8 грудня. Цей день в історії

65 до н. е. — народився Горацій, поет «золотого століття» римської літератури.

1154 — Ростислав Мстиславич став великим князем Київським.

1609 — в Мілані відкрилася Бібліотека Амброзіана – друга найбільша в Європі публічна бібліотека після Бодлеанської, відкритої в Оксфорді у 1602 році. До Амброзіанської бібліотеки входить також картинна галерея.

1854 — Папа римський Пій IX проголосив догму непорочного зачаття Діви Марії.

1868 — У Львові засновано просвітницьке товариство «Просвіта».

1905 — Загальний страйк в Мінську.

1919 — коаліція Антанти визнала східним кордоном Польщі «лінію Керзона», тим самим юридично затвердивши окупацію Польщею етнічних українських земель — Холмщини, Лемківщини та Підляшшя.

1941 — У Польщі німецькі війська вперше застосували отруйний газ для вбивства євреїв.

1941 — США оголосили війну Японії — вже після розгрому Перл-Харбор Японці вторглися в Таїланд, Малайю, Філіппіни та Гонконг. Китай оголосив війну Японії

1966 — в Егейському морі затонув грецький паром «Геракліон”, здійснюючи черговий рейс з острова Кріт. Причиною катастрофи стала вантажівка-рефрижератор, яка зірвалася з кріплення і проламала ворота. Загинули 264 людини.

1968 — запланований перший у світі пілотований політ за обліт Місяця радянським космічним кораблем «Зонд-7». З ряду причин політ так і не відбувся.

1968 — на екрани вийшов фільм Михайла Швейцера «Золоте теля». В одній з найкращих екранізацій творів Ільфа і Петрова блискуче зіграли Сергій Юрський (Бендер), Зіновій Гердт (Паніковський), Леонід Куравльов (Балаганов), Євген Євстігнєєв (Корейко)

1980 — 25-річний Марк Девід Чепмен кількома пострілами в спину вбив Джона Леннона, який пізно увечері повертався з дружиною Йоко Оно зі студії звукозапису.

1982 — американець Норман Мейєр узяв у заручники пам’ятник Джорджу Вашингтону і столиці США, вимагаючи покласти кінець гонці ядерних озброєнь і погрожуючи підірвати пам’ятник вибухівкою, закладеною в мікроавтобусі, якщо його вимога не буде виконана.

1987 — у Вашингтоні генеральний секретар ЦК КПРС Михайло Горбачов і президент США Рональд Рейган підписали договір про ліквідацію ракет середньої та меншої дальності.

1987 — початок «інтифади» (повстання) палестинців на окупованій Ізраїлем території, яка тривала кілька років.

1990 — набув чинності закон Української РСР «Про свободу віросповідань»

1991 — у Віскулях (Біловезька пуща) президенти України Леонід Кравчук, РРФСР — Борис Єльцин і голова Верховної ради Республіки Білорусь Станіслав Шушкевич підписали документи про розпад СРСР і створення СНД.

1998 — у Чечні страчені четверо співробітників британської фірми «Грейнджер телеком», яких сепаратисти викрали в жовтні й утримували як заручників. Фотографії та відеозйомка відрубаних голів Стенлі Шона, Пітера Кеннеді, Даррела Хікі і Рудольфа Пейчі обійшли весь світ

1999 — у Кремлі президент Росії Борис Єльцин і президент Білорусі Олександр Лукашенко підписали Договір про створення Союзної держави Росії і Білорусі

2004 — Верховна Рада України проголосувала за «великий пакет» — внесення змін до Конституції, зміни Конституції в частині місцевого самоврядування) та закон «Про особливості застосування закону України «Про вибори Президента України» при переголосуванні повторного голосування у грудні 2004 року».

 

08 грудня народилися:

1542 — Марія Стюарт, королева Шотландії, дочка Якова V.

1708 — Франц I, імператор Священної Римської Імперії, Великий герцог Тосканський, герцог Лотарінський, чоловік Марії Терези.

1844 — Еміль Рейно, французький вчитель, творець першого мультиплікаційного фільму.

1876 — Марія Крушельницька, українська актриса і письменниця.

1878 — Михайло Омелянович-Павленко, український військовий діяч, генерал-полковник Армії УНР.

1882 — Григорій Шерстюк, український мовознавець, педагог, журналіст, видавець, громадський діяч.

1890 — Богуслав Мартіну, чеський композитор, який пройшов шлях від імпресіонізму через неокласицизм і вплив джазу до власного музичного стилю.

1927 — Микола Федорович Манойло, український оперний співак, народний артист СРСР.

1929 — Клара Михайлівна Румянова, артистка кіно, відома з озвучення більше 300 персонажів мультфільмів, у тому числі озвучувала зайця в останній випусках «Ну, постривай!».

1934 — Аліса Фрейндліх, радянська і російська актриса театру і кіно, народна артистка СРСР. Найвідоміша роль — Людмила Прокопівна Калугіна в «Службовому романі».

1936 — Девід Керрадайн, американський кіноактор. Всього актор знявся більш ніж в 100 фільмах. Новий виток популярності Керрадайну пов’язаний з його участю у «Вбити Білла», що вийшов на екрани в 2003 і 2004 роках.

1945 — Євген Стєблов, радянський і російський актор театру і кіно, народний артист Росії. Грав доктора Мортімера у фільмах про Шерлока Холмса.

1953 — Кім Бейсінгер, американська актриса, колишня фотомодель, секс-символ. Виконавиця ролі дівчини Бонда у фільмі «Ніколи не говори ніколи».