12 вересня. Цей день в історії

1213 — армія альбігойців (дотримувалися містичних навчань Грааля, в стані католиків вважалися єретиками) зазнає поразки від французьких хрестоносців у битві при Мюре.

1263 — унаслідок змови литовських князів великий князь Міндовг убитий разом із двома синами.

1683 — Віденська битва: австрійсько-німецько-польські війська завдали нищівної поразки переважаючим силам турецької армії.

1698 — засновано місто Таганрог (порт на березі Азовського моря).

1723 — Російська імперія відхопила у персів узбережжя Каспійського моря разом з важливим нафтовим містом Баку, дана подія істотно збільшила вплив росіян на Середню Азію.

1789 — французький революціонер Марат випустив перший номер газети «Друг народу»

1898 — відкриття Київського політехнічного інституту (31 серпня за ст. ст.). Тоді в КПІ було чотири відділення: механічне (109 студентів), інженерне (101), сільського господарства (87), хімічне (63). Заняття почалися в приміщенні, збудованому для комерційного училища (по вул. Воровського, 24), яке інститут узяв в оренду на рік

1910 — в Лос—Анджелесі Аліса Уелс стала першою у світі жінкою—офіцером поліції.

1921 — радянська владу в Харкові оголосила державну монополію на продаж нафтопродуктів

1933 — американській фізик угорського походження Лео Сілард запропонував ідею ланцюгової ядерної реакції

1934 — Латвія, Литва й Естонія утворили політичний союз. Підписаний у Женеві договір увійшов в історію під назвою Балтійської Антанти

1939 — московський ”Спартак” виграв футбольний Кубок СРСР, після чого змушений був перегравати півфінал (небувалий випадок в історії футболу).

1940 — поблизу селища Монтіньяк (Франція) чотирма місцевими підлітками знайдено печеру-грот з настінними малюнками віком 15 — 17 тисяч років, котрі на сьогодні є однією з найкращих колекцій доісторичного живопису періоду раннього палеоліту.

1941 — цей день прийнято вважати датою запровадження практики використання заградотрядів.

1941 — Сталін видав наказ про створення загороджувальних загонів для розстрілу військ, що відступають

1941 — старший лейтенант Катерина Зеленко, льотчиця 135-го ближньо-бомбардувального полку, на бомбардувальнику Су-2 протаранила і збила німецький винищувач Ме-109. Це єдиний випадок в історії авіації, коли повітряний таран здійснила жінка.

1942 — у Південній Атлантиці німецькі підводні човни торпедували англійський транспортний корабель «Лаконія», на якому перебувало 1800 полонених італійців. Британський транспорт затонув, загинули 1649 осіб

1943 — операція «Дуб»: група німецьких десантників на чолі з Отто Скорцені висадилася в гірському районі Італії Гран-Сассо їй атакувала готель, де перебував в ув’язненні дуче Беніто Муссоліні. Диктатор Італії був звільнений без єдиного пострілу і доставлений у Рим, а пізніше — в Берлін.

1948 — війська Хайдарабада зазнали поразки від індійської армії, а сама область увійшла до складу Індії.

1953 — першим секретарем КПРС став Микита Хрущов.

1958 — інженер Джек Кілбі випробував першу інтегральну схему, проте перший промисловий зразок створив Роберт Нойс.

1974 — позбувся влади імператор Ефіопії Хайле Селассіє I (походив з легендарної династії нащадків царя Соломона).

1990 — міністри закордонних справ СРСР, США, Великої Британії, Франції, НДР і ФРН підписали угоду про остаточне врегулювання відносно Німеччини. Договір припинив дію прав і відповідальності чотирьох країн щодо Берліна та Німеччини і пов’язаних із ними угод

1991 — Верховна Рада України ухвалила закон «Про правонаступництво України», відповідно до якого найвищим органом влади стала Верховної Ради України в депутатському складі Верховної Ради УРСР; до ухвалення нової Конституції зберігала чинність Конституція УРСР; кордони УРСР на момент прийняття Декларації про державний суверенітет України (16 липня 1990 р.) визначалися як державні кордони України.

1991 — у Києві на Майдані Незалежності почався демонтаж скульптурної композиції на честь Жовтневої революції з центральною фігурою Леніна. Натовп відбив літери на постаменті та обмалював образливими написами.

1992 — в космос полетіла перша подружня пара, перша темношкіра жінка і перший японський астронавт.

1995 — в Україну прибула урядова делегація Держави Ізраїль на чолі з прем’єр-міністром Іцхаком Рабином.

2006 — відбувся легендарний концерт Мадонни в Москві на стадіоні Лужники в рамках Confessions Tour.

2007 — уряд Михайла Фрадкова склав повноваження перед обраним Президентом Росії.

2008 — у Харкові відбувся перший концерт групи Queen, в рамках Європейського туру в підтримку акції боротьби зі СНІДом.

 

12 вересня народилися:

1494 — французький король Франциск I (засновник Ангулемської гілки королівської династії Валуа), при ньому Франція вела тривалі війни в Європі.

1748 — Олексій Розумовський, граф, російський державний діяч, другий міністр народної освіти Російської імперії.

1756 — генерал російської армії, видатний воєначальник епохи наполеонівських воєн, Дмитро Сергійович Дохтур.

1818 — американський винахідник Річард Джордан Гатлінг (винайшов скорострільну зброю, що приводиться в дію мускульною силою стрільця).

1838 — Артур Ауверс — німецький астроном, укладач першого каталогу зірок.

1875 — Олександр Кошиць, український диригент, композитор та етнограф. Кошицева колискова «Ой ходить сон коло вікон» лягла в основу відомої пісні Джорджа Гершвіна «Summertime»

1888 — французький естрадний співак Моріс Шевальє, витупал довгий час як шансоньє.

1897 — Ірен Жоліо-Кюрі, французький фізик, лауреатка Нобелівської премії з хімії 1935 р. (спільно з чоловіком Фредеріком Жоліо).

1913 — Джеймс (Джессі) Оуенс, американський легкоатлет, спринтер і стрибун.

1921 — знаменитий польський письменник, класик жанру фантастики Станіслав Лем (його можна вважати футурологом, так як він точно в своїх книгах передбачив створення віртуальної реальності, штучного інтелекту, нанороботів і багато іншого).

1944 — активіст руху американських індіанців Леонард Пелтіер (був засуджений за вбивство двох агентів ФБР, хоча багато його прихильників вважають його політв’язнем).

1944 — американський співак Баррі Уайтт (король соул-музики, його голос відомий у всьому світі).

1949 — десятиразова чемпіонка світу з фігурного катання Ірина Родніна.

1952 — чеченський політичний діяч, ідеолог сепаратистського руху в Чечні Зелімхан Яндарбієв Абдумуслімовіч (був убитий співробітниками російських спецслужб в Катарі).

1961 — знаменита французька співачка Мілен Фармер.