17 місць, які варто відвідати у Дніпрі

Перша асоціація з Дніпром – це індустріальне місто. Все це так, але є й інший бік міста. Це прекрасні парки, сучасні проспекти і бульвари, велика кількість різноманітних музеїв і театрів. Вашому погляду постане сучасне, ритмічне місто, що йде в ногу з часом. Щоб краще зрозуміти місто, ми радимо відвідати найцікавіші місця в Дніпрі.

Монастирський острів

Найромантичніша і найтаємничіша пам’ятка Дніпра – Монастирський острів. Це одне з найпопулярніших місць серед городян. Потрапити на острів можна по пішохідному мосту, особливо облюбованому молодятами – традиція вішати замки щастя на перилах мосту не перестає бути актуальною. Ще один варіант дістатися на острів – швидкісний троллей. Так ви потрапите на новий оглядовий майданчик, з якого відкривається прекрасна панорама на місто. А біля підніжжя шумить штучний водоспад висотою 17 метрів.

Окрасою острова є білосніжна Миколаївська церква, побудована в 1999 році. Її золочений купол видно з різних точок міста. Ще одна визначна пам’ятка – пам’ятник великому Кобзареві Тарасу Шевченку. Цей монумент один з найбільших в Україні.
Зоопарк, акваріум, різні атракціони, кафе і ресторани, водна станція, кінний двір, пляжна зона – все це сприяє повноцінному відпочинку.

Катеринославський бульвар

Катеринославський бульвар у Дніпрі неможливо обійти стороною. Він був відкритий в 2004 році. За такий короткий термін він став улюбленим місцем відпочинку городян. Розташований у самому центрі міста і є пішохідною зоною, тут знаходяться торгові центри, кафе, ресторани, закусочні. Неймовірно красивий бульвар у вечірній час, коли вогні вітрин і ліхтарів надають йому особливу чарівність.
Друга, неофіційна, назва бульвару – «Новий Арбат», головна його окраса – фонтани, бруківка, кам’яні лавки. На одній з таких лавок знаходиться бронзовий пам’ятник Бізнесменові, його поява довгий час була оповита таємницею і деякими легендами. Через деякий час до нього звикли і навіть з’явилися прикмети: якщо потерти сигару в руці чоловіка – до грошового поповнення, а якщо сісти на коліна, то до весілля.

Центр «Менора»

Центр «Менора» – найбільший єврейський комплекс у світі, його основне завдання – відродження єврейської громади в Дніпрі і в цілому по Україні, а також підтримка ідеї толерантності до різних національностей.
Розташовується комплекс у самому центрі Дніпра, на площі в 50 000 квадратних метрів. Центр складається із семи веж, які символізують храмовий семисвічник – символ народу ізраїлевого. Стіни «Менори» облицьовані спеціально привезеним для цього комплексу єрусалимським каменем, що не має аналогів у світі.
Відкриття центру відбулося 2012 року. У ньому розташовуються сучасні центри освіти і дозвілля, готель, ресторани, конференц-зали, найбільший бенкетний зал в Україні на 1700 місць, музей, концертний зал «Синай», хостел.
Сюди можна замовити екскурсію або просто піднятися на оглядовий майданчик, що обійдеться майже вдвічі дешевше повноцінної екскурсії. Це одне з найцікавіших місць, які необхідно обов’язково відвідати в Дніпрі.

Парк Глоби

Щоб відпочити від міської суєти, зазирніть до парку Глоби. Він є одним з найстаріших у Дніпрі, заснований наприкінці 18 століття запорізьким осавулом Лазарем Глобою. Зелений оазис у центральній частині міста завжди був центром гулянь городян і місцем проведення громадських заходів.
Центральне місце в парку – природне озеро, населене рибами та водоплавними птахами. Літній театр, розташований на березі, нагадує ширяючого лебедя. У теплу пору року можна здійснити водну прогулянку на катамарані.
У 1936 році в парку була побудована дитяча залізниця, яка діє до наших днів.

Преображенський собор

Саме з Преображенського собору була розпочата активна забудова Катеринослава, нинішнього Дніпра.
Спасо-Преображенський кафедральний собор у Дніпрі є пам’яткою архітектури національного значення. Спочатку планувалося побудувати храм, що перевершує собор Святого Петра в Римі, але війна з Туреччиною змінила плани ініціатора будівництва, князя Потьомкіна. Розпочате будівництво в 1787 році було припинено. У 1830 році відбулася повторна закладка храму за новим проектом, де він був у шість разів менше початкового.
Завдяки Дмитру Яворницькому храм вдалося зберегти від руйнування після революції. Аж до 1988 року споруда використовувалася не за прямим призначенням. З 1992 року собор офіційно переданий УПЦ.

Історичний музей Яворницького

Історичний музей імені Дмитра Яворницького є єдиним у своєму роді в Дніпропетровській області, де зосереджені унікальні експонати світового та національного значення. Дата заснування музею – 1849 рік.
У фондах музею налічується близько 250 тисяч предметів старовини, серед них реліквії запорізького козацтва, друковані видання 16–17 століть, культова колекція, зброя, меблі, пам’ятки східних культур, серед них – мумія єгипетської жінки з дитиною.
Музей має найбільшу колекцію давньої кам’яної скульптури в Україні – всього 80 статуй. Найбільш унікальним є Керносівський ідол (3 тисячоліття до н. е.) і, звичайно ж, половецькі статуї «кам’яні баби» (12–13 ст.), знайдені у південноукраїнських степах.

Аерокосмічний музей

Дніпро по праву вважається центром української космічної індустрії, тому створення Аерокосмічного музею в місті цілком закономірне. Це єдиний в Україні музей ракетно-космічної техніки.
У музеї експонуються справжні космічні станції, супутники, бойові ракети і багато інших цікавих об’єктів.
Відкриття Аерокосмічного музею НЦАОМ імені Макарова відбулося 1996 року.

Будинок органної та камерної музики

Не кожне місто може похвалитися наявністю справжнього органу. На відміну від інших, Дніпро може пишатися своїм Будинком органної та камерної музики.
У старовинній Миколаївській (Брянській) церкві, будівництва 1915 року, після тривалої реставрації в 1986 було встановлено 12-тонний двомануальний концертний орган виробництва відомої німецької фірми «Зауер».
І ось вже протягом багатьох років у цьому прекрасному приміщенні звучать безсмертні музичні твори. Визначні місця Дніпра складно уявити без цієї пам’ятки.

Набережна

Бути у місті Дніпрі і не побувати на знаменитій набережній річки Дніпро непростимо. Це одне з найкрасивіших місць міста, до того ж Набережна вважається найдовшою в Європі – близько 30 км.
Тут зосереджено багато різних скульптур і пам’ятників, квітів і дерев, кафе і ресторанів. Там же можна посидіти на найдовшій в Україні 50-метровій «сімейній» лавці.
Особливо красива Набережна у вечірній час, тому ні в кого не виникає питання, куди піти в Дніпрі ввечері.

Мерефо-Херсонський міст

Якщо ви побували на Набережній, то не могли не помітити знаменитих мостів Дніпра. Одним з найкрасивіших вважається Мерефо-Херсонський залізничний міст, який внесений до списку пам’яток архітектури. Його унікальність у тому, що це єдиний в Європі залізничний міст, який має криволінійну траєкторію (тобто з поворотом).
Протяжність мосту – 1610 метрів, він проходить через знаменитий Монастирський острів.

Дніпровський цирк

Дніпровський цирк розташований на знаменитій Набережній, у самому центрі. Відкриття цирку в місті відбулося наприкінці 19 століття, за таку довгу історію змінилося кілька будівель. Зараз цирк знаходиться в споруді 1980 року, аналогів цій будівлі немає ніде в світі. Вся оригінальність полягає в куполі, що нагадує намет. Це створює відмінну акустику і можливість надійно кріпити підвіску апаратів артистів.
За час свого існування на арені виступало багато відомих циркових акторів.

Діорама «Битва за Дніпро»

Дніпровська діорама «Битва за Дніпро» – найбільша в Україні, друга за площею в Європі та одна з найбільших у світі.
Площа залу діорами – 900 кв. метрів. Це унікальний пам’ятник, присвячений Другій світовій війні. Відкриття діорами відбулося в 1975 році і було приурочене до 30-річчя свята Перемоги.
Широкий радіус огляду (230 градусів), наявність справжніх військових атрибутів, спеціального світлового та звукового оформлення діорамного залу створює у відвідувачів ефект справжньої присутності на місці подій.

Планетарій

Як часто ви дивитеся на зоряне небо? Хочете більше дізнатися про зірок – ласкаво просимо в Дніпровський планетарій.
На сьогодні в Україні діє п’ять подібних закладів, один з них у Дніпрі. За допомогою спеціальної апаратури в залі створюється віртуальна картина зоряного неба в будь-який час доби і незалежно від погоди.
Різні пізнавальні програми про космос цікаві як дітям, так і дорослим.

Завод «Інтерпайп»

Якщо ви думаєте, що екскурсія на завод – це нудно і нецікаво, то ви глибоко помиляєтеся. Знайомство із заводом «Інтерпайп» вас приємно здивує.
Це єдиний завод в Україні, побудований з «нуля» за весь час незалежності нашої країни. Його унікальність полягає в сучасних «зелених» технологіях, висококласному обладнанні, також завод дбає про захист навколишнього середовища від шкідливих викидів.
Ще одна цікава деталь – на заводі знаходяться арт-об’єкти, створені Олафуром Елліассоном.
Завод «Інтерпайп» запрошує всіх бажаючих на безкоштовні екскурсії, де можна ознайомитися з усіма етапами виробництва сталевих виробів.

Оглядовий майданчик парку імені Шевченка

З висоти оглядового майданчика парку імені Шевченка відкривається красивий вид на річку Дніпро, що особливо шикарно виглядає у вечірній час. Не менш цікавий каскадний фонтан, його сріблясті потоки води надають цьому місцю особливої чарівності.
Особливо люблять це місце молодята, весільні фотосесії тут відбуваються дуже часто.
Оглядовий майданчик – чудове місце, куди піти в Дніпрі для тихого відпочинку і споглядання прекрасної панорами міста.

Музей ретро-автомобілів «Машини часу»

Подивитися в Дніпрі за один день всі визначні місця неможливо. Особливо, якщо відвідувати музеї. Відкриття Технічного музею «Машини часу» відбулося в 2014 році. Тут представлені легкові автомобілі, мотоцикли, вантажні машини, автобуси та інша техніка різних років випуску. Особливо атмосферно передають дух минулої епохи ретро-експонати, серед них заправні колонки, телефонні будки, поштові скриньки та інші атрибути радянської епохи.
Хочете поринути в часи минулого століття, ласкаво просимо в унікальний музей старовинної техніки.

Театр одного актора

Дніпровський театр одного актора «Крик» унікальний в усіх відношеннях. Тільки уявіть, що одна людина є актором і режисером, сценаристом і гримером, художником і костюмером, музичним редактором і сценографом – це Михайло Мельник, заслужений артист України, лауреат численних премій.
Театр є єдиним в Україні та Європі, його відкриття відбулося в 1989 році. Ось вже чверть століття він не втрачає інтересу серед глядачів, його постановки збирають повний зал.

Джерело «Маловідома Україна»