20 липня. Цей день в історії

1304 – король Англії Едуард І після облоги взяв замок Стірлінг, родове гніздо Стюартів, – останню твердиню, яку утримували борці за незалежність Шотландії.

1534 – у Кембріджі зареєстровано перше в світі видавництво.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

1653 – російські посли прибули до Чигирина і оголосили гетьману Б. Хмельницькому про згоду російського царя взяти під своє заступництво запорізьке козацтво.

1653 – московське посольство на чолі з Федором Ладиженським прибуло в Чигирин із повідомленням про згоду царя взяти під своє заступництво українське козацтво

1702 – у битві біля Клішова (100 км від Варшави) 12-тисячна армія шведів під керівництвом короля Карла XII розбила вдвічі більші за чисельністю війська саксонців на чолі з польським королем Августом II

1806 – Паризьким миром припинено війну між Росією і Францією

1810 – у Боготі (тоді – королівство Нова Гранада) почалося повстання проти іспанців. Початок становлення незалежної держави Колумбія

1840 – у Великій Британії створена “Національна чартистська асоціація”, що стала прототипом майбутніх політичних партій робітників.

1871 – Англійська футбольна асоціація, заснована 1863 р., запропонувала заснувати Кубок виклику (Challenge Cup) для клубів, які входять до її складу. Цей крок став вирішальним у швидкому розвитку футболу як виду спорту. Через чотири роки футбол став професійним, і 1881 р. асоціація налічувала у своїх лавах уже 128 клубів

1893 – в Російській імперії влада ввела монополію на продаж вина – “винна монополія” (“казенна продаж питей”).

1917 – зареєстрована торгова марка з виробництва автомобілів, двигунів і навіть велосипедів “BMW” (в даний час відомий на весь світ концерн з виробництва машин, задає тон у всій галузі).

1920 – Червона армія зайняла Вільнюс, сталося це в рамках війни з Польщею.

1920 – Раднарком УСРР прийняв ухвалу про створення першого науково-дослідного медичного інституту

1923 – президія ВУЦВК затвердила постанову Раднаркому УСРР про оголошення Харкова столицею Української СРР

1924 – відзначається Міжнародний день шахів, так як в цей день у Парижі була заснована Міжнародна шахова федерація – FIDE.

1926 – згідно з постановою ВУЦВК місто Катеринослав перейменовано в Дніпропетровськ

1926 – з’їзд Методистської церкви ухвалив рішення про те, що жінки можуть бути священиками

1933 – у Лондоні відбувся 500-тисячний марш проти антисемітизму

1936 – Туреччина ратифікувала Конвенцію Монтре і отримала під свою юрисдикцію протоки Дарданелли і Босфор з умовою дотримуватися норм міжнародного морського права.

1936 – початок безпосадочного перельоту Москва-Камчатка-о.Удд екіпажу радянських льотчиків Чкалова, Байдукова та Белякова на літаку АНТ-25

1940 – американський музичний журнал “Billboard” опублікував перший список найпопулярніших пісень.

1941 – пройшла реорганізація в органах безпеки СРСР – НКДБ і НКВС були об’єднані в єдиний Наркомат внутрішніх справ.

1944 – кульмінація “змови генералів” (у числі змовників були офіцери з вермахту і абверу) – невдалий замах на життя Адольфа Гітлера.

1948 – почався суд над 12 лідерами компартії США

1949 – Ізраїль і Сирія уклали перемир’я після 19-місячної війни

1951 – у Єрусалимі палестинський фанатик убив короля Йорданії Абдаллаха ібн Хусейна

1955 – відкрито для загального огляду історико-архітектурний ансамбль Московського кремля.

1960 – на Цейлоні (Шрі-Ланка) прем’єр-міністром обрали Сірімаво Бандаранаїке. Перше у світі обрання жінки главою уряду

1965 – із конвеєра запорізького заводу “Комунар” зійшов 100-тисячний автомобіль “Запорожець”

1969 – американська космічна програма з висадки на Місяць закінчується успіхом – апарат “Аполлон-11” здійснив першу в історії пілотовану посадку на супутник Землі.

1973 – несподівано помер Брюс Лі, американський та гонконзький актор, майстер східних єдиноборств, режисер, постановник бойових сцен. Смерть спричинила таблетка, прийнята від головного болю, викликавши набряк мозку

1974 – турецькі війська вторглися на Кіпр (в даний час на острові дві держави: Республіка Кіпр і невизнана міжнародним співтовариством Турецька Республіка Північного Кіпру).

1976 – посадочний відсік американського космічного корабля “Вікінг-1” здійснив посадку на поверхню Марсу. Почалися перші в історії дослідження поверхні іншої планети

1980 – у Києві урочисто відкрився олімпійський футбольний турнір Московської олімпіади-80.

1990 – Верховна Рада Північно-Осетинської автономної республіки ухвалила декларацію про державний суверенітет і перейменувала місто Орджонікідзе у Владикавказ

1990 – опубліковані основні тези прийнятої російським урядом програми “Мандат довіри на 500 днів”, розробленої Григорієм Явлінським. “500 днів” передбачали приватизацію державної власності і лібералізацію цін

1991 – у Києві почався дводенний установчий з’їзд Союзу українок. Головою обрано Атену Пашко, дружину В’ячеслава Чорновола

1993 – у Литві запроваджено власну валюту – літ

1994 – інавгурація першого президента Білорусі Олександра Лукашенка

2005 – Канада стала четвертою державою у світі, де дозволили одностатеві шлюби

2008 – в Непалі вперше в історії обрали президента.

20 липня народилися:

356 до н.е. – Александр Македонський (Великий), визначний грецько-македонський завойовник, організатор власної імперії.

1304 – один з найвидатніших діячів італійського Ренесансу, учень монаха-єретика Варлаама Калабрійського Франческо Петрарка.

1804 – англійський зоолог і палеонтолог, послідовник ліннєєвський традицій в сучасній біології, першим вжив слово “динозавр”, Сер Річард Оуен.

1822 – австрійський біолог і ботанік Грегор Іоганн Мендель (заклав основи генетики, відкрив закономірності спадковості моногенних ознак – отримали назву Закони Менделя).

1847 – німецький художник і графік, один з головних представників імпресіонізму Макс Ліберман.

1873 – Альберто Сантос-Дюмон, бразильський авіатор, один із піонерів авіації

1880 – німецький філософ і письменник Герман Кайзерлінг.

1882 – німецький філософ, основоположник критичної (або нової) онтології Микола Гартман.

1888 – лауреат Нобелівської премії з фізіології та медицини, відкрив стрептоміцин, Абрахам Зельман Ваксман.

1919 – новозеландський альпініст, перший підкорювач Евересту, лицар ордена Британської імперії Едмунд Гілларі.

1930 – телеведучий, автор і виконавець пісень Олег Анофрієв.

1938 – Наталі Вуд (Наталія Захаренко (Гурдіна)), знаменита американська кіноактриса російсько-українського походження. Триразова номінантка на “Оскар”, виконавиця головних ролей у мюзиклі “Вестсайдська історія”, фільмі “Великі перегони” та ін.

1941 – Людмила Чурсіна, російська акторка театру й кіно (“Угрюм-ріка”, “Коли дерева були великі”, “Маргоша”), краща акторка СРСР 1969 року за опитуванням журналу “Советский экран”.

1963 – російський фігурист, в даний час тренер з фігурного катання та учасник різних телешоу, Олександр В’ячеславович Жулин.

1963 – Василь Ілащук, український телеведучий, диктор,з 2008-го по 15 березня 2010 року– президент Національної телекомпанії України.

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!