15 серпня. Цей день в історії
778 – прикриваючи відхід військ Карла Великого, в Іспанії гине франкський маркграф Роланд (знаменитий герой французьких епічних оповідей, увічнений в поемі “Пісня про Роланда”).
1057 – Малькольм, старший син колишнього короля Шотландії Дункана, убив чинного короля Макбета (сам Макбет став монархом після того, як убив свого двоюрідного брата Дункана).
1498 – у своєму третьому плаванні Христофор Колумб відкрив Гренаду.
1534 – Ігнатій Лойола із шістьома своїми однодумцями заснував у Парижі орден єзуїтів (Товариство Христа)
1620 – з англійського порту Саутгемптон виходить у плавання вітрильне судно “Мейфлауер”, на ньому англійці перетнули Атлантичний океан.
1723 – відкрилася літня резиденція російських імператорів Петергоф
1795 – у Франції запроваджена нова валюта – франк
1810 – на честь перемоги Наполеона під Аустерліцем (“битва трьох імператорів”) в Парижі споруджена Вандомська колона.
1835 – запатентована пральна машина з обертовим барабаном (представляла собою дерев’яний ящик з рухомою рамою).
1848 – американець Уолдо Хенчетт із міста Сірак’юс (штат Нью-Йорк) запатентував зуболікарське крісло.
1877 – Томас Едісон написав листа президентові телеграфної компанії Піттсбурга, в якому доводив, що найкраще вітання у спілкуванні телефоном — слово “hello” (у нас трансформувалося в “алло”).
1914 – офіційно відкрили Панамський канал, що з’єднує Тихий і Атлантичний океани; по ньому пройшло перше судно
1918 – США й Радянська Росія розірвали дипломатичні відносини. Американські війська висадилися у Владивостоці
1920 – війська Червоної армії зазнають поразки у Варшавській битві (британські історики включили його в список 18 найбільш видатних переломних битв у світовій історії), це дозволило полякам почати мирні переговори і добитися на них істотних поступок від більшовиків.
1921 – шведський полярний дослідник Фрітьоф Нансен в Женеві (Швейцарія) очолив міжнародну конференцію з питань допомоги голодуючим Росії (однією з причин голоду була тривала Громадянська війна).
1935 – прапор зі свастикою затверджений як державний у Німеччині
1939 рік — у Німеччині сталася один із наймасовіших авіакатастроф. При показовому бомбометанні з пікіруванням за умов низької хмарності в землю врізалися 13 бомбардувальників “Junkers Ju-87”, що летіли один за одним.
1940 – президія Верховної Ради СРСР видала укази про націоналізацію землі, банків, промислових і торговельних підприємств, транспорту і засобів зв’язку на території Північної Буковини
1944 – у ході Другої світової війни німці почали відходити на Лінію Зігфріда (система фортифікаційних оборонних споруд, окремі її елементи використовуються і сьогодні, зокрема військами НАТО).
1947 – Індія розділилася на дві держави – Пакистан та Індійський Союз, тобто власне Індію, прем’єр-міністром якої став Джавахарлал Неру
1948 – після виборів у Національні збори проголошена Республіка Корея (Південна Корея) на чолі з президентом Лі Син Маном
1956 – в СРСР відновлено вручення Ленінських премій (замість Сталінських)
1960 – Республіка Конго оголосила про незалежність від Франції
1969 – з 15 по 18 серпня проходив Вудстокський фестиваль — кінець ери хіпі.
1990 – під Ригою в автокатастрофі загинув культовий радянський рок-співак, лідер групи “Кіно” Віктор Цой (заснув за кермом)
1991 – в СРСР опубліковано проект нової Союзної угоди
1992 – в Азербайджані введено нову валюту – манат
1994 – у Францію доставлений Ілліч Рамірес Санчес (відомий як Карлос Шакал): один з найвідоміших і небезпечних терористів-найманців XX століття (історія цієї людини стала сценарієм для багатьох фільмів).
1997 – в Україні засновано орден Княгині Ольги.
15 серпня народилися:
1195 – проповідник і святий, член ордена францисканців Антоній Падуанський.
1769 – Наполеон I Бонапарт, видатний французький військовий і державний діяч, полководець – завойовник Європи, імператор у 1804-1815 рр., король Італії і протектор Рейнського союзу.
1771 – всесвітньо відомий британський письменник Вальтер Скотт (вважається основоположником жанру історичного роману, автор безсмертного “Айвенго”).
1785 – англійський письменник Томас де Квінсі (автор знаменитої “Сповіді англійця, що вживає опіум”, вважається що ця книга сильно вплинула на творчість Гоголя і Достоєвського).
1863 – основоположник теорії корабля, автор безлічі робіт з теорії магнітних і гіроскопічних компасів, з артилерії, механіки, математики та астрономії, Олексій Крилов.
1878 – російська і радянська поетеса Раїса Кудашева (назавжди увійшла в історію як автор віршів до пісні “В лесу родилась елочка”).
1888 – більшовик, нарком фінансів Григорій Діамант (керував націоналізацією банківської системи Росії).
1888 – Лоуренс Аравійський (Томас Едвард Лоуренс), англійський розвідник, археолог і письменник.
1892 – французький фізик-теоретик, один з основоположників квантової механіки Луї де Бройль (лауреат Нобелівської премії, автор гіпотези про хвильові властивості матеріальних частинок).
1944 – знаменитий італійський дизайнер Джанфранко Ферре (його часто називають архітектором моди, творчість Ферре є прикладом для багатьох сучасних кутюр’є).
1946 – генерал армії Анатолій Квашнін (очолював Генеральний штаб Росії, автор знаменитого “марш-кидка на Пріштіну”: був узятий під контроль стратегічний об’єкт – аеропорт “Слатіна” в Югославії).
1972- Бен Аффлек, американський кіноактор (“Розумник Уїлл Хантінг”, “Армагеддон”, “Перл-Харбор”).
1978 – Лілія Подкопаєва, українська спортсменка, гімнастка.
1983 – Тіматі (Тимур Юнусов), російський музикант, співак-репер, підприємець.