31 грудня. Цей день в історії

1600 — створена Британська Ост-Індійська компанія (акціонерне товариство, що отримало великі привілеї для торгових операцій в Індії; фактично королівський указ надав компанії монополію на торгівлю в Індії).

У 1695 році  — в Англії введено податок на вікна.   Щоб не платити, багато хто з жителів просто заклали їх цеглою.

У 1807-му празький професор-політехнік Франтішек Йозеф Герстнер представив перший в Європі проект будівництва кінної залізниці від Чеське-Будейовіце до Лінца. Дорогу було збудовано в 1824-32 роках, вже після того, як в Англії між Стоктоном і Дарлінгтоном було введено в дію першу пасажирську залізницю з локомотивом на паровій тязі.

1899 — початок ефемерідного часу (ідеально рівномірна шкала часу, введена за рішенням 8 з’їзду Міжнародного Астрономічного Союзу).

1942 — війська Сталінградського фронту повністю розгромили 4-ю румунську армію й завдали важкої поразки 4-й німецькій танковій армії.

1942 — «Бій у Баренцевому морі» або «Новорічний бій» між британськими кораблями, що входили до складу арктичного конвою JW-51B і німецькими рейдерами. Результатом бою стала відставка німецького адмірала Редера.

1966 — землетрус силою 8 балів на британських островах Санта-Крус у Океанії.

1968 — перший у світі політ надзвукового пасажирського літака Ту-144. Поряд з Конкордом Ту-144 є першим із двох надзвукових авіалайнерів, які коли-небудь використовувалися авіакомпаніями для комерційних перевезень.

Цього дня народилися

1378 — Альфонсо де Борджа, згодом Папа Римський Калікст III (1455-1458).

1858 — Вінцас Кудирка, автор литовського національного гімну.

1869 — Анрі Матісс, французький художник, скульптор, графік, майстер декоративного мистецтва, один з найоригінальніших представників образотворчого мистецтва початку 20 століття.

1877 — Гнат Хоткевич, український письменник, історик, композитор, мистецтвознавець, етнограф, педагог, театральний і громадсько-політичний діяч.

1930 — Анатолій Кузнєцов, радянський і російський актор театру і кіно, народний артист РРФСР (найвідоміша роль – Сухов у фільмі «Біле сонце пустелі»).

1937 — Ентоні Хопкінс, британський актор. Вважається одним з кращих кіноакторів, відомий по кінематографічному образу серійного вбивці доктора Ганнібала Лектера, втіленому у фільмах «Мовчання ягнят», «Ганнібал» і «Червоний дракон».

1965 — Віктор Павлік, український співак, народний артист України (пісні «Шикидим», «Анна-Марія» та багато інших).