9 серпня. Цей день в історії

480 до н. е. — у ході греко-перської війни триста спартанців на чолі з царем Леонідом закрили шлях персам царя Ксеркса І в урочищі Фермопіли (дата гадана, інший варіант — середина серпня).

48 до н. е. — битва при Форсалі (Греція) між військами Гнея Помпея і Гая Юлія Цезаря за одноосібну владу над Римом закінчилася перемогою останнього

1483 — відслужена перша меса в Сікстинській капелі (церква у Ватикані, збудована на замовлення Папи Римського Сікста IV)

1803 — американець Роберт Фултон продемонстрував у Парижі на Сені свій винахід — 20-метрове судно, яке рухав паровий двигун потужністю 8 кінських сил.

1814 — продовження колонізації Америки: корінне населення індіанці змушені поступитися половиної Алабами і частиною Джорджії білим колоністам.

1842 — англійці й американці уклали договір про демаркацію кордону між Канадою і США, дане подія увійшла в історію як Договір Вебстера — Ашбертона.

1848 — на Буковині (історична область в Східній Європі) було скасовано кріпосне право.

1859 — американець Натан Еймс запатентував ескалатор.

1905 — між Російською імперією та Японією в Портсмуті за посередництва президента США Теодора Рузвельта розпочалися мирні переговори, які завершилися підписанням Портсмутського мирного договору (підсумки: Росія визнавала Корею сферою японського впливу, поступалася Японії півднем Сахаліну).

1910 — мешканець Чикаго Альва Фішер запатентував електричну пральну машину (існуючі доти приводилися в рух руками).

1923 — відкрита авіалінія Одеса-Катеринослав-Харків

1942 — у Києві на стадіоні «Зеніт» відбувся так званий «матч смерті», насправді — черговий із серії матчів між футболістами київської команди «Старт» (частково укомплектованої з гравців «Динамо») та збірною німецьких зенітників «Флакельф».

1942 — виконання Сьомої («Ленінградської») симфонії Дмитра Шостаковича в блокадному Ленінграді

1944 — указом президії Верховної Ради СРСР місту Акерман Ізмаїльської області повернуто історичну назву Білгород і постановлено надалі іменувати його Білгород-Дністровський.

1945 — через три дні після атомного бомбардування Хіросіми американці скинули другу атомну бомбу, названу «Товстуном», на японське місто Нагасакі. Загинули 74 тисячі осіб

1965 — Сінгапур (розташований на островах в Південно-Східній Азії) відокремився від Малайзії та отримав незалежність.

1969 — американська актриса Шерон Тейт на восьмому з половиною місяці вагітності була по-звірячому вбита членами релігійної секти Чарльза Менсона.

1974 — у зв’язку з Уотергейтським скандалом республіканець Річард Ніксон подав у відставку з посади президента США. Він став першим і наразі єдиним президентом, змушеним так вчинити

1990 — президент СРСР Михайло Горбачов підписав указ про утворення Фонду державного майна, завданням якого є «розробка та реалізація програми перетворення державних підприємств в акціонерні товариства й підприємства, засновані на інших формах власності з одночасним здійсненням демонополізації виробництва»

1991 — Російська Федерація визнана правонаступницею СРСР (тобто Росія взяла на себе всі борги і зобов’язання СРСР, але також придбала наприклад всю закордонну власність).

1991 — у Запоріжжі почався ІІ фестиваль української пісні «Червона рута» (перший на східній та південній Україні)

1999 — Кабінет Міністрів України затвердив положення про Сорочинський ярмарок

09 серпня народилися:

1776 — відомий усім школярам італійський фізик і хімік Амедео Авогадро (відкрив хімічну формулу води).

1819 — американський дантист-хірург Вільям Мортон (першим успішно застосував ефір як анестезуючий засіб, чим суттєво підвищив «популярність» стоматологічних послуг серед населення).

1893 — найвідоміша актриса німого кіно Віра Холодна.

1914 — Туве Янссон, фінська шведськомовна письменниця, авторка казок про мумі-тролів

1931 — легендарний бразильський футболіст, єдина людина, яка чотири рази ставала чемпіоном світу з футболу: двічі як гравець, як тренер і як помічник головного тренера, Маріо Загалло.

1938 — Леонід Кучма, український політичний і державний діяч, президент України в 1994—2004 роках, прем’єр-міністр у 1992—1993 роках.

1938 — легендарний австралійський тенісист Рід Лейвер (єдиний володар двох «Великих шоломів», Член Міжнародного залу тенісної слави).

1939 — італійський економіст і політик лівоцентристського спрямування Романо Проді (обіймав посади як прем’єр-міністра Італії так і президента Європейської комісії Євросоюзу).

1963 — американська співачка Уїтні Хьюстон (згідно з Книгою рекордів Гіннесса, Х’юстон є артисткою із найбільшою кількістю нагород).

1968 — американська кіноактриса Джилліан Андерсон (виконала роль агента ФБР Скаллі в серіалі «Секретні матеріали).

1973 — Олександр Пономарьов, український естрадний співак.

фото: pixabay