24 грудня. Цей день в історії

1790 — День взяття турецької фортеці Ізмаїл російськими військами під командуванням О. В. Суворова.

1851 — під час пожежі в бібліотеці Конгресу США згоріли 35 тисяч книг та безліч унікальних документів.

1871 — в Каїрі відбулася прем’єра опери Джузеппе Верді «Аїда», замовленої єгипетським хедівом Ісмаїл-Пашею для урочистості з нагоди відкриття Суецького каналу.

1906 — в американському містечку Брант Рок (штат Каліфорнія) канадець Реджинальд Фессенден вперше у світі передав по радіо музичну програму

1908 — у Парижі відкрилося перше міжнародне авіашоу.

1914 — Короткий неофіційне припинення бойових дій на західному фронті Першої світової війни, яке відбувалося в Святвечір і Різдво 1914 між британськими та французькими солдатами з одного боку, і німецькими з іншого.

1914 — німецький літак скинув бомбу на англійське місто Дувр, здійснивши перше в історії авіабомбардування.

1920 — останній виступ на сцені великого тенора Енріко Карузо. Він виконав партію Елеазара в опері Галеві «Дочка кардинала» в «Метрополітен-Опера»

1924 — Албанія стала республікою, але вже в 1928 році парламент розпущений, а Албанія проголошена королівством.

1942 — у Пенемюнде (Німеччина) провели перше випробування ракети FZG76 (згодом відомої як «Фау-1»), створеної під керівництвом Вернера фон Брауна

1943 — Початок великого наступу радянських військ на Правобережній Україні.

1958 — в СРСР запроваджують обов’язкову 8-річну освіту.

1979 — СРСР почав окупацію Афганістану. Це сталося внаслідок чинення військового опору моджахедів і призвело до введення радянських військ.

1979 — із космодрому Куру у Французькій Гвіані запущена перша ракета Європейського космічного агентства — «Аріан»

1982 — Дослідний зразок найбільшого серійного вантажного літака у світі Ан-124 «Руслан» здійснив перший політ.

1997 — Відбувся перший концерт гурту «Мандри». Цей день вважається датою заснування гурту.

24 грудня народилися:

1491 — Святий Ігнатій Лойола, засновник Ордену Єзуїтів. Ігнатій Лойола був активним борцем з протестанською Реформацією, поборником католицьких цінностей і захисником Папського авторитету у Європі.

1798 — Адам Міцкевич, польський поет-романтик. Поезією Адама Міцкевича захоплювався Тарас Григорович Шевченко. Згодом його твори переклали Іван Франко, Леся Українка, Максим Рильський, Микола Бажан, Андрій Малишко та Іван Драч.

1818 — Джеймс Джоуль, англійський фізик.

1837 — Єлизавета Баварська, дружина імператора Франца Йосифа I, за народженням принцеса Баварії. Імператриця Австрії з 24 квітня 1854 (дня укладення шлюбу), королева-консорт Угорщини.

1844 — Желехівський Євген Ієронімович, лексикограф, фольклорист і педагог, автор «Малорусько-німецького словника».

1905 — Костянтин Данькевич, український композитор, народний артист СРСР (опера «Трагедійна ніч», балет «Лілея»).

1905 — Говард Г’юз, американський підприємець, інженер, піонер і новатор американської авіації, режисер, кінопродюсер, один із найбагатших людей у світі свого часу.

1906 — Джеймс Хедлі Чейз, англійський письменник, написавший більше 80 детективів. Цікаво, що події більшості його творів відбуваються в США, герої розмовляють американським сленгом, хоча сам автор там жодного разу не був.

1908 — Любов Добржанська, радянська актриса театру і кіно, народна артистка СРСР («Бережись автомобіля», «Іронія долі або з легким паром» та багато інших).

1937 — В’ячеслав Чорновіл, літературний критик, публіцист, діяч руху опору проти русифікації та національної дискримінації українського народу.

1940 — Григорій Крісс, український фехтувальник.

1946 — Леонід Філатов, російський актор, режисер, поет.

1971 — Рікі Мартін, пуерторіканський співак, один із самих продаваних латиноамериканських артистів, який не раз був нагороджений преміями «Греммі».

1981 — Діма Білан, російський співак, перший російський виконавець — переможець Євробачення в 2008 році.