24 листопада. Цей день в історії
1638 – Ухвалення Ординації реєстрового Війська Запорожського. Документ був підписаний в урочищі Маслов Стан.
1639 – Вперше людина побачила проходження планети Венера по Сонячному диску. Цією людиною став Йєремія Хоррокс.
1642 – відкриття Тасманових островів, що і зараз носять назву відкривача – голландця Абеля Тасмана.
1659 – укладено Піренейський мир, який закінчив 24-річну війну між Францією та Іспанією
1856 – Чарльз Дарвін опублікував свою книгу “Походження видів шляхом природного відбору або Збереження сприятливих порід у боротьбі за життя”. Перше видання сенсаційної книги з викладом нової теорії еволюції розходиться за один день
1874 – американський фермер Джозеф Гліден отримав патент на колючий дріт.
1905 – Початок повстання моряків на чолі з лейтенантом Шмідтом у Севастополі
1910 – відкрилася Севастопольська офіцерська школа авіації
1956 – постанова ЦК КПРС про відновлення національних автономій калмиків, карачаєвців, балкарців, чеченців та інгушів
1961 – Декларація Генеральної Асамблеї ООН про заборону застосування ядерної зброї
1963 – власник нічного клубу в Далласі Джек Рубі (Джейкоб Рубінштейн, за деякими даними – співробітник ЦРУ або член мафії) смертельно поранив Лі Харві Освальда, затриманого за підозрою у вбивстві президента Кеннеді.
1965 – військовий переворот у Республіці Конго: владу взяла армія, після чого президентом-диктатором став генерал Жозеф Дезіре Мобуту, який перейменував країну в Заїр.
1969 – ратифікація договору про непоширення ядерної зброї у СPСР та США. Договір був ратифікований верхівкою правління СPСР.
1971 – Ден Купер, одягнутий в чорний костюм, білу сорочку, чорну краватку і з чорними окулярами на обличчі зайняв місце пасажира в літаку, що взяв старт з аеропорту міста Портленд, штат Орегон. Через декілька хвилин він показав стюарду щось, що було схожим на бомбу, і зажадав 200 тисяч доларів, чотири парашути і зауважив, що не розуміє жартів.
1977 – ЦК КПРС видав постанову про виділення безкоштовних підручників учням середніх шкіл
1989 – уряд ПАР оголосив про завершення виведення окупаційних військ із Намібії
1989 – під тиском опозиції і масових демонстрацій пішло у відставку керівництво Комуністичної партії Чехословаччини. Новим генеральним секретарем партії обрано Карела Урбанека
1991 – пішов із життя Фредді Меркюрі (Фарух Балсара), знаменитий британський співак і рок-музикант, лідер групи Queen. Він помер наступного дня після того, як оголосив, що хворий на СНІД
1996 – на референдумі в Білорусі понад 70% населення підтримало авторитарну конституцію, запропоновану президентом Олександром Лукашенком
2004 – Оприлюднення центральною виборчої комісією офіційних результатів щодо виборів президента. Згідно підрахованих даних, переможцем став Віктор Янукович. Протокол підписало 11 членів комісії із 14 (не підписали Андрій Магера, Ярослав Давидович та Руслан Князевич).
24 листопада народилися:
1632 – Бенедикт (Барух) Спіноза, визначний нідерландський філософ єврейського походження, один із найвідоміших пантеїстів
1655 – Карл XI, король Швеції з 1660 по 1697, з династії Пфальц-Цвейбрюккен. Син Карла X і Едвіги Гольштейн-Готторпської.
1729 – Олександр Суворов, російський полководець, фельдмаршал, один із засновників російської військової справи, генералісимус (1799) російських наземних та морських сил, генерал-фельдмаршал австрійських та сардинських військ, кавалер всіх російських та багатьох іноземних військових орденів.
1864 – Анрі Тулуз-Лотрек, французький живописець, постімпрессіоніст. Тулуз-Лотрек залишив після себе безліч чудових полотен. Помер у родовому замку на руках матері, не доживши до 37 років.
1871 – Микола Вороний, український письменник, перекладач, поет, режисер, актор, громадсько-політичний діяч, театрознавець, перекладач, один із засновників Української Центральної ради. У 1917 р. був одним із засновників і режисерів Українського національного театру.
1872 – Георгій Чичерін, радянський дипломат, другий (після Троцького) нарком закордонних справ РРФСР і СРСР у 1918-1930 рр.
1873 – Л. Мартов (Юлій Цедербаум), російський політичний діяч, публіцист, учасник революційного руху (разом із Леніним – засновник Союзу боротьби за визволення робітничого класу), засновник меншовизму
1880 – Ібн Сауд Абд аль-Азіз, король і засновник Саудівської Аравії у 1932-1953 рр., релігійний глава ваххабітів, завойовник Хіджазу
1887 – Еріх фон Манштейн, німецький генерал-фельдмаршал часів Третього рейху, який зіграв вирішальну роль у захопленні Польщі, узяв Севастополь, більшу частину Криму тощо
1888 – Дейл Карнегі, американський психолог. Справжній успіх і визнання читачів прийшли до Карнегі в 1936 році, коли на книжкових полицях багатьох магазинів з’явилася книга «Як здобувати друзів і впливати на людей». Як і попередні видання, ця книга не відкривала якихось абсолютно нових речей, ще невідомих про людську природу, проте вона містила короткі і водночас розширені поради, як найкраще поводитися, щоб завоювати цікавість та симпатію оточення.
1934 – Альфред Гаррієвич Шнітке, російський композитор. Шнітке – головна фігура «радянського музичного авангарду». Для його стилю характерне поєднання різноманітної сучасної композиторської техніки на основі висунутої ним самим концепції «полістилістики».
1938 – Наталя Крачковська, радянська і російська актриса театру і кіно, заслужена артистка Росії. За більш ніж 40 років кінокар’єри актриса знялася більш ніж у 70 фільмах, як правило, грала другорядні, але помітні, «характерні» ролі.
1941 – Олександр Масляков, засновник та незмінний ведучий програми «КВН». У 2007 році Олександр Масляков був удостоєний ордена «За заслуги» III ступеня, який отримав з рук Президента України Віктора Ющенка під час гри.
1954 – Емір Кустуриця, сербський кінорежисер боснійського походження, відзначений нагородами найбільших кінофестивалів Європи, включаючи дві «Золоті пальмові гілки» фестивалю в Канах; кавалер французького Ордена літератури й мистецтва.