13 січня. Цей день в історії

1631 — французький кардинал Ришельє уклав договір зі Швецією, за яким зобов’язався виплачувати мільйон ліврів на рік за те, щоб шведи воювали проти Габсбургів.

1681 — У Бахчисараї підписано договір, який завершив Московсько-турецьку війну. Згідно з Бахчисарайською угодою, Османська імперія визнала Україну за Московією.

1810 — у Петербурзі урочисто відкрита Державна рада — вища закононарадча установа царської Росії, створена за проектом Михайла Сперанського.

1819 — встановлення казенного продажу алкогольного питва у Росії.

1830 — у Росії вийшов перший номер «Літературної газети»

1854 — Фаас Ентоні з Філадельфії запатентував новий музичний інструмент — акордеон.

1869 — у Росії вперше відкрита передплата через пошту на періодичні видання

1883 — під час гастролей цирку італійських артистів братів Ферроні в Бердичеві в будівлі, де йшла вистава, спалахнула пожежа. Загинуло не менше 300 людей. Однією з причин великої кількості жертв стало те, що двері двох із трьох виходів були забиті цвяхами

1915 — внаслідок землетрусу в Аведзано (Італія) загинуло близько 30 тисяч людей

1916 — через прорив дамби під час шторму води Північного моря затопили Голландію, загинули близько 10 тисяч людей

1919 — у Ризі, в нинішньому будинку Театру опери і балету, зібрався I з’їзд рад Латвії, який проголосив радянську владу в країні. Головою уряду був обраний Петро Стучка. Також на з’їзді була ухвалена перша конституція Радянської Латвії і затверджений план будівництва соціалізму

1928 — У трьох будинках в містечку Шенектейді (штат Нью-Йорк) встановили перші експериментальні телевізори для демонстрації можливостей прийому телесигналу в домашніх умовах.

1942 — Почалося примусове вивезення населення України в Німеччину (Ґастарбайтери).

1953 — у Радянському Союзі почалися арешти у так званій «справі лікарів».

1957 — американська фірма Wham-O Company випустила на ринок нову іграшку, створену Уолтером Моррісоном, — літаючу тарілку.

1989 — У всій Великобританії комп’ютери були вперше паралізовані вірусом «Friday the 13th» («П’ятниця, 13-те»), відомим також під назвою «Jerusalem», котрий періодично активізується в дні, коли 13 число припадає на п’ятницю.

1991 — У Литві відбулись криваві сутички між підрозділами радянської армії і місцевим населенням, спровоковані Кремлем, що намагався запобігти виходу республіки з СРСР.

1992 — Республіка Кіпр визнала незалежність України.

1993 — У Парижі представники 130 країн підписали «Конвенцію про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї і її знищення».

1999 — 36-річний Майкл Джордан, жива легенда американського баскетболу, офіційно оголосив, що залишає команду «Чикаго Булз» і припиняє професійну кар’єру баскетболіста.

2000 — Про свою відставку з поста глави компанії «Microsoft» заявив її співзасновник і багаторічний керівник Білл Ґейтс.

13 січня народилися:

1779 — Єлизавета Олексіївна, російська імператриця, дружина Олександра I

1827 — Микола Бекетов, один з основоположників фізичної хімііі та хімічної динаміки, заклав основи принципу Алюмінотермія.

1827 — Бекетов Микола, російський фізико-хімік.

1864 — Він Вільгельм, австрійський фізик, лауреат Нобелівської премії за дослідження явищ випромінювання і поглинання абсолютно чорним тілом (закони Віна).

1877 — Левко Мацієвич, український інженер-конструктор, винахідник, політичний діяч; перший український авіатор.

1894 — Євген Онацький, провідний діяч Організації Українських Націоналістів, громадський діяч, журналіст і науковець.

1954 — Глизін Олексій, російський поп-співак. Найвідоміші пісні: «Зимовий сад», «Ти не ангел» та багато інших)

1969 — Стівен Хендрі, шотландський спортсмен-більярдист, семиразовий чемпіон світу зі снукеру.

1972 — Щербо Віталій, білоруський гімнаст, шестиразовий переможець Олімпійських ігор.

1977 — Орландо Блум, англійський актор. Отримав популярність завдяки ролям у кінотрилогії «Володар кілець», пригодницькому фільмі «Пірати Карибського моря».