15 серпня. Цей день в історії

778 — прикриваючи відхід військ Карла Великого, в Іспанії гине франкський маркграф Роланд (знаменитий герой французьких епічних оповідей, увічнений в поемі «Пісня про Роланда»).

1498 — у своєму третьому плаванні Христофор Колумб відкрив Гренаду.

1848 — американець Уолдо Хенчетт із міста Сірак’юс (штат Нью-Йорк) запатентував зуболікарське крісло.

1620 — з англійського порту Саутгемптон виходить у плавання вітрильне судно «Мейфлауер», на ньому англійці перетнули Атлантичний океан.

1810 — на честь перемоги Наполеона під Аустерліцем («битва трьох імператорів») в Парижі споруджена Вандомська колона.

1835 — запатентована пральна машина з обертовим барабаном (представляла собою дерев’яний ящик з рухомою рамою).

1848 — американець Уолдо Хенчетт із міста Сірак’юс (штат Нью-Йорк) запатентував зуболікарське крісло.

1877 — Томас Едісон написав листа президентові телеграфної компанії Піттсбурга, в якому доводив, що найкраще вітання у спілкуванні телефоном — слово «hello» (у нас трансформувалося в «алло»). Цього ж дня Едісон першим у світі провів запис звуку — зафіксував на платівці пісню «Mary Had A Little Lamb».

1914 — вперше через Панамський канал (з’єднує Атлантичний і Тихий океан) проходить судно.

1920 — війська Червоної армії зазнають поразки у Варшавській битві (британські історики включили його в список 18 найбільш видатних переломних битв у світовій історії), це дозволило полякам почати мирні переговори і добитися на них істотних поступок від більшовиків.

1921 — шведський полярний дослідник Фрітьоф Нансен в Женеві (Швейцарія) очолив міжнародну конференцію з питань допомоги голодуючим Росії (однією з причин голоду була тривала Громадянська війна).

1939 — у Німеччині сталася один із наймасовіших авіакатастроф. При показовому бомбометанні з пікіруванням за умов низької хмарності в землю врізалися 13 бомбардувальників «Junkers Ju-87», що летіли один за одним.

1944 — у ході Другої світової війни німці почали відходити на Лінію Зігфріда (система фортифікаційних оборонних споруд, окремі її елементи використовуються і сьогодні, зокрема військами НАТО).

1969 — з 15 по 18 серпня проходив Вудстокський фестиваль — кінець ери хіпі.

1992 — в Азербайджані введено нову валюту — манат.

1994 — у Францію доставлений Ілліч Рамірес Санчес (відомий як Карлос Шакал): один з найвідоміших і небезпечних терористів-найманців XX століття (історія цієї людини стала сценарієм для багатьох фільмів).

1997 — в Україні засновано орден Княгині Ольги.

15 серпня народилися:

1195 — проповідник і святий, член ордена францисканців Антоній Падуанський.

1769 — Наполеон I Бонапарт, видатний французький військовий і державний діяч, полководець — завойовник Європи, імператор у 1804-1815 рр., король Італії і протектор Рейнського союзу.

1771 — всесвітньо відомий британський письменник Вальтер Скотт (вважається основоположником жанру історичного роману, автор безсмертного «Айвенго»).

1785 — англійський письменник Томас де Квінсі (автор знаменитої «Сповіді англійця, що вживає опіум», вважається що ця книга сильно вплинула на творчість Гоголя і Достоєвського).

1863 — основоположник теорії корабля, автор безлічі робіт з теорії магнітних і гіроскопічних компасів, з артилерії, механіки, математики та астрономії, Олексій Крилов.

1878 — російська і радянська поетеса Раїса Кудашева (назавжди увійшла в історію як автор віршів до пісні «В лесу родилась елочка»).

1888 — Лоуренс Аравійський (Томас Едвард Лоуренс), англійський розвідник, археолог і письменник.

1892 — французький фізик-теоретик, один з основоположників квантової механіки Луї де Бройль (лауреат Нобелівської премії, автор гіпотези про хвильові властивості матеріальних частинок).

1944 — знаменитий італійський дизайнер Джанфранко Ферре (його часто називають архітектором моди, творчість Ферре є прикладом для багатьох сучасних кутюр’є).

1946 — генерал армії Анатолій Квашнін (очолював Генеральний штаб Росії, автор знаменитого «марш-кидка на Пріштіну»: був узятий під контроль стратегічний об’єкт — аеропорт «Слатіна» в Югославії).

1972 — Бен Аффлек, американський кіноактор («Розумник Уїлл Хантінг», «Армагеддон», «Перл-Харбор»).

1978 — Лілія Подкопаєва, українська спортсменка, гімнастка.

1983 — Тіматі (Тимур Юнусов), російський музикант, співак-репер, підприємець.