24 березня. Цей день в історії

Сьогодні Всесвітній день боротьби з захворюванням на туберкульоз, який відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я з 1993 року. Саме 24 березня 1882 року німецький мікробіолог Роберт Кох повідомив про відкриття збудника туберкульозу, за що й був у 1905 році відзначений Нобелівською премією з фізіології та медицини.

Туберкульоз (або ТБ – скорочення від туберкульозна бактерія) – поширене й іноді смертельне хронічне інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом. Найчастіше хвороба вражає легені, також може розвиватися патологічний процес в інших органах і тканинах. Лікування туберкульозу складне й вимагає прийому декількох видів антибіотиків протягом тривалого часу.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), третя частина населення планети інфікована мікобактерією туберкульозу (МБТ). Щорічно на планеті виявляють 8-9 млн. осіб, які вперше захворіли на цю підступну хворобу, а помирає від неї близько півтора мільйона людей, абсолютна більшість з яких – мешканці країн, що розвиваються. В період з 2000 по 2014 рік через ефективну діагностику і лікування вдалося зберегти життя 43 мільйонам людей.

Мета цього Дня – підвищити рівень обізнаності населення щодо глобальної епідемії туберкульозу та розповісти про способи її профілактики та лікування. Цьогорічна тема Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом – «Разом ліквідуємо туберкульоз». У травні 2014 року Всесвітня асамблея охорони здоров’я ухвалила Глобальну стратегію «Покласти край ТБ» на період 2016–2035 рр., мета якої – досягнення нульового рівня захворюваності та смертності від цієї хвороби. Разом із світовим співтовариством, відзначають день боротьби із захворюванням на туберкульоз і в Україні (Указ Президента № 290/2002 від 22 березня 2002).

Хоча за критеріями ВООЗ епідемію цієї хвороби в Україні начебто подолано (як зауважують деякі українські фахівці, це питання дискусійне), наша країна все ж віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз. Минулого року був зареєстрований показник 55,9 випадків на 100 тисяч населення (лідером з захворюваності на ТБ є Одеська область, а найнижчі показники у Тернопільській), тоді як у 2014 році він складав 59,5 (статистичні дані Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ). Щоправда, ці показники піддаються сумніву – дехто з іноземних спеціалістів, які приїздили в Україну для вивчення цього питання, називали цифру 90-100 випадків на 100 тисяч населення.

За попередніми висновками експертної місії ВООЗ, в Україні за останні 5 років спостерігається стала тенденція до зменшення темпів захворювання та смертності на туберкульоз. Щоправда, невтішними є показники дитячої смертності від цієї хвороби – вони останнім часом зросли, а також Україна вперше увійшла до п’ятірки країн з найвищим тягарем мультирезистентного (стійкого) туберкульозу (МР ТБ). Значно зросли показники захворюваності і в столиці. Проблеми, з якими стикаються хворі на туберкульоз, лікарі-фтизіатри та й українське суспільство в цілому (особливо зважаючи на такі чинники як війна, величезна кількість переміщених осіб, зниження рівня доходів) на шляху до подолання туберкульозу, майже непідйомні, і без належної фінансової підтримки з боку держави тут аж ніяк не обійтися.

Іудейське свято Пурім (свято жеребу). Це свято радісного характеру, засноване в пам’ять про спасіння євреїв у Персії. Цього дня читається Книга Естер (Есфір), у якій розповідається історія Пуріму; свято супроводжується веселощами, жартівливими виставами і карнавальною ходою. Одна з найяскравіших традицій Пуріма – Мішлоах-Манот, коли власноруч приготовану їжу (переважно солодощі) розсилають друзям і знайомим, але, насамперед, нужденним. Особливе місце серед цього частування займає найвідоміше блюдо Пуріма – трикутні пиріжки з маком (гоменташен – «аманові вуха». Аманом звали радника перського царя Артаксерса, який намовляв царя винищити всіх євреїв, але від злостивого задуму якого вони були врятовані).

Ювілеї дня:

142 роки від дня народження Гаррі Гудіні (1874-1926), американського фокусника, ілюзіоніста, знаменитого «ескейпіста» (від англ. escape «звільнятися») — майстера неймовірних звільнень від найнадійніших пут і замків.

116 років від дня народження Івана Семеновича Козловського (1900-1993), видатного українського співака (тенора). Був солістом Харківського оперного театру і московського Большого театру. В репертуарі співака було понад 50 оперних партій, величезна кількість пісень, романсів.

100 років від дня народження Джозефа Барбери (1911-2006), американського аніматора, патріарха американської мультиплікації, засновника відомої мультиплікаційної студії «Ганна-Барбера» (Hanna-Barbera; 1944). Утім, ця інформація за великим рахунком нічого не скаже пересічному українському глядачу, але, якщо сказати, що Барбера – один із творців відомого мультсеріалу «Том і Джеррі», тоді все стане зрозумілим.

90 років від дня народження Даріо Фо (1926), італійського драматурга, теоретика сценічної майстерності, живописця, лауреата Нобелівської премії з літератури (1977), однієї з центральних постатей європейського театру останніх десятиліть. Даріо Фо є автором майже 50 п’єс (серед найвідоміших – «Вільна гра», «Випадкова смерть анархіста»), які з успіхом ставляться на театральних майданчиках світу.

Події дня:

1882 — Роберт Кох повідомляє про відкриття збудника туберкульозу.

1896 — в Афінах відкрилися Перші Олімпійські Ігри.

1898 — в Америці продали перший автомобіль — модель «Вінтон» обійшлася покупцю в одну тисячу доларів.

1918 — Центральна Рада проголосила українську мову державною.

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!

Залишити відповідь