29 червня. Цей день в історії

29 червня в 1174 році Полтава вперше згадана в Іпатіївському літописі під назвою Лтава. Що стосується походження назви Полтави, то одні виводили її від річки Лтави, як поселення по Лтаві. Історик XIX ст. М. Арандаренко вважав, що перше поселення було в урочищі Олтава, по якому текла невелика річечка. Від назви урочища, на його думку, названо й поселення по Олтаві, а від «усічення» цього позначення виникла назва «Полтава» і річечка названа Полтавкою.

1916 — перший політ літака компанії «Боїнг».

1925-го американець Марвін Піпкін запатентував електричну лампочку з матовим покриттям. Взагалі, першу лампочку винайшов Томас Едісон.

У 1964-му за ідеєю американця Роберта Адлера створено пульт дистанційного керування телевізором. Цікаво, що за словами вдови Роберта Адлера, пульт дистанційного керування не був улюбленим винаходом її чоловіка. Він взагалі рідко дивився телевізор, вважаючи за краще проводити час за книгами. Взагалі, Роберт Адлер – автор 180 винаходів.

1985 — у Нью-Йорку колишній «Роллс-Ройс» Джона Леннона продано за 2 млн 229 тис. доларів.

У цей день народилися

В 1849-му— Олена Пчілка (Ольга Косач), українська письменниця, публіцистка, громадська і культурна діячка, етнограф і перекладачка, мати Лесі Українки, сестра Михайла Драгоманова.

1900 — Антуан де Сент-Екзюпері, французький письменник.

1934 — Людмила Сосюра,  актриса («Максим Перепелиця», «Народжена революцією»).

У 1962 році — Жуан Лапорта, каталонський юрист і спортивний функціонер, президент ФК «Барселона» з 2003 року. З його приходом до «Барселони» було обіцяно про купівлю великих зірок футболу (зокрема, Девіда Бекхема). На відміну від інших кандидатів (чий вік був близько 60 років), Лапорта виявив себе як майстер публічних виступів, які велися блискучою англійською або каталанською мовами і з залученням засобів масової інформації за що в пресі його прозвали «хлопчиком з покоління PowerPoint».

1975 року — Олександр Горяїнов, український футболіст, воротар і капітан харківського «Металіста». Кількаразовий бронзовий призер чемпіонатів України. Володар рекордної «сухої» серії чемпіонатів України — 943 хвилини без пропущеного м’яча (у сезоні 1998/1999).

У 1978-му — Ніколь Шерзінгер, американська співачка й акторка, вокалістка групи «Pussycat Dolls». З 2004 року учасниця дівочої R&b-гурту «Pussycat Dolls». З группою Ніколь записала 2 альбоми.

Цього дня померли

1315Раймунд Луллій, каталонський філософ і богослов.

1861Елізабет Баррет-Браунінг, англійська поетеса.

1895Томас Генрі Гекслі, англійський природознавець, зоолог.

1918Федір Кіндратович Вовк, український антрополог, етнограф і археолог.

1941Ігнацій Ян Падеревський, польський піаніст, диригент, композитор, філантроп, політик.

 

Добавить комментарий