23 квітня. Цей день в історії

23 квітня — Всесвітній день книжки та авторського права. ЮНЕСКО обрала цю дату з огляду на її символічність для світової літератури в пам’ять померлих в цей день в 1661 році письменників світового масштабу Мігеля Сервантеса, Уільяма Шекспіра і Лопе де ла Вега. Традиція святкування Дня книжки народилася у Каталонії, де 23 квітня на День Юрія традиційно дарували троянду за кожну куплену книжку. Сьогодні Всесвітній день книжки святкують у 190 країнах світу. До речі саме в цей день у Києві відкрився музей книжки.

У 1605-му російським царем проголошено Федора Годунова (сина Бориса Годунова). Царювання 16-річного Федора увійшло в історію як найкоротше в Росії – тривало лише 49 днів. Федір Годунов був арештований і задушений перед вступом до Москви військ Лжедмитрія. А перед цим встиг затвердити першу власне російську карту Росії.

1889 рік — у листі братові Олександру Антон Чехов ужив фразу, що стала крилатою: “Стислість — сестра таланту”.

1896 року в Нью-Йорку відбувся перший в Америці кіносеанс.

1932-й — у Стратфорді-на-Ейвоні відкрили Королівський Шекспірівський театр, який тепер проводить шекспірівські фестивалі

В 1954 році НБА запровадила правило 24 секунд, протягом яких команда, що володіє м’ячем, має виконати кидок у кошик.

1959-го було створено Національну Спілку журналістів України. Найвищим керівним органом НСЖУ є з’їзд, який скликається один раз на п’ять років, та який обирає голову, правління та ревізійну комісію, затверджує Кодекс професійної етики українського журналіста. НСЖУ виступила ініціатором парламентських слухань з питань свободи слова у січні 2001 року, бере активну участь у підготовці змін до законодавства у галузі засобів масової інформації, заснувала “гарячу лінію” щодо утисків ЗМІ та прав журналістів.

У 1964-му в СРСР утворено фірму грамофонних платівок “Мелодія”.

1967 рік — перший офіційно визнаний випадок загибелі радянського космонавта. В цей день було здійснено перший експериментальний запуск космічного корабля “Союз-1”, пілотованого Володимиром Комаровим. Капсула з космонавтом згоріла в атмосфері при поверненні на Землю.

В цей день народилися

1891 року — Сергій Прокоф’єв, радянський композитор. Автор восьми опер, семи балетів, семи симфоній та численних камерно-інструментальних творів, а також музики до кінофільмів (“Ромео і Джульєтта”, “Олександр Невський”, “Попелюшка”, “Петя і вовк”).

В 1918-му народився Георгій Віцин, радянський кіноактор. З дитинства був сором’язливим. Тому, щоб подолати свою закомплексованість, вирішив стати актором. “За акторським амплуа “Трус” мені дуже близький, — говорив Георгій Віцин. — Я якось відразу його відчув і часто під час зйомок імпровізував. Наприклад, пригадуєте в “Кавказькій полонянці”, коли мною вибивають двері і я лечу у вікно? Я додав один штрих — “Трус” летить і кричить: “Побережись!”. Або ще одна імпровізація — я біжу за Варлей і лякаюся хустки, що впала. А коли Моргунову робили укол, я запропонував, щоб шприц залишився в його сідниці й розмірено погойдувався. Найулюбленішою ж моєю знахідкою став епізод, коли “Трус”, “Балбес” і “Бывалый” вирішили стояти на смерть перед автомобілем “полонянки”, і “Трус”, якого міцно тримають товариші, б’ється в конвульсіях”.

1920 рік — Григорій Тютюнник, український письменник, прозаїк, поет (роман “Вир”).

1923-го народився Василь Земляк (Вацик), український письменник і сценарист (“Лебедина зграя”).

1979-й — Лаурі Юлонен, фінський музикант і співак, лідер поп-групи “Расмус”.

Цього дня померли

400 років з дня смерті Вільяма Шекспіра (1564-1616), англійського драматурга і поета доби Відродження, автора безсмертних і знаних усіма п’єс та сонетів. Як сказав англійський поет, актор і теоретик драми Бен Джонсон (1572-1637), Шекспір «не має віку, він – на всі часи». Помер Шекспір у віці 52 років на батьківщині, у Страдфорді. Існують документальні свідчення, що до 1613 року він час від часу відвідував Лондон, але потім, імовірно, перестав. Напис на могильній плиті закликає світ залишити його спочивати у спокої та проклинає «того, хто ворухне мої кістки».

1605 — Борис Федорович Годунов, московський цар.

1616 — Мігель де Сервантес, іспанський письменник.

1850 — Вільям Вордсворт, англійський поет.

Добавить комментарий