13 листопада. Цей день в історії

1002 – масове винищення вікінгів у південних графствах Англії за наказом короля Етельреда II (різанина Дня св. Бріція).

1502 – венеціанський сенат видав друкарю Альду Мануцію десятилітню привілею на монопольне використання винайденого ним шрифту – курсиву.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

1708 – Російська армія під проводом Олександра Меншикова розгромила Батурин – гетьманську столицю. Під час захвату було винищено всіх мешканців міста.

1851 – Почата роботу залізниця з Миколаєва та до нього.

1851 – почала діяти телеграфна служба між Лондоном і Парижем

1854 – британський вітрильно-гвинтовий фрегат «Принц» (увійшов в історію як «Чорний принц») та десять інших кораблів англо-французької ескадри загинули під час шторму біля Балаклави (Крим). Кількість жертв перевищила 500 осіб

1862 – Льюїс Керролл дотримався обіцянки, даної раніше Алісі Лідделл, і записав у своєму щоденнику: «Почав писати казку про Алісу, сподіваюся закінчити її до Різдва»

1907 – француз Поль Корню в Нормандії піднявся на два метри над землею на своїй двороторній машині – першому гелікоптері

1914 – американка Мері Фелпс Джейкобс запатентувала бюстгальтер – жіночий предмет нижньої білизни, відомий тоді як «ліфчик без спинки».

1916 – I Світова війна: закінчилася битва на Соммі (Франція), що призвела до смерті понад 600 000 солдатів Франції та Британії, німці – від 465 до 600 000 осіб.

1918 – Указом Скоропадського було звільнено Симона Петлюру, що перебував в ув’язненні. Відразу після звільнення Симон Петлюра поїхав до Білої церкви з метою організувати повстання проти діючого уряду.

1918 – Створено новий найвищий орган влади – Директорію УНР. Створення проходило таємно на засіданні Української національної спілки.

1918 – Проголошення ЗУНР (Західноукраїнська Народна Республіка) у Львові. Проголошення ЗУНР відбулося завдяки ухваленню тимчасового основного закону.

1918 – Був розірваний Берестейський мир, причому в односторонньому порядку. Ініціатором розриву стала Радянська Росія.

1918 – гетьман Павло Скоропадський затвердив ухвалену Радою народних міністрів постанову про асигнування 1 млн. карбованців на боротьбу з холерою

1918 – імператор Карл IV – останній правитель династії Габсбургів – зрікся управління Угорською державою.

1943 – Початок Київської оборонної операції військ першого Українського фронту. Завдяки успішному ходу операції, Київ не став жертвою нацистів удруге.

1945 – Франція отримала голову Тимчасового уряду. Ним став Шарль де Голль – культова особистість у житті країни.

1945 – починається тріумфальне турне по Англії футбольної команди московського «Динамо». У першому матчі москвичі зіграли внічию з лондонським «Челсі» – 3:3

1956 – Чергова сходинка до розвитку могутності Радянського Союзу подолана – у Ворошиловграді запущена в роботу найбільша у Європі мартенівська піч.

1970 – сталася найбільша природна катастрофа 20-го століття, спричинена циклоном. В результаті дії надзвичайно потужного циклону, котрий рухався зі швидкістю до 160 км/год і викликав гігантські океанські хвилі та тривалі дощі, що привели до повені в дельті Гангу, на південному узбережжі Східного Пакистану (нині – Бангладеш) загинуло майже півмільйона людей

1971 – Вперше було виведено на орбіту Марса штучний супутник під назвою «Марінер-9». Супутник був виготовлений та запущений з космодромів США.

1980 – В пресі з’явились перші фотознімки планети Сатурн великим планом. Планета була сфотографована американським шат тлом «Вояджер-1»

1985 – виверження Невадо-дель-Руїз, найвищого діючого вулкану в Колумбійських Андах.

1987 – задля сприяння «безпечному сексу» та запобігання поширенню СНІДу Бі-Бі-Сі вперше продемонструвало на екранах Британії соціальну рекламу презервативів (без вказання марки)

1989 – Верховна Рада Естонської РСР оголосила незаконним приєднання республіки до СРСР у 1940 р.

1994 – У Швеції проведено референдум з питання вступу в Євросоюз. Більшість підтримала ініціативу і Швеція стала учасником Євросоюзу.

 

13 листопада народилися:

1718 – Джон Монтегю, 4-й граф Сендвічський, англійський політик, перший лорд Адміралтейства.

1718 – Джеймс Клерк Максвелл, шотландський фізик, основоположник класичної електродинаміки і теорії електромагнітного поля.

1821 – Михайло Петрашевський, російський соціаліст-утопіст, юрист, засновник гуртка «петрашевців»

1850 – Роберт Льюіс Стівенсон, шотландський письменник.

1858 – Видатний хімік Михайло Коновалов. Викладав в Київському політехнічному інституті, мав звання професора. Два роки працював на посаді ректора інституту. Відомий світу завдяки досліджень з нітрування насичених вуглеводнів.

1869 – Олександр Черняхівський, видатний лікар та дослідник проблем гістології. З 1918 року був професором Київського університету. Також займався громадськими проблемами, приймав активну участь в суспільному житті України.

1883 – Іван Павлович Бардін, чиє ім’я було частиною назви науково-дослідного інституту чорної металургії. Був академіком АН Радянського Союзу, працював на посаді керівника інституту металургії при АН СPСР.

1887 – Микола Вавилов, видатний вчений-генетик, академік АН СPСР і АН УPСР. Став відомим завдяки ідентифікації центрів походження культурних рослин. Основним напрямом його досліджень було вивчення злакових культур і їх вдосконалення.

1889 – Павло Михайлович Губенко, український письменник, що відомий світу під псевдонімом Остап Вишня. За своє творче життя він написав більше 150 книг з гуморесками, сатиричними повістями та фейлетонами. Помер через невідповідність своїх творів комуністичним ідеологіям.

1889 – Остап Вишня (Павло Губенко), український письменник

1913 – Герман Жуковський, композитор, автор 9 опер та багатьох інших музичних творів. Заслужений діяч мистецтв України та народний артист УPСР.

1940 – Ігор Володимирович Скрипник, академік та провідний фахівець в нелінійних еліптичних та параболічних рівнянь. За час свого життя (до 2005р.) написав понад 170 наукових робіт.

1949 – Вупі Голдберг (Карін Джонсон), американська актриса, лауреат “Оскара” (Привид 1990р.) Привиди Міссісіпі, Пурпуровий колір, Сестри по нещастю, Зроблено в Америці, Наступне покоління).

1958 – Олена Циплакова, російська кіноактриса (Шкільний вальс, Д’Артаньян і три мушкетери, Адам одружується з Євою, Ми з джазу).

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!