є носієм вірусу та може інфікувати інших людей.

Міф 5. При застуді треба тільки лежати

Цей міф прямо протилежний до попереднього: тривале перебування в ліжку може стати причиною бронхіту і пневмонії, а також призводить до застою крові в ногах. Звичайно, не треба бігти в спортзал, як тільки ви відчуєте себе трохи краще, але помірна активність піде лише на користь.

Міф 6. Холодне повітря може стати причиною застуди

Єдина вірогідність застудитись – це “упіймати” вірус, і йому неважливо при цьому, в шапці ви або ні, а також абсолютно марно люди звинувачують вітер, протяги і кондиціонери. І якщо вам здається, що ви постійно застуджуєтесь після перельоту або через мінусову температуру, то це не так. Річ у тому, що сухе повітря сприяє пересиханню слизових оболонок і організму стає складніше стримувати вірус.

Міф 7. Якщо вийти на вулицю з мокрою головою, то неодмінно застудишся

Так само як і протяг, дощ або ваше мокре волосся, яке ви не встигли висушити, не є причиною застуди. Є 3 способи “упіймати” вірус: повітряно-краплинний, повітряно-пиловий і побутовий. А крім того, не забувайте, що віруси досить життєздатні:

У приміщенні вони найдовше живуть на водостійких поверхнях – більше 7 днів.
На одязі, оббивці меблів або папері – близько 12 годин.
На руках – від декількох хвилин до 1 години.
На дверних ручках – 6 годин.
Але надмірне охолодження може ослабити ваш імунітет і зробити його сприйнятливішим до вірусів, тому все ж ходити з мокрою головою не рекомендується.

Міф 8. Затудитись можна тільки один раз за сезон

Є 2 новини: хороша і погана. Хороша новина полягає в тому, що організм виробляє імунітет до того типу вірусу, яким ця людина вже перехворіла, тобто вірогідності повторного зараження ним немає. Погана новина: існує більше 200 типів вірусів, які можуть викликати застуду, тому за один сезон можна перехворіти не один раз.

Міф 9. Застуду можна вилікувати за один день

Є люди, які вважають, що якщо прийняти ударну дозу ліків, то можна поставити себе на ноги всього за один день. І це дуже небезпечний міф. Будь-якому організму, в якому оселився вірус застуди, потрібен час для відновлення, а якщо зловживати препаратами, які знімають симптоматику, то створюється велике навантаження на серце і наслідки можуть бути дуже серйозними. Також зверніть увагу на препарати з парацетамолом: при перевищенні дози вони можуть викликати печінкову недостатність.

Міф 10. Необхідно долікуватися до кінця

Залишковий кашель і нежить можуть зберігатися до 4 тижнів, тому немає сенсу чекати, поки зникнуть абсолютно усі ознаки хвороби. Якщо в цілому ви себе почуваєте добре, то можете повернутися до звичного способу життя.