22 серпня. Цей день в історії

1456 — Влад Дракула («Цепеш») став принцом Валахії (за деякими свідченнями один з найкривавіших правителів в історії, улюблений вид страти — садити на кіл).

1485 — битва на Босвортському полі в Лестерширі (Англія) між армією короля Річарда III (6 тисяч) та військами претендента на престол Генріха Тюдора, графа Річмонда (5 тисяч).

1663 — вводиться суворе покарання для фальшивомонетників в Росії: цар Олексій Михайлович видав указ про «заслання в Сибір на вічне життя з дружинами і дітьми підробників монет».

1770 — англійський капітан Джеймс Кук під час своєї першої навколосвітньої експедиції висадився на східному узбережжі Австралії, яке назвав Новим Південним Уельсом, і оголосив його володінням британської корони

1795 — у Франції Конвент ухвалив «Конституцію ІІІ року», фактично ліквідувавши загальне виборче право (встановивши значний виборчий ценз) і передавши виконавчу владу Директорії

1812 — експедиція швейцарського археолога Жана Буркхардта виявила за 180 км від Аммана в Йорданії руїни стародавнього міста Петра

1849 — перше авіабомбардування: австрійці, що оточили Венецію, скинули з аеростатів запалювальні снаряди

1851 — в Австралії відкриті перші золоті родовища.

1865 — американець Вільям Шепперд одержав патент на рідке мило.

1909 — у Реймсі почалося перше в світі авіашоу (з 22 по 29 серпня). Для участі у змаганнях були заявлені 38 аеропланів, але злетіти змогли тільки 23 машини

1910 — підписано договір про приєднання Кореї до Японії

1932 — Бі-Бі-Сі (у наш час комплекс радіо-, Інтернет-і телемовлення Великобританії) почала експериментальне телемовлення.

1943 — в СРСР заснована система суворовських училищ.

1944 — Японія проводить загальну трудову мобілізацію: для дітей навчальних закладів скасовані заняття і вони покликані на фабрики й заводи.

1946 — у столиці Норвегії Осло на стадіоні «Бішлет» стартував перший післявоєнний чемпіонат Європи з легкої атлетики.

1948 — компартія Польщі запустила процес колективізації.

1962 — вирушило в плавання перше торгове судно з ядерною установкою (всього було побудовано 4 судна такого типу) — сухогруз «Саванна».

1976 — апарат автоматичної станції «Луна-24» здійснив на території Радянського Союзу. На Землю з Місяця доставлено зразки місячного ґрунту, взяті з глибини 2 метрів. Експеримент, що почався 9 серпня, дав можливість дослідити структуру місячного ґрунту, який не змінився протягом 4,5-5 мільярдів років

1989 — казахська мова оголошена державною в Казахстані

1992 — почесну відзнаку Президента України під першим номером одержав відомий письменник і громадський діяч Олесь Гончар

1996 — президент України Леонід Кучма видав указ «Про утворення Державної податкової адміністрації України та місцевих державних податкових адміністрацій»

2002 — на острові Норфолк в Тихому океані заборонено користуватися мобільними телефонами (табу протрималося близько 5 років).

2006 — страшна авіакатастрофа рейсу 612 під Дзержинським: літак Ту-154 при спробі пройти над розвиненою купчасто-дощовою хмарою перейшов у плоский штопор і розбився (на борту перебували 160 пасажирів і 10 членів екіпажу).

 

22 серпня народилися:

1760 — Папа Римський Лев XII (проводив жорстку реакційну політику, під час його правління євреї були загнані в гетто).

1860 — талановитий німецький інженер Пауль Ніпков (один з творців механічного телебачення).

1862 — Клод Дебюссі, французький композитор, піаніст, диригент, критик, засновник музичного імпресіонізму

1873 — російський письменник і політичний діяч Олександр Олександрович Богданов (його роботи передбачили деякі положення кібернетики, організатор першого в світі Інституту переливання крові).

1893 — американська письменниця, сценаристка і журналістка Дороті Паркер (з їдким гумором і рідкісною проникливістю розкривала в своїй творчості пороки міського життя XX століття).

1901 — російський архітектор Дмитро Чечулін (головний архітектор міста Москви, брав участь у реконструкції столиці після війни, лауреат 3-х Сталінських премій).

1902 — Лені (Берта Єлена Амалія) Ріфеншталь, культова німецька кінорежисерка, фотограф

1904 — китайський політик Ден Сяопін (провів економічні реформи, що дозволили Китаю стати країною з найбільш швидкозростаючою економікою у світі, ніколи не займав пост керівника країни, але фактично визначав всю політику з кінця 1970-х до початку 1990-х рр..).

1908 — радянський письменник Леонід Пантелєєв.

1910 — український кінорежисер Ісаак Шмарук (працював на кіностудії Довженка).

1920 — американський письменник-фантаст Рей Бредбері (метр фантастики, основоположник багатьох традицій у цьому жанрі, цікаво, що деякі його твори друкувалися в журналі «Playboy»).

1966 — Ольга Сумська, українська акторка театру й кіно («Роксолана»). Народна артистка України.

1974 — популярний російський актор театру і кіно Марат Башаров.