3 березня. Цей день в історії

Сьогодні Національна парламентська бібліотека України святкує свій півторастолітній ювілей. Книгозбірня була створена 3 березня 1866 року як Київська російська публічна бібліотека. Фундатори бібліотеки – відомі громадські діячі і просвітителі, київське дворянство та купецтво. Основою фонду стали приватна книгозбірня письменника і книговидавця В.Г. Барщевського та пожертви киян. На момент відкриття фонд бібліотеки налічував лише 319 книг у 667 томах та 43 комплекти періодичних видань. У 1911 році для Київської міської публічної бібліотеки було зведено спеціальну будівлю. Кошти на будівництво були зібрані киянами через розповсюджену спеціальну облігаційну позику. Книгозбірня є найдавнішою київською спорудою такого призначення, що увійшла до переліку пам’яток архітектури початку ХХ ст.

У 1957 році бібліотека стала Державною республіканською бібліотекою УРСР імені КПРС. Після проголошення незалежності – стала називатися Державною бібліотекою України, а у 1994 році, згідно з Указом Президента, вона одержала статус Національної парламентської бібліотеки України.  Сьогодні до послуг користувачів НПБУ пропонує понад 4,5 млн документів: книжкових, періодичних і електронних видань, аудіовізуальних і образотворчих матеріалів, CD-дисків, авторефератів дисертацій та інших матеріалів із усіх галузей знань; колекції книг відомих діячів культури, документів ООН.

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

Всесвітній день дикої природи. Встановлений 20 грудня 2013 року на 68-й сесії Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй з метою підвищення рівня обізнаності у питаннях дикої фауни і флори. Безумовна цінність дикої природи співвідноситься з екологічними, генетичними, соціальними, економічними, науковими, освітніми, культурними, рекреаційними і естетичними аспектами розвитку суспільства та добробуту людей. Цей день нагадує нам про необхідність посилення боротьби зі злочинами щодо дикої природи, які мають далекосяжні економічні, екологічні та соціальні наслідки. Дата відзначення Дня вибрана не випадково – цього дня у 1973 році була прийнята Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, яка відіграє важливу роль у регулюванні міжнародної торгівлі зникаючими видами. Членами Конвенції є 182 держави, у тому числі Україна, яка приєдналася до неї у травні 1999 року. У 2016 році Всесвітній день дикої природи присвячений збереженню популяцій африканських і азіатських слонів і проходить під гаслом «Майбутнє дикої природи – у наших руках».

Ювілеї дня:

205 років від дня народження Антіна Степановича Любича Могильницького (1811–1873), українського поета-романтика, громадського діяча. Був сільським священиком, обирався депутатом австрійського парламенту, у промовах на його засіданнях обстоював інтереси українського населення. Послідовник «Руської трійці», поборник національно-культурного відродження галицьких українців. Друкувався в місцевій пресі. Його поезія прикметна патріотичною наснагою, полемічним запалом («Рідна мова», «Згадка старовини», поетичний маніфест «Судьба поета» та ін.). Незавершеною залишилась епічна поема «Скит Манявський». Написав кілька віршів польською мовою.

120 років від дня народження Івана Сергійовича Паторжинського (1896-1960), видатного українського співака (бас), педагога, фундатора і першого голови правління Українського театрального товариства (нині спілка театральних діячів України). Навчався і почав свою діяльність в Дніпропетровську. Тут же керував хором імені Лисенка. Блискучий і неперевершений виконавець партій Карася у «Запорожці за Дунаєм» Гулака-Артемовського, Виборного, Тараса Бульби («Наталка Полтавка», «Тарас Бульба» Лисенка), дяка Гаврила в опері «Богдан Хмельницький» Данькевича. А як проникливо виконував він Шевченковий «Заповіт», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Взяв би я бандуру», чумацькі, бурлацькі, жартівливі українські народні пісні.

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *