10 вересня. Цей день в історії

587 р. до н. е. – за наказом вавилонського царя Навуходоносора спалено храм і палац Єрусалима.

1172 – в Єгипті проголошено створення Аббасидського халіфату.

1588 – успішно завершена третя навколосвітня експедиція, даний подвиг здійснив англійський мореплавець і пірат Томас Кавендіш.

1721 – у Фінляндії укладено Ніштадтський мирний договір між Росією і Швецією.

1756 – російська імператриця Єлизавета Петрівна наказала заснувати в Санкт-Петербурзі державний публічний “Російський для представлення трагедій та комедій театр” (нині Академічний театр драми ім. Пушкіна).

1839 – у Москві відбулася урочисте закладення Храму Христа Спасителя на згадку про перемогу у вітчизняній війні 1812 році.

1855 – французи, англійці та сардинці зайняли Севастополь під час Кримської війни.

1882 – у Дрездені (Німеччина) відбулася перша міжнародна конференція антисемітів – Конгрес охорони неєврейських інтересів

1894 – в Лондоні оштрафований перший водій за водіння автомобіля в нетверезому вигляді – таксист Джордж Сміт. Не впоравшись із керуванням, він в’їхав у двері будинку. Штраф склав 1 фунт стерлінгів.

1905 – під час ремонту в доці вибухнув японський лінкор “Мікас”, загинули 599 осіб

1918 – журналіст та історик Чарльз Репінгтон перший назвав поточну війну “Першою світовою”.

1918 – на засіданні Ради міністрів Української Держави ухвалено грамоту гетьмана Павла Скоропадського про ратифікацію Брест-Литовського мирного договору.

1919 – підведені підсумки Першої світової війни: між Австро-Угорщиною й Антантою укладений Сен-Жерменський договір.

1939 – Канада оголосила війну нацистській Німеччині.

1940 – у СРСР затверджено положення про паспорти

1941 – закінчилася Смоленська битва (у результаті німці таки зайняли Смоленськ, але їх план блискавичної війни “Барбаросса” опинився під загрозою зриву, а радянські війська виграли час для спорудження оборонних споруд навколо Москви).

1941 – запроваджено систему перепусток для в’їзду на територію рейхскомісаріату “Україна” та виїзду з неї

1941 – у київських тюрмах за наказом наркома держбезпеки Меркулова без вироку суду поголовно розстріляні всі в’язні. Серед них – зокрема й народний артист УРСР, оперний співак Михайло Донець, обвинувачений у націоналізмі та неблагонадійності

1943 – радянські війська зайняли районні центри Чаплине та Петропавлівку Дніпропетровської області, Волноваху, Красногорівку, Ольгинку та Маріуполь Сталінської області, Глинськ Сумської області, Барвінкове та Петрівське Харківської області

1947 – у СРСР встановлена медаль “За відбудову вугільних шахт Донбасу”

1960 – на Білому морі з підводного човна Б-67 виконано перший в СРСР прицільний успішний пуск балістичної ракети Р-21 з-під води.

1960 – відкрилася конференція в Багдаді (до 14 вересня), на якій була створена Організація країн-експортерів нафти – ОПЕК

1960 – на XVII літніх Олімпійських іграх у Римі сенсаційну перемогу в марафонському бігу здобув нікому не відомий ефіопський бігун Абебе Бікіла, який змагався босоніж.

1977- туніський іммігрант Хаміда Джандубі, засуджений як убивця, став останнім страченим на гільйотині злочинцем у Франції. Через чотири роки гільйотина як знаряддя страти буде заборонена.

1981 – знаменита картина “Герніка” Пабло Пікассо повернулася до Іспанії і була поміщена в мадридському музеї Прадо.

1989 – Угорщина відкрила свої західні кордони для біженців зі Східної Німеччини, що означало перший прорив “Берлінської стіни”.

1991 – Верховна Рада України ухвалила закон “Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України”, відповідно до якого майно та фінансові ресурси зазначених підприємств, установ та організацій було оголошено державною власністю України. Також Верховна Рада ухвалила закон “Про захист іноземних інвестицій на Україні”

1991 – відбулося надзвичайне засідання виконкому Федерації футболу України, на якому схвалено ідею проведення в 1992 р. першого національного чемпіонату

1991 – Латвія, Литва, Естонія першими з пострадянських республік прийняті до НБСЄ (тоді – Нарада з безпеки і співробітництва в Європі)

1993 – Кабінет Міністрів України ухвалив постанову “Про вшанування пам’яті жертв голодомору в Україні у 1932-1933 роках”.

1993 – культовий серіал “Секретні матеріали” вперше вийшов на телеканалі “Fox Television”.

1998 – зазнав невдачі пуск ракети-носія “Зеніт-2” з 12 американськими супутниками: ракета впала в безлюдному місці в Хакасії.

1988 – німецька тенісистка Штеффі Граф стала другою тенісисткою, якій вдалося завоювати Великий шолом (4 великих щорічних міжнародних змаганя).

2008 – ЦЕРН (Європейський рада з ядерних досліджень) провів пробний запуск всіх ділянок ВАК (Великий адронний коллайдер – прискорювач заряджених частинок).

 

10 вересня народилися:

1638 – Марія Терезія, дочка короля Іспанії Філіпа IV, жінка французького короля-“сонця” Людовика XIV. Вийшла за заміж за умовами Піренейського миру, що припинив франко-іспанську війну, що тривала 24 роки.

1807 – російський етнограф-фольклорист Іван Сахаров.

1839 – американський філософ Чарльз Сандерс Пірс (його називали “Кантом американської філософії”).

1855 – німецький археолог Роберт Йоганн Колдевей протягом 18 років проводив розкопки біблійного Вавилона і довів його існування.

1872 – Володимир Арсеньєв, російський дослідник Далекого Сходу, письменник (“Дерсу Узала”)

1883 – український політичний діяч Дмитро Донцов (ідеолог інтегрального націоналізму).

1885 – український академік і вчений Олександр Палладін (засновник української школи біохіміків).

1894 – видатний український письменник і режисер Олександр Довженко.

1899 – Вольф Мессінг, польський і радянський артист оригінального жанру єврейського походження, ілюзіоніст, психіатр і гіпнотизер

1938 – німецький дизайнер одягу Карл Лагерфельд.

1955 – російська естрадна співачка Лариса Доліна.

1960 – відомий англійський актор Колін Ферт (в останньому фільмі “Король каже!” зіграв головну роль і отримав премії “Оскар”, “Золотий глобус” і BAFTA).

1968 – британський режисер Гай Річі (його знамениті фільми “Карти, гроші, два стволи”, “Великий Куш”, “Револьвер”, “Рок-н-рольщик” і “Шерлок Холмс”).