14 листопада. Цей день в історії
1666 – Семюел Піпс повідомляє про перше переливання крові, зроблене від одного собаки до іншого.
1770 – англійський мандрівник Дж. Брюс відкрив витоки Нілу.
1832 – в Нью-Йорку з’явився перший у світі трамвай (на кінній тязі). Трамвай розділений на три купе і розрахований на 30 пасажирів, приводився в рух кіньми; його маршрут пролягав по 4-й авеню між 14-ю вулицею і вулицею Принца.
1889 – репортер “New York World” 25-літня Неллі Блай, вирішила довести, що жінки нічим не поступаються чоловікам. Дівчина вирушила у кругосвітню подорож, котру запланувала здійснити за маршрутом героя роману Жюля Верна “Навколо світу за 80 днів”. Вона успішно справилась з поставленою задачею, побувавши в Лондоні, Кале, Бріндізі, Суеці, Адені, Коломбо, Сінгапурі, Гонконзі, Йокогамі, Сан-Франциско, і з тріумфом з’явилась у Нью-Йорку на 8 днів швидше містера Фогга, зустрівшись в ході подорожі і з самим Жюлем Верном.
1908 – Альберт Ейнштейн представив квантову теорію світла.
1910 – у Норфолку (США) перший аероплан злетів із палуби крейсера.
1914 – американці брати Джон і Гораций Додж завершили роботу над своїм першим автомобілем під кодовою назвою “Old Betsy” і провели його дорожні випробування по вулицях Детройта.
1918 – Створена Українська академія наук. На чолі академії почав свою роботу Володимир Вернадський – видатна особистість, академік наук та громадський діяч.
1918 – задля збереження своєї влади Павло Скоропадський проголосив федеративне об’єднання з небільшовицькою Росією. Саме це розпалило антигетьманське повстання, в результаті якого на чолі країни став новий уряд – Директорія УНР.
1918 – Президентом Чехословаччини (Чехословацька республіка) став Томаш Масарик, чеський учений-філософ, політичний і державний діяч.
1920 – Закінчився період правління Директорії – уряд УНР залишив Україну та переїхав до Польщі.
1922 – початок мовлення британського радіо Бі-Бі-Сі (з радіостанції «2LO», хоча ліцензія була отримана тільки 18 січня 1923 р.)
1925 – Перші націоналістичні течії за кордоном – створена Ліга українських націоналістів у Чехословаччині. Члени Ліги опісля зіграли немалу роль у встановленні націоналістичного руху на українських землях.
1939 – Приєднання земель Західної України до Української Радянської Соціалістичної республіки.
1939 – на вулицях Москви відбувся великий автопробіг, присвячений випуску мільйонного радянського автомобіля.
1940 – Переговори між представниками СPСР та Німеччини стосовно розподілу сфер впливу та вступу Радянського союзу до Троїстого союзу.
1944 – День відкриття державного музею українського мистецтва в столиці України.
1952 – в англійській газеті «Нью мюзикл експрес» публікується перший хіт-парад – список найбільш продаваних синглів (платівки із записом шлягерів)
1960 – була створена організація країн-експортерів нафти (ОПЕК).
1989 – Прийнята декларація щодо визнання незаконними та злочинними репресії проти переселених народів та про забезпечення їх прав і свобод.
1994 – відкривається рух між Парижем і Лондоном через тунель під Ла-Маншем.
1999 – В незалежній Україні вдруге обрано президентом Леоніда Кучму. Загалом Кучма перебував в президентському кріслі з 1994 до початку 2005 рр.
14 листопада народилися:
1650 – Вільгельм III Оранський, штатгальтер (правитель) Нідерландів у 1674-1702 рр., король Англії з 1689 р.
1765 – Роберт Фултон, американський винахідник першого у світі колісного пароплава «Клермонт» (1807), що знайшов практичне застосування.
1840 – Клод Моне, французький художник та один із основоположників імпресіонізму. Кращі твори Моне займають значне місце в культурній скарбниці світу з реалістичного мистецтва.
1877 – Дмитро Антонович – відомий український політичний діяч. Саме він є співзасновником та одним із ректорів Українського вільного університету. Щоправда, далеко не всі історики сходяться на думці, що він народився саме 14 листопада. За іншими даними, датою його народження є 2 листопада).
1882 – Пилип Капельгородський, один із зачинателів української радянської літератури. Працював в різних виданнях, писав переважно сатиричні оповідання та гуморески. На думку літераторів-дослідників, найкращим його твором є автобіографічна повість-хроніка «Записки семінариста». В 1939 році був ростріляний на підставі вигаданих обвинувачень в націоналізмі. В 1957 році він був реабілітований.
1889 – Джавахарлал Неру, політик, що був першим прем’єр-міністром Індії. Але широкому колу він більш відомий як син – Індіри Ганді.
1891 – Фредерік Грант Бантінг, канадський фізіолог. Лауреат Нобелівської премії з медицини (разом з Дж.Маклеодом – за виділення чистого інсуліну і розробку методу лікування ним цукрового діабету).
1904 – Кузьма Дерев’янко, українець, радянський генерал-лейтенант, який 2 вересня 1945 р. від імені радянського Верховного Головнокомандування приймав капітуляцію Японії.
1907 – одна з найулюбленіших дітьми письменниця – Астрід (Анна Емілія) Ліндгрен. Найбільш відомими творами шведської письменниці є «Малюк і Карлсон» та «Пеппі – довга панчоха».
1912 – на Обухівщині народився поет та літературний критик Андрій Малишко.
1928 – Віталій Масол, український політик.
1948 – Чарльз Уінздор(Філіп Артур Георг) , принц Уельський.
1959 – відомий телеведучий та шоумен Дмитро Дібров. Українським глядачам він став відомий завдяки програмі «О, счастливчик» (український аналог – «Перший мільйон»).