24 серпня. Цей день в історії

Про Незалежність нашої держави, а також про те, що відбувалося в цей день поза її межами. А ось любителям картопляних чіпсів буде цікаво дізнатися, що ця смажена картопля старша за нашу державу більшу ніж у 8 разів.

79 — виверження вулкану Везувій. Міста Помпеї, Геркуланум і Стабія поховані під вулканічним попелом, тисячі жертв. Зокрема, загинув Пліній Старший — римський письменник, учений, державний діяч, автор «Природної історії» в 37 книгах.

410 — король Аларіх (вождь і перший король вестготів) штурмом бере Рим.

1109 — «битва на собачому полі»: битва між військами Священної Римської імперії і польським військом, за словами польського історика «собаки, пожираючи безліч трупів (полеглих), впали в шалену лють, так, що ніхто не смів поховати там загиблих» — звідси і назва битви.

1949 — набув чинності підписаний у квітні договір про створення НАТО. Нині до складу воєнно-політичного союзу входять 26 країн.

1542 — Іспанський конкістадор Ф. де Орельяна відкрив гирло Амазонки, назвавши її так, тому що на його експедицію напали індіанські жінки-воїни.

1572 — початок «найжахливішої релігійної різанини століття» (Варфоломіївська ніч) в Парижі: у цю ніч католики вбили від 3 до 10 тисяч гугенотів, останні були змушені тікати з країни).

1720 — засновано Сардинське королівство.

1853 — американець Джордж Крам винайшов картопляні чіпси.

1876 — корінні жителі Центральної Канади індіанці дали згоду оселитися в резерваціях.

1921 — розбився англійський дирижабль R-38 (на той момент — найбільший у світі), в результаті чого 44 особи загинуло.

1923 — налагоджено пряме телеграфне сполучення між Одесою і Лондоном, перерване на початку Першої світової війни.

1938 — газета «Крісчен сенчурі» вперше використала термін «мильна опера» стосовно телесеріалу.

1941 — у Житомирі відбувся футбольний матч між щойно створеною українською командою «Січ» та командою німецьких військових, який закінчився перемогою останніх.

1954 — діяльність компартії заборонена в США.

1981 — вбивця Джона Леннона Марк Девід Чепмен отримав довічне ув’язнення з правом подачі прохання про помилування через 20 років (подавав прохання 6 разів і всі вони були відхилені).

1991 — День незалежності України.

1992 — у центрі Львова відкрили пам’ятник Тарасові Шевченку.

1994 — перший військовий парад на Хрещатику на честь Дня Незалежності України. Парад приймали начальник Київського округу Іван Біжан та міністр оборони Віталій Радецький.

1995 — вийшла графічна багатозадачна операційна система Windows95 (програмна підтримка Microsoft Windows 95 припинено 31 грудня 2002).

1995 — президент Леонід Кучма видав указ про заснування відзнаки Президента України — Ордена князя Ярослава Мудрого.

2002 — вперше День Незалежності в Україні відзначався без військового параду. Його замінив парад військових оркестрів.

2004 — у результаті терактів у Росії вибухнули й упали літаки Ту-154Б-2 і Ту-134А-3 (обидва вилетіли з московського аеропорту «Домодєдово»). Перший — авіакомпанії «Волга-Авіаекспрес» — здійснював рейс «Москва — Волгоград» (43 особи на борту), другий — авіакомпанії «Сибір» — «Москва — Сочі» (46 осіб). Загинули всі. Вибухові пристрої пронесли на собі дві ісламські терористки-смертниці

2006 — астрономи перестали вважати Плутон планетою Сонячної системи і віднесли його до розряду карликових планет.

2008 — помпезне закриття Літніх Олімпійських ігор в Пекіні (телеаудиторія ігор налічувала до 4,7 млрд глядачів).

24 серпня народилися:

1113 — Жофруа IV Плантагенет, граф Анжуйський, завойовник і герцог Нормандії.

1845 — російський князь, творець російської шампанського, основоположник російського виноробства в Криму Лев Голіцин.

1899 — один з лідерів боротьби за незалежність Алжиру Ферхат Аббас (дотримувався помірно націоналістичних поглядів).

1948 — французький музикант Жан-Мішель Жарр (його концерти чотири рази відзначалися як найбільші в історії, наприклад в Москві в 1997 його виступ зібрав 3,5 мільйона глядачів).

1892 — основоположник російського театру для дітей, актор і режисер Леонід Макарьєв.

1899 — аргентинський письменник і поет Хорхе Луїс Борхес (один із засновників авангардизму в іспаномовній латиноамериканській поезії, за його творами знято понад тридцять фільмів).

1902 — відомий французький історик Фернар Бродель (першим запропонував враховувати економічні та географічні фактори при аналізі історичного процесу).

1928 — український політик і громадський діяч Лук’яненко Левко Григорович (за часів радянської влади за свої політичні погляди практично не залишав в’язниць і таборів).

1929 — Ясір Арафат, палестинський політик, лідер палестинського визвольного руху, один із засновників і лідер Організації визволення Палестини

1934 — радянський і російський вчений-економіст Станіслав Шаталін (запропонував програму реформ «500 днів» з перебудови економіки СРСР на ринковий устрій).

1957 — відомий британський письменник, актор і режисер Стівен Фрай.

1976 — австралійський актор театру і кіно Алекс О’Лафлін.