25 листопада. Цей день в історії

1339 – закладено дубові стіни московського кремля.

1667 – у Шемасі (нинішній Азербайджан) відбувся потужний землетрус, загинуло близько 80 тисяч людей

1735 – в Росії відлито Цар-дзвін. Висота дзвону з вушками становить 6,24 м, діаметр – 6,6 м, маса близько 200 тонн.

1783 – останні британські війська залишили Нью-Йорк після завершення Війни за незалежність США.

1837 – Вільям Кромптон із Таунтона, штат Массачусетс, запатентував механічний ткацький станок.

1839 – величезні хвилі, спричинені циклоном під час великого приливу, вдруге після 1789 р. повністю зруйнували портове місто Корінга в Індії, яке після цього не було відбудоване вже ніколи. Хвиля викинула далеко на сушу 20 тисяч малих та великих суден. Загинуло близько 300 тисяч людей

1867 – Альфред Нобель, шведський хімік, інженер, винахідник, запатентував динаміт.

1905 – Вихід першого номеру газети «Хлібороб» – першої легальної газети в під російській Україні, що видавалась на Полтавщині (м. Лубни).

1933 – під Москвою запущена перша радянська ракета з рідинно-реактивним двигуном “ЖРД-Х” конструкції Фрідріха Цандера

1936 – Німеччина і Японія уклали Антикомінтернівський пакт. Згідно пакту, був створений двосторонній блок цих держав, спрямований проти країн 3-го Комуністичного Інтернаціоналу (Комінтерну, звідки, власне, і назва пакту) з метою не допустити подальше поширення радянського впливу в світі.

1947 – на наступний день після відмови “Голлівудської десятки” свідчити перед комісією Палати представників Конгресу США по розслідуванню антиамериканської діяльності Американська кіноасоціація внесла їх імена в “чорний список”, заборонивши займатись професійною діяльністю.

1952 – в Лондоні відбулася прем’єра найуспішнішої театральної постановки 20-го століття.

1981 – Оголошення цього дня офіційним днем боротьби проти насильства над жінками (ініціатива Генеральної Асамблеї ООН).

1992 – Федеральна асамблея Чехословаччини проголосувала за розділення країни з 1 січня наступного року на Чеську Республіку і Словаччину

1998 – найбільша вебкорпорація світу America Online оголосила про придбання компанії Netscape, виробника популярних браузерів.

2003 – Верховна рада України прийняла закон щодо зменшення мінімальної заробітної плати. З цього дня рівень зарплати з 237 гривень став у розмірі 205 гривень.

25 листопада народилися:

1562 – Фелікс Лопе де Вега, найвідоміший іспанський драматург.

1810 – Микола Пирогов, визначний російський і український лікар, хірург, анатом і педагог, засновник топографічної анатомії і військової хірургії.

1838 – Іван Нечуй-Левицький, видатний український письменник-реаліст. Найвідоміші твори письменника: «Микола Джеря», видатна повість «Кайдашева сім’я», «Бурлачка», «Старосвітські батюшки та матушки».

1844 – Карл Бенц, німецький інженер, винахідник, піонер автомобілебудування

1860 – Микола Самокиш, визначний український і радянський художник-баталіст.

1881 – Іоанн XXIII, Папа Римський (справжнє прізвище: Анджело Джузеппе Ронкаллі). Більшість дослідників називають політику папи Івана XXIII, спрямовану на захист найбідніших жителів світу, прикладом утвердження принципів християнського соціалізму, які розвивалися в папських енцикліках.

1887 – Микола Вавилов, радянський учений-генетик, ботанік, селекціонер

1900 – Білокур Катерина Василівна, українська художниця, одна з найкращих представниць «наївного мистецтва» України. Три картини Білокур — «Цар-Колос», «Берізка» і «Колгоспне поле» — були включені до експозиції радянського мистецтва на Міжнародній виставці в Парижі в 1954 році. Тут їх побачив Пабло Пікассо. Весь світ облетіли його слова: “Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!”

1915 – Аугусто Піночет Угарте, чилійський генерал-диктатор. Після відставки, до Піночета було пред’явлено близько 300 позовів із приводу масових убивств, викрадень, жорстокого переслідування (за деяким даними за час його правління було знищено декілька тисяч інакомислячих).

1926 – Нонна Вікторівна Мордюкова — російська акторка театру та кіно, народна артистка СPСР. За свою кар’єру Нонна Мордюкова знялася приблизно в 60 фільмах.

1951 – Леонід Черновецький, український підприємець, мер міста Києва з 2006 року.

1975 – Марина Одольська, українська співачка, заслужена артистка України (2004).

1978 – Сергій Пишний, український агроном-овочівник, спеціаліст з вирощування капусти та моркви.