28 травня. Цей день в історії

585 до н. е. — передбачене грецьким філософом, астрономом і математиком Фалесом Мілетським сонячне затемнення поклало край шестирічній війні між лідійським царем Аліаттом і мідійським царем Кіаксаром за панування у Малій Азії. Противники розцінили рідкісне природне явище як знак богів і уклали мир, встановивши кордон по річці Галіс

1539 — іспанський конкістадор і кубинський губернатор Ернандо де Сото увійшов в затоку Тампа біля берегів Флориди. Його шеститисячний загін перетнув територію сучасного штату Джорджія і до травня 1542 досяг Міссісіпі.

1569 — підписана Люблінська унія, що об’єднала Польщу і Литву в Річ Посполиту — держава з однаковим пристроєм, загальною грошовою системою і сеймом.

1664 — у Бостоні заснована перша баптистська церква.

1722 — за ініціативою Петра I ухвалено постанову Священного Синоду, яка передбачала пряме порушення таємниці церковної сповіді в інтересах державної влади

1742 — у Лондоні споруджено перший критий плавальний басейн.

1763 — у Києві відкрита школа з навчання живопису.

1812 — Михайло Кутузов уклав Бухарестський мир із турками, за яким Росія отримала Бессарабію і гирло Дунаю, а також визволила південні війська для майбутньої кампанії проти Наполеона. Закінчилася російсько-турецька війна, що тривала з 1806 р.

1830 — президент США Ендрю Джексон підписав Акт про виселення індіанців, який дозволяв вигнання індіанців з їхніх земель і відмовляв їм у всіх громадянських правах і свободах на території на схід від Міссісіпі.

1871 — після тижня кривавих боїв розгромлена Паризька комуна. В ході боїв і страт загинули 25 тисяч комунарів, близько 40 тисяч були кинуті у в’язниці або вислані на каторжні роботи до Нової Каледонії і Алжир.

1893 — у Москві відбулося урочисте відкриття художньої галереї, переданої місту за рік до того її засновником Павлом Третьяковим

1904 — Після катастрофічного провалу в Парижі Джакомо Пуччіні вперше представив в Брешії кардинально перероблену оперу «Мадам Баттерфляй», яка мала на цей раз приголомшливий успіх.

1918 — проголошення незалежності Вірменії

1918 — проголошення незалежної Азербайджанської Демократичної Республіки — першої парламентської республіки на мусульманському Сході, що проіснувала до квітня 1920 р.

1918 — Володимир Ленін підписав декрет про створення прикордонної охорони. Першим був створений Північно-Західний прикордонний округ. День прикордонника в пострадянських країнах

1919 — у Росії створено війська внутрішньої охорони республіки (ВОХР)

1920 — вийшов перший номер центральної української газети «Вісті ВУЦВК»

1921 — X конференція РКП (б) прийняла курс на «Нову економічну політику» (НЕП).

1925 — у Харкові організовано перший в УСРР психоневрологічний диспансер

1927 — надійшли в продаж перші радянські конверти з надрукованими на них марками.

1928 — злиття автомобільних концернів «Крайслер» і «Додж».

1928 — у Москві на Білоруському вокзалі урочисто зустріли Максима Горького, який повернувся з-за кордону.

1928 — із Москви в Алма-Ату висланий Лев Троцький

1935 — відбувся перший політ дослідного зразка німецького винищувача «Мессершмітт» Bf.109 — наймасовішого винищувача Другої світової війни

1957 — у США заснована Національна академія грамзапису, яка вручає найпрестижніші нагороди у світі музики — призи «Греммі».

1958 — постанова Ради Міністрів СРСР про створення Виставки досягнень народного господарства СРСР (ВДНГ)

1959 — з американського космодрому на мисі Канаверал у космос уперше вирушили дві мавпи — шимпанзе Авель і Бейкер, які успішно повернулися на Землю.

1961 — останній рейс потягу «Східний експрес» з Парижа до Бухареста; він діяв протягом 78 років.

1961 — англійська газета «Обсервер» надрукувала «Заклик до амністії» лондонського юриста Пітера Бененсона. Зародження міжнародної правозахисної організації Amnesty International

1964 — заснована Організація звільнення Палестини

1965 — Рада Міністрів СРСР постановила організувати на базі Донецької філії Харківського державного університету ім. Горького Донецький державний університет

1966 — завершився ІІІ Всесоюзний кінофестиваль, на якому фільм Київської кіностудії ім. Довженка «Тіні забутих предків» удостоєно спеціального призу (режисер Сергій Параджанов, оператор Юрій Іллєнко)

1969 — у Москві створено «Ініціативну групу захисту прав людини в СРСР», до складу якої увійшли Леонід Плющ (Київ) та Генріх Алтунян (Харків)

1969 — Мік Джаггер і його подруга Маріанна Фейтфул арештовані за вживання наркотиків.

1970 — в Західній Німеччині вперше здійснено успішну трансплантацію нервової тканини.

1977 — в Парижі вперше зіграли разом Стінг, Стюарт Копленда і Енді Саммерс. Вони виступили як частина імпровізованого колективу «Стронцій-90», організованого бас-гітаристом Майком Хаулеттом під час концерту возз’єдналися членів групи «Gong».

1982 — у Києві відбулися збори, присвячені 1500-річчю Києва і врученню місту ордена Дружби народів

1982 — Іван Павло II став першим Папою Римським, який відвідав Велику Британію з візитом

1985 — футбольна команда «Динамо» (Київ) забила свій 2000-й гол у чемпіонатах СPСР.

1987 — на Червоній площі Москві приземлився спортивний літак 19-річного 1995 — на острові Сахалін відбувся руйнівний землетрус силою 9-10 балів, який знищив місто Нефтегорськ, Загинуло близько двох тисяч мешканцівзахіднонімецького льотчика-любителя Матіаса Руста. Руст пролетів непоміченим через систему ППО СРСР і відтак спричинив масові відставки у військовому відомстві.

1997 — у Києві підписано пакет документів щодо розподілу Чорноморського флоту.

1998 — Пакистан провів наземні випробування відразу п’яти ядерних зарядів потужністю 18 кілотонн кожен.

2000 — у львівській лікарні помер Ігор Білозір, український композитор і виконавець, лідер ВІА «Ватра».

2010 — понад сто осіб загинули внаслідок теракту на залізниці в індійському штаті Західна Бенгалія. Партизани-маоїсти підірвали колії під поїздом Колкатта-Мумбай.

 

28 травня народилися:

1660 — Георг I, перший представник Ганноверської династії на королівському троні Великобританії.

1738 — Жозеф Гільотен, французький лікар і політик. Його ім’ям названа «гільйотина».

1779 — Томас Мoр, англійський поет.

1795 — Ламберт Хічкок, американський бізнесмен, творець першої у світі меблевої фабрики.

1877 — Максиміліан Волошин, російський поет, критик і художник

1884 — Едвард Бенеш, державний і політичний діяч Чехословаччини, другий президент Чехословаччини (1935-1948 рр), один з керівників руху за незалежність Чехословаччини в роки Першої світової війни.

1889 — Ріхард Реті, чеський гросмейстер, що відрізнявся за шахівницею оригінальністю ідей.

1900 — Генріх Мюллер, начальник IV відділу РСХА (гестапо), групенфюрер СС, нацистський військовий злочинець.

1908 — Ієн Ланкастер Флемінг, англійський письменник, автор романів про супершпигуна Джеймса Бонда.

1910 — Ті-Боун Уокер (справжнє ім’я Аарон Тібо Уокер), видатний американський блюзовий співак і гітарист, який починав як поводиря у видатного сліпого блюзмена блайнду Лемона Джефферсона, який його всьому і навчив.

1934 — Лія Шалвовна Еліава, грузинська актриса, одна з найяскравіших «зірок» грузинського кінематографа, яка знялася більш ніж у 60 фільмах.

1962 — Андрій Панін, актор театру і кіно («Марш Турецького», «Сімейні таємниці»).

1968 — Олексій Лебединський, пітерський співак, відомий як професор Лебединський («Я вб’ю тебе, човняр», «Біжать року»).

1968 — Кайлі Міноуг, австралійська поп-співачка.

1972 — К’яра Мастрояні, італійська кіноактриса, дочка Марчелло Мастроянні і Катрін Деньов.

1973 — Марія Андріївна Миронова, російська актриса.

фото: pixabay