9 липня. Цей день в історії

1357 — король Карл IV заклав в Празі Карлов міст через Влтаву.

1558 — Женева стала незалежною від Швейцарії.

1686 — сім європейських держав створили Аугсбурзьку лігу з метою зупинити експансію Франції в Західній Європі.

1736 — завершив свою роботу польський сейм, що отримав назву «примирливого»: він визнав королем країни Августа III Фрідріха, який одночасно був саксонським курфюрстом Фрідріхом Августом II. Також були амністовані прибічники претендента на трон Станіслава Лещинського

1762 — двірцевий переворот у Росії: гвардія скинула імператора Петра III на користь його дружини, Катерини II.

1788 — Коннектикут став п’ятим штатом США.

1816 — Національний конгрес, що зібрався в Тукумані, ухвалив декларацію про незалежність Об’єднаних Провінцій Срібної Ріки (Аргентини) від Іспанії. Ця дата вважається днем народження Аргентинської Республіки.

1862 — Андрій Потебня — український військовик, один з організаторів і керівників таємної організації «Комітет російських офіцерів у Польщі» — вчинив замах на царського намісника в Польщі Олександра Лідерса

1877 — відбувся перший фінал тенісного турніру у Вімблдоні, переможцем став Спенсер Гор.

1887 — англійська фабрикант паперу Джон Дікінсон на щорічній зустрічі виробників паперу представив на урочистому обіді перші паперові серветки.

1900 — королева Великої Британії Вікторія схвалила закон про утворення Австралійської федерації, згідно з яким із початку 1901 р. постала нова держава — Федерація Австралії.

1906 — розпуск імператором I Державної думи Росії.

1918 — гетьман Павло Скоропадський скасував закону Української Народної Республіки від 9 січня 1918 р. про національно-територіальну автономію і розформував національні міністерства — у справах великоруських, польських та єврейських. Справи останніх передавалися міністерству внутрішніх справ, окрім культурно-просвітніх, які переходили до міністерства народної освіти та мистецтва

1919 — 208 голосами проти 115 німецький рейхстаг ратифікував принизливий для Німеччини Версальський договір.

1920 — на засіданні Ради народних міністрів УНР у Кам’янці-Подільському ухвалено затвердити ліквідаційну комісію колишньої Української галицької армії

1922 — на змаганнях в каліфорнійському місті Аламеда американець Джонні Вайсмюллер вперше у світі проплив 100 метрів вільним стилем швидше хвилини.

1927 — в СРСР почала виходити «Роман-газета»

1938 — у магазини Великої Британії надійшли 35 мільйонів протигазів. Вперше ці засоби захисту були запропоновані цивільному населенню.

1944 — відбувся перший рейс швидкого показового поїзда № 5-6 Київ-Москва.

1945 — генерал Шарль де Голль запропонував провести у Франції референдум для визначення державного устрою країни.

1955 — засновано Пагуошський рух учених за мир, роззброєння і міжнародну безпеку (опубліковано Маніфест Рассела-Ейнштейна)

1957 — відкрито 102-й елемент таблиці Менделєєва — нобелій.

1958 — величезний зсув викликав хвилю рекордної висоти (524 м), яка зі швидкістю 160 км/год прокотилася по вузькому, схожим на фьорд затоки Літуя на Алясці, США.

1960 — на воду спущено американський атомний підводний човен «Трешер», призначений для боротьби з підводними човнами супротивника. Він був перший у своєму класі, озброєний спеціальними протичовновими ракетами зі звичайними та ядерними боєголовками. У 1963 р. ця субмарина з екіпажем із 129 чоловік затонула під час навчань

1961 — у Вінніпезі (Канада) на площі Парламенту прем’єр-міністр Канади Джон Діфенбейкер відкрив пам’ятник Тарасові Шевченку, збудований на кошти українських канадців.

1961 — Греція ухвалила рішення про приєднання до Європейського економічного співтовариства.

1964 — хіт-парад Англії очолила пісня «Дім сонця, що сходить» у виконанні групи The Animals.

1970 — у Феодосії відкрито літературний музей Олександра Гріна.

1972 — біля села Хрестище (Красноградський район Харківської області) провели перший в Україні ядерний вибух (підземний) під кодовою назвою «Факел». Його мета була промислова — закриття аварійного газового викиду. Енерговиділення вибуху — 3,8 кілотонн.

1972 — через шість років на сцену знову вийшов Пол Маккартні: його група «The Wings» дала свій перший концерт у французькому місті Шатовійон.

1979 — референдум на тихоокеанському острові Палау: місцеві мешканці проголосували за перехід до вільної асоціації з США, затвердивши також конституцію Палау як першої у світі держави з без’ядерним статусом

1991 — Міжнародний олімпійський комітет відновив членство Південно-Африканської Республіки, виключеної раніше з МОК за політику апартеїду

1997 — на саміті в Мадриді підписано Хартію про особливе партнерство між Україною та НАТО. Польща, Угорщина та Чехія отримали офіційне запрошення на вступ до НАТО

1997 — за нанесення навмисної травми супернику (у бою з Евандером Холіфілдом він відкусив йому частину вуха), Майк Тайсон позбавлений ліцензії на право проведення боїв у штаті Невада і оштрафований на 3 мільйона доларів.

2002 — Безпрецедентна медична помилка у Великобританії. У результаті недбалості лікарів у білої пари в клініці штучного запліднення народилася темношкіра двійня. Батьки вважають, що співробітники лабораторії переплутали пробірки.

2006 — у Берліні відбувся фінальний матч чемпіонату світу з футболу. Після нічиєї в основний та додатковий час (1:1) збірна Італії перемогла команду Франції в серії післяматчевих пенальті (5:3) і вчетверте стала чемпіоном світу.

2011 — набули чинності підсумки референдуму з питання самовизначення Південного Судану. Нова країна зі столицею Джуба отримала незалежність від Судану.

09 липня народилися:

1577 — Томас Уест, 12-й барон Делавер, один із засновників англійської колонії у Вірджинії. На його честь названі затока, ріка й штат у США.

1775 — Метью Грегорі Льюіс, англійський романіст і поет.

1845 — Джордж Дарвін, англійський астроном, другий син Чарльза Дарвіна.

1889 — Микола Асєєв (справжнє прізвище Штальбаум), поет, автор сценарію фільму «Броненосець «Потьомкін»».

1894 — Петро Капіца, російський радянський фізик, академік АН СРСР, лауреат Нобелівської премії (1978)

1924 — Муза Крепкогорською, актриса театру і кіно (фільми «Офіцери», «Молода гвардія», «Любов земна»).

1932 — Дональд Рамсфелд, американський держаний діяч. У 1975 р. при президенті Форді став наймолодшим міністром оборони в історії США (43 роки), а в листопаді 2006 р. пішов у відставку після співпраці з президентом Бушем як найстарший глава Пентагону (74 роки)

1933 — Елем Климов, радянський кінорежисер («Спорт, спорт, спорт», «Агонія», «Іди і дивися»).

1933 — Зінаїда Кирієнко, актриса театру і кіно («Тихий Дон», «Доля людини», «Любов земна», «Два капітани»).

1935 — Мерседес Соса, аргентинська співачка, відома як «голос Латинської Америки», «голос безмовних», одна з найбільш яскравих представниць руху 1960-х років «нова пісня».

1938 — Лія Ахеджакова Меджідовна, російська актриса театру і кіно.

1946 — Бон Скотт (справжнє ім’я Роналд Белфорд Скотт), вокаліст австралійської групи «AC / DC».

1956 — Том Хенкс, відомий американський актор і продюсер.

1964 — Кортні Лав, солістка американської групи «Hole», вдова Курта Кобейна.

1976 — Гусєва Катерина Костянтинівна, російська актриса театру і кіно.

1978 — Дмитро Дюжев, російський актор.

1982 — Сакон Ямамото, японський автогонщик, пілот Формули-1.