12 вересня. Цей день в історії
1213 – армія альбігойців (дотримувалися містичних навчань Грааля, в стані католиків вважалися єретиками) зазнає поразки від французьких хрестоносців у битві при Мюре.
1263 – унаслідок змови литовських князів великий князь Міндовг убитий разом із двома синами.
1683 – Віденська битва: австрійсько-німецько-польські війська завдали нищівної поразки переважаючим силам турецької армії.
1698 – засновано місто Таганрог (порт на березі Азовського моря).
1723 – Російська імперія відхопила у персів узбережжя Каспійського моря разом з важливим нафтовим містом Баку, дана подія істотно збільшила вплив росіян на Середню Азію.
1789 – французький революціонер Марат випустив перший номер газети “Друг народу”
1898 – відкриття Київського політехнічного інституту (31 серпня за ст. ст.). Тоді в КПІ було чотири відділення: механічне (109 студентів), інженерне (101), сільського господарства (87), хімічне (63). Заняття почалися в приміщенні, збудованому для комерційного училища (по вул. Воровського, 24), яке інститут узяв в оренду на рік
1910 – в Лос—Анджелесі Аліса Уелс стала першою у світі жінкою—офіцером поліції.
1921 – радянська владу в Харкові оголосила державну монополію на продаж нафтопродуктів
1933 – американській фізик угорського походження Лео Сілард запропонував ідею ланцюгової ядерної реакції
1934 – Латвія, Литва й Естонія утворили політичний союз. Підписаний у Женеві договір увійшов в історію під назвою Балтійської Антанти
1939 – московський ”Спартак” виграв футбольний Кубок СРСР, після чого змушений був перегравати півфінал (небувалий випадок в історії футболу).
1940 – поблизу селища Монтіньяк (Франція) чотирма місцевими підлітками знайдено печеру-грот з настінними малюнками віком 15 – 17 тисяч років, котрі на сьогодні є однією з найкращих колекцій доісторичного живопису періоду раннього палеоліту.
1941 – цей день прийнято вважати датою запровадження практики використання заградотрядів.
1941 – Сталін видав наказ про створення загороджувальних загонів для розстрілу військ, що відступають
1941 – старший лейтенант Катерина Зеленко, льотчиця 135-го ближньо-бомбардувального полку, на бомбардувальнику Су-2 протаранила і збила німецький винищувач Ме-109. Це єдиний випадок в історії авіації, коли повітряний таран здійснила жінка.
1942 – у Південній Атлантиці німецькі підводні човни торпедували англійський транспортний корабель “Лаконія”, на якому перебувало 1800 полонених італійців. Британський транспорт затонув, загинули 1649 осіб
1943 – операція “Дуб”: група німецьких десантників на чолі з Отто Скорцені висадилася в гірському районі Італії Гран-Сассо їй атакувала готель, де перебував в ув’язненні дуче Беніто Муссоліні. Диктатор Італії був звільнений без єдиного пострілу і доставлений у Рим, а пізніше – в Берлін.
1948 – війська Хайдарабада зазнали поразки від індійської армії, а сама область увійшла до складу Індії.
1953 – першим секретарем КПРС став Микита Хрущов.
1958 – інженер Джек Кілбі випробував першу інтегральну схему, проте перший промисловий зразок створив Роберт Нойс.
1974 – позбувся влади імператор Ефіопії Хайле Селассіє I (походив з легендарної династії нащадків царя Соломона).
1990 – міністри закордонних справ СРСР, США, Великої Британії, Франції, НДР і ФРН підписали угоду про остаточне врегулювання відносно Німеччини. Договір припинив дію прав і відповідальності чотирьох країн щодо Берліна та Німеччини і пов’язаних із ними угод
1991 – Верховна Рада України ухвалила закон “Про правонаступництво України”, відповідно до якого найвищим органом влади стала Верховної Ради України в депутатському складі Верховної Ради УРСР; до ухвалення нової Конституції зберігала чинність Конституція УРСР; кордони УРСР на момент прийняття Декларації про державний суверенітет України (16 липня 1990 р.) визначалися як державні кордони України.
1991 – у Києві на Майдані Незалежності почався демонтаж скульптурної композиції на честь Жовтневої революції з центральною фігурою Леніна. Натовп відбив літери на постаменті та обмалював образливими написами.
1992 – в космос полетіла перша подружня пара, перша темношкіра жінка і перший японський астронавт.
1995 – в Україну прибула урядова делегація Держави Ізраїль на чолі з прем’єр-міністром Іцхаком Рабином.
2006 – відбувся легендарний концерт Мадонни в Москві на стадіоні Лужники в рамках Confessions Tour.
2007 – уряд Михайла Фрадкова склав повноваження перед обраним Президентом Росії.
2008 – у Харкові відбувся перший концерт групи Queen, в рамках Європейського туру в підтримку акції боротьби зі СНІДом.
12 вересня народилися:
1494 – французький король Франциск I (засновник Ангулемської гілки королівської династії Валуа), при ньому Франція вела тривалі війни в Європі.
1748 – Олексій Розумовський, граф, російський державний діяч, другий міністр народної освіти Російської імперії.
1756 – генерал російської армії, видатний воєначальник епохи наполеонівських воєн, Дмитро Сергійович Дохтур.
1818 – американський винахідник Річард Джордан Гатлінг (винайшов скорострільну зброю, що приводиться в дію мускульною силою стрільця).
1838 – Артур Ауверс – німецький астроном, укладач першого каталогу зірок.
1875 – Олександр Кошиць, український диригент, композитор та етнограф. Кошицева колискова “Ой ходить сон коло вікон” лягла в основу відомої пісні Джорджа Гершвіна “Summertime”
1888 – французький естрадний співак Моріс Шевальє, витупал довгий час як шансоньє.
1897 – Ірен Жоліо-Кюрі, французький фізик, лауреатка Нобелівської премії з хімії 1935 р. (спільно з чоловіком Фредеріком Жоліо).
1913 – Джеймс (Джессі) Оуенс, американський легкоатлет, спринтер і стрибун.
1921 – знаменитий польський письменник, класик жанру фантастики Станіслав Лем (його можна вважати футурологом, так як він точно в своїх книгах передбачив створення віртуальної реальності, штучного інтелекту, нанороботів і багато іншого).
1944 – активіст руху американських індіанців Леонард Пелтіер (був засуджений за вбивство двох агентів ФБР, хоча багато його прихильників вважають його політв’язнем).
1944 – американський співак Баррі Уайтт (король соул-музики, його голос відомий у всьому світі).
1949 – десятиразова чемпіонка світу з фігурного катання Ірина Родніна.
1952 – чеченський політичний діяч, ідеолог сепаратистського руху в Чечні Зелімхан Яндарбієв Абдумуслімовіч (був убитий співробітниками російських спецслужб в Катарі).
1961 – знаменита французька співачка Мілен Фармер.