4 червня. Цей день в історії

1286 — королівство Єрусалимське було об’єднане під владою короля Кіпру Генріха II.

1391 — антиєврейських погром в Севільї. Вбито більше 4000 чоловік.

1500 — Київ, згідно із Магдебурзьким правом, звільнений від усіх торгових мит.

1665 — іспанська королева Марія Анна Австрійська підписала указ про перейменування Островів Злодіїв, відкритих Магелланом, в Маріанські.

1716 — до Луїзіани (Північна Америка) вперше привезли африканських рабів.

1783 — на ринковій площі у французькому місті Аннон відбулася перша публічна демонстрація повітряної кулі братів Жозефа-Мішеля і Жака-Етьєна Монгольф’є. Куля діаметром 11 метрів, зроблена з полотна й паперу, піднялася на висоту 1830 м й пролетіла 1,6 км.

1800 — у Вашингтоні завершено будівництво Білого дому, і в нього в’їхали перші мешканці: президент Джон Адамс з дружиною.

1817 — урядовим указом Одесі надано статус вільного міста.

1878 — Османська імперія передала Великобританії управління островом Кіпр.

1856 — заснована Третьяковська галерея.

1896 — випробування першого автомобіля, побудованого Фордом, було затримано на годину, тому що виявилося, що автомобіль ширше, ніж двері цеху, в якому його створювали.

1916 — Перша світова війна: Початок Брусилівського прориву, наступальної операції російської армії.

1917 — установа Ордена Британської Імперії.

1918 — німці проголосили Литву королівством, посадивши на трон герцога.

1922 — вийшов перший щотижневий ілюстрований сатиричний додаток до газети «Рабочий» (пізніше — «Рабочая газета»). З 13-го номера журнал отримав своє сьогоднішнє ім’я – «Крокодил».

1923 — прийняв перших ув’язнених Соловецький табір окремого призначення (СЛОН).

1925 — заснований автомобільний концерн «Крайслер».

1940 — відбулося відкриття стадіону «Динамо» в Москві. У першому футбольному матчі на полі нового стадіону зустрілися команди московського й київського «Динамо». З рахунком 8:5 перемогли москвичі (рекорд результативності для чемпіонатів СРСР).

1942 — У цей день Гленну Уоллічсу з фірми грамзапису «Capitol Records» прийшла в голову ідея розіслати нові пластинки на усі впливові радіостанції країни в надії, що ті будуть передавати цю музику в ефір. Незабаром це стало звичайною практикою для всіх фірм грамзапису.

1956 — держдепартамент США опублікував «секретну» доповідь М. С. Хрущова на XX з’їзді КПРС «Про культ особистості і його наслідки»; зміст доповіді в той же день прозвучала в передачах Радіо «Вільна Європа».

1962 — на екрани СPСР вийшов перший номер сатиричного кіножурналу «Фітіль», головний редактор — Сергій Михалков.

1968 — вогнепальною зброєю вражений Роберт Кеннеді, брат Джона Кеннеді, відразу після виголошення промови з приводу перемоги на попередніх виборах за штатом Каліфорнія в буфетної готелю «Амбасадор».

1975 — «Роллінг Стоунз» стали першою західною рок-групою, яка отримала гонорар за випуск своїх пісень у СPСР.

1977 — Надійшов у продаж «Apple II» — перший персональний комп’ютер.

1988 — вибух на станції Арзамас Горьковської залізниці під час підходу вантажного поїзда (недотримання правил перевезення вибухових речовин — гексогену). Загинула 91 особа, зокрема 17 дітей, сотні поранених.

2004 — Відомий фінансист Джордж Сорос заявив, що війна з тероризмом перетворила США з жертви на злочинця, що погубив більше безневинних людей, ніж теракти 11 вересня.

04 червня народилися:

469 до н. е. — Сократ, давньогрецький філософ.

1772 — Олексій Петрович Єрмолов, російський воєначальник і державний діяч.

1844 — Кікугоро Оное 5-й, великий японський актор, один з найбільших майстрів театру Кабукі.

1867 — Георгій Адамович Надсон, мікробіолог, академік. Довів на нижчих грибах можливість штучного одержання мутацій під дією іонізуючого випромінювання. Репресований.

1903 — Олександр Беніамінов, чудовий комік, який працював у ленінградських театрах Сатири, Комедії та мюзик-холі.

1903 — Євген Мравінський, російський радянський диригент.

1920 — Федора Барбьері, італійська оперна співачка (мецо-сопрано).

1930 — Віктор Тихонов, видатний радянський хокейний тренер.

1944 — Ігор Аркадійович Макаров, художник-мультиплікатор і карикатурист, художник музичної редакції ЦТБ, кіностудії «Союзмультфільм», головний художник телекомпанії «Ren TV».

1966 — Чечілія Бартолі, італійська співачка. За оцінкою музичного журналу «Opernhaus» (Швейцарія), Чечілія Бартолі вже понад 20 років належить до «абсолютних зірок» у сфері класичної музики. Дивовижна кількість у 6 мільйонів проданих її записів, понад 100 тижнів лідерства в міжнародних поп-чартах, численні «Золоті платівки».

1962 — Ден Харроу (справжнє ім’я Мануель Стефано Керрі), англійська поп-співак.

1970 — Ізабелла Скорупко, польська кіноакторка, перша польська «дівчина Бонда» (роль у фільмі «Золоте око»). Також відома за роботою в стрічці «Вогнем і мечем».

1975 — Анджеліна Джолі, американська актриса, фотомодель, володарка премії «Оскар», а також трьох премій «Золотий глобус» і двох премій Гільдії кіноакторів США, посол доброї волі ООН.

1984 — Ернан Пеллерано, Аргентинський футболіст (грає за ФК Альмерія Прапор Іспанії).