12 листопада. Цей день в історії

1847 — Джеймс Сімпсон в університеті Единбурга (Шотландія) провів першу публічну демонстрацію використання хлороформу як анестетика

1859 — у Парижі цирковий артист Жуль Леотар уперше дав виставу на повітряній трапеції

1860 — утворена Секретна служба США. Первинним завданням співробітників служби була боротьба з підробкою доларів.

1871 — Марко Кропивницький дебютував в Одесі як актор-професіонал у складі трупи народного російського театру графів Маркових і Чернишова (у виставі за п’єсою Квітки-Основ’яненка «Сватання на Гончарівці»)

1888 — на святі друкарів французького міста Лілль у виконанні робітничого хору вперше прозвучав «Інтернаціонал»

1893 — В американській газеті «San Francisco Morning Call» опубліковано перше оповідання 17-річного Джона Гріффіта під назвою «Тайфун біля берегів Японії». Так почалась історія злету письменника Джека Лондона.

1902 — італійський співак Енріко Карузо записав платівку, яка першою в світі буде розпродана накладом понад 1 мільйон примірників

1906 — перший у Європі самостійний політ на пілотованому аероплані здійснив бразильський конструктор і пілот Альберто Сантос-Дюмон. У Парижі він пролетів 220 м за 21,2 сек. на своєму аероплані «14-біс».

1910 — перший кінотрюк: каскадер стрибнув у Гудзон з палаючої повітряної кулі

1917 — Зимовий палац у Петрограді оголошений державним музеєм

1918 — Павло Скоропадський, тогочасний гетьман Української держави, підписав закон щодо створення автокефалії Української Православної Церкви (УАПЦ).

1918 — Європейська країна Австрія була проголошена республікою

1925 — створення «Лігеї Українських Націоналістів». Це відбулося у Празі (Чехія) на з’їзді учасників Українського Національного об’єднання i Союзу Визволення України.

1933 — англієць Г’ю Грей першим сфотографував чудовисько, яке нібито живе в шотландському озері Лох-Несс (на знімку були три горби над водною гладдю)

1952 — перший політ радянського стратегічного бомбардувальника Ту-95

1967 — Відбувся Перший Світовий Конгрес вільних українців. Учасниками стали члени діаспори та діячі України у вигнанні. Конгрес відбувся в Нью Йорку, США

1970 — The Doors відіграли свій останній концерт із Джимом Моррісоном у Новому Орлеані

1971 — біля Вінниці розбився літак «Аерофлоту» Ан-24; усі 47 осіб на борту загинули

1973 — група Queen почала своє перше турне по Великій Британії. Вони виступали на розігріві перед концертами Mott the Hoople

1980 — американська автоматична міжпланетна станція «Вояджер-1» перетинула орбіту Сатурну, пройшовши на відстані 124 000 км від нього і за 4500 км — від його супутника Титану

1981 — Повторення успіху: американський космічний корабель (шаттл) під назвою «Колумбія» став першим космічним кораблем, який здійснив політ вдруге.

1981 — Успішно закінчився перший переліт через Тихий океан на повітряній кулі.

1990 — Тім Бернерс-Лі оприлюднив офіційну пропозицію щодо створення Всесвітнього павутиння

1992 — з 23:00 був припинений грошообіг рубля як валюти України. С того моменту в якості еквіваленту карбованця був введений купон Національного банку.

2001 — У Севастополі з належними військовими почестями було поховано двох членів екіпажу підводного судна «Курськ»: Денис Пшеничников (капітан-лейтенант) та Віталій Романюк (мічман).

12 листопада народилися:

1833 — Олександр Бородін, російський композитор (Князь Ігор, Богатирська симфонія, Пісня темного лісу).

1840 — Огюст Роден, французький скульптор-імпресіоніст, автор відомих скульптур «Мислитель», «Бальзак», «Поцілунок» та багатьох інших.

1905 — Іван Крушельницький, український поет, художник, драматург, декоратор, мистецтвознавець і літературний критик.

1908 — Дмитро Чепурний, український драматург та поет. За надто вільні висловлювання (по мірках тогочасного суспільства) був репресований. Помер в червні 1944 року під час ув’язнення.

1929 — Зіновій Красівський, видатна особистість в українській історії та юриспруденції. Займався громадсько-політичною роботою, писав вірші. Помер у вересні 1991 року.

1929 — Ролан Биков, радянський актор і кінорежисер, та

1929 — Патрісія Грейс Келлі, американська кіноакторка, з 1956 р. — принцеса Монако, дружина князя Реньє ІІІ, мати нині правлячого князя Альберта ІІ

1935 — Людмила Гурченко, народна артистка СРСР, акторка та композитор. Найбільш відомі фільми за участю Гурченко: «Карнавальна ніч», «Любов та голуби», «Вокзал для двох» та багато інших.

1936 — Микола Сингаївський, український поет, письменник, перекладач. Широкому колу українців він відомий в першу чергу по пісні «Чорнобривці» та по багатьом книгам як для дорослих, так і для дітей.

1941 — Юрій Некрасов, український кінорежисер, член спілки кінематографістів України. З 1972 року працював режисером-постановником в студії «Укртелефільм». Його роботи: «Поєдинок», «Відкриття», «Вечори на хуторі поблизу Диканьки» та багато інших.

1944 — Олександр Авагян, український археолог, спелеолог, музикант, поет і взагалі – багатогранна особистість. На честь Авагяна названо грот у печері Голубі озера, також він є співавтором рок-опери «Марія Оранта» та ще в 1962 році заснував першу українську рок-групу «Березень».