3 січня. Цей день в історії

У 1431 році  бургундський герцог продав за 10 000 франків Жанну Д’Арк, захоплену в полон внаслідок зради, єпископові Кошону, який діяв від імені англійського короля.

1850-й — інсценування страти учасників гуртка Михайла Буташевича-Петрашевського. 21 петрашевець, включно з Федором Достоєвським, у листопаді були засуджені до розстрілу. На Семеновському плацу їм зачитали вирок. Над головами засуджених переламали шпаги, що означало позбавлення їх дворянського достоїнства. В останній момент перед розстрілом до місця страти під’їхав флігель-ад’ютант царя, Ростовцев, який зачитав рішення Миколи I про заміну страти на каторжні роботи і заслання. Для Достоєвського покарання замінили 4-річною каторгою з позбавленням усіх прав і наступною здачею в солдати.  Ці десять страшних хвилин письменник описав у романі «Ідіот».

1870 рік – у Нью-Йорку починається  будівництво Бруклінського мосту.

1888-го у Вашингтоні власник фабрики з виробництва паперових цигаркових мундштуків Марвін Стоун отримав патент на соломинку для коктейлів (тоді соломинки виготовляли з паперу).

У 1924 році через два роки після виявлення поховання єгипетського фараона Тутанхамона британська експедиція  знайшла головний скарб гробниці: кам’яний саркофаг фараона. Коли в лютому саркофаг відкрили, всередині виявилася золота труна з мумією Тутанхамона.

1925  рік – Беніто Муссоліні оголосив себе диктатором Італії.

У 1957-му компанія «Гамільтон» виробила перші у світі електронні годинники.

В 1958 році Аляска стає 49-м штатом США.

Цього ж дня  острівні володіння Британії у Карибському морі об’єднані у Вест-Індську Федерацію. До неї увійшли Антигуа, Барбадос, Гренада, Домініка, Монтсеррат, Сент-Крістофер — Невіс — Ангілья, Сент-Люсія, Сент-Вінсент, Тринідад і Тобаго, Ямайка (до якої були приєднані як незалежні території Кайманові острови та острови Теркс і Кайкос).  Планувалося, що згодом ця спільнота отримає незалежність від Великої Британії як єдине ціле, але 31 травня 1962 року вона розпалася через внутрішні конфлікти між членами федерації.

У 2001-му перша леді Америки Хілларі Клінтон, обрана сенатором від штату Нью-Йорк.

3 січня народилися

У 1892-му  — Джон Рональд Руел Толкін, англійський письменник, лінгвіст, філолог, класик жанру фентезі.

1939 року народився Боббі Халл, визначний канадський хокеїст на прізвисько «Золота ракета».

1942-й — Анатолій Погрібній, український літературознавець, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

В 1956 році — Мел Гібсон, австрало-американський кіноактор, режисер, сценарист і продюсер. Його найкращий фільм «Хоробре серце»  був номінований на «Оскар»  у десяти номінаціях і виграв у п’яти.

1969-го народився Міхаель Шумахер, німецький автогонщик, найуспішніший пілот в історії «Формули-1» — семиразовий чемпіон світу.

В 1974-му народився Алессандро Петаккі, італійський шосейний велогонщик, один із найсильніших спринтеров сучасності. ає в активі чотири перемоги на етапах «Тур де Франс”, 24 перемоги на етапах «Джиро д’Італія” і 19 виграних етапів на «Вуельті”.