14 листопада. Цей день в історії

1666 — Семюел Піпс повідомляє про перше переливання крові, зроблене від одного собаки до іншого.

1770 — англійський мандрівник Дж. Брюс відкрив витоки Нілу.

1832 — в Нью-Йорку з’явився перший у світі трамвай (на кінній тязі). Трамвай розділений на три купе і розрахований на 30 пасажирів, приводився в рух кіньми; його маршрут пролягав по 4-й авеню між 14-ю вулицею і вулицею Принца.

1889 — репортер «New York World» 25-літня Неллі Блай, вирішила довести, що жінки нічим не поступаються чоловікам. Дівчина вирушила у кругосвітню подорож, котру запланувала здійснити за маршрутом героя роману Жюля Верна «Навколо світу за 80 днів». Вона успішно справилась з поставленою задачею, побувавши в Лондоні, Кале, Бріндізі, Суеці, Адені, Коломбо, Сінгапурі, Гонконзі, Йокогамі, Сан-Франциско, і з тріумфом з’явилась у Нью-Йорку на 8 днів швидше містера Фогга, зустрівшись в ході подорожі і з самим Жюлем Верном.

1908 — Альберт Ейнштейн представив квантову теорію світла.

1910 — у Норфолку (США) перший аероплан злетів із палуби крейсера.

1914 — американці брати Джон і Гораций Додж завершили роботу над своїм першим автомобілем під кодовою назвою «Old Betsy» і провели його дорожні випробування по вулицях Детройта.

1918 — Створена Українська академія наук. На чолі академії почав свою роботу Володимир Вернадський – видатна особистість, академік наук та громадський діяч.

1918 — задля збереження своєї влади Павло Скоропадський проголосив федеративне об’єднання з небільшовицькою Росією. Саме це розпалило антигетьманське повстання, в результаті якого на чолі країни став новий уряд – Директорія УНР.

1918 — Президентом Чехословаччини (Чехословацька республіка) став Томаш Масарик, чеський учений-філософ, політичний і державний діяч.

1920 — Закінчився період правління Директорії — уряд УНР залишив Україну та переїхав до Польщі.

1922 — початок мовлення британського радіо Бі-Бі-Сі (з радіостанції «2LO», хоча ліцензія була отримана тільки 18 січня 1923 р.)

1925 — Перші націоналістичні течії за кордоном — створена Ліга українських націоналістів у Чехословаччині. Члени Ліги опісля зіграли немалу роль у встановленні націоналістичного руху на українських землях.

1939 — Приєднання земель Західної України до Української Радянської Соціалістичної республіки.

1939 — на вулицях Москви відбувся великий автопробіг, присвячений випуску мільйонного радянського автомобіля.

1940 — Переговори між представниками СPСР та Німеччини стосовно розподілу сфер впливу та вступу Радянського союзу до Троїстого союзу.

1944 — День відкриття державного музею українського мистецтва в столиці України.

1952 — в англійській газеті «Нью мюзикл експрес» публікується перший хіт-парад — список найбільш продаваних синглів (платівки із записом шлягерів)

1960 — була створена організація країн-експортерів нафти (ОПЕК).

1989 — Прийнята декларація щодо визнання незаконними та злочинними репресії проти переселених народів та про забезпечення їх прав і свобод.

1994 — відкривається рух між Парижем і Лондоном через тунель під Ла-Маншем.

1999 — В незалежній Україні вдруге обрано президентом Леоніда Кучму. Загалом Кучма перебував в президентському кріслі з 1994 до початку 2005 рр.

14 листопада народилися:

1650 — Вільгельм III Оранський, штатгальтер (правитель) Нідерландів у 1674-1702 рр., король Англії з 1689 р.

1765 — Роберт Фултон, американський винахідник першого у світі колісного пароплава «Клермонт» (1807), що знайшов практичне застосування.

1840 — Клод Моне, французький художник та один із основоположників імпресіонізму. Кращі твори Моне займають значне місце в культурній скарбниці світу з реалістичного мистецтва.

1877 — Дмитро Антонович – відомий український політичний діяч. Саме він є співзасновником та одним із ректорів Українського вільного університету. Щоправда, далеко не всі історики сходяться на думці, що він народився саме 14 листопада. За іншими даними, датою його народження є 2 листопада).

1882 — Пилип Капельгородський, один із зачинателів української радянської літератури. Працював в різних виданнях, писав переважно сатиричні оповідання та гуморески. На думку літераторів-дослідників, найкращим його твором є автобіографічна повість-хроніка «Записки семінариста». В 1939 році був ростріляний на підставі вигаданих обвинувачень в націоналізмі. В 1957 році він був реабілітований.

1889 — Джавахарлал Неру, політик, що був першим прем’єр-міністром Індії. Але широкому колу він більш відомий як син – Індіри Ганді.

1891 — Фредерік Грант Бантінг, канадський фізіолог. Лауреат Нобелівської премії з медицини (разом з Дж.Маклеодом — за виділення чистого інсуліну і розробку методу лікування ним цукрового діабету).

1904 — Кузьма Дерев’янко, українець, радянський генерал-лейтенант, який 2 вересня 1945 р. від імені радянського Верховного Головнокомандування приймав капітуляцію Японії.

1907 — одна з найулюбленіших дітьми письменниця — Астрід (Анна Емілія) Ліндгрен. Найбільш відомими творами шведської письменниці є «Малюк і Карлсон» та «Пеппі – довга панчоха».

1912 — на Обухівщині народився поет та літературний критик Андрій Малишко.

1928 — Віталій Масол, український політик.

1948 — Чарльз Уінздор(Філіп Артур Георг) , принц Уельський.

1959 – відомий телеведучий та шоумен Дмитро Дібров. Українським глядачам він став відомий завдяки програмі «О, счастливчик» (український аналог – «Перший мільйон»).