9 вересня. Цей день в історії

479 до н. е. — греки здобули рішучу перемогу над персами в битві при Платеях (ця перемога змінила хід греко-перських війн).

1513 — шотландці зазнали розгромної поразки в битві при Флоддене від англійців (у битві загинув шотландський король король Яків IV і багато його прихильників, після цієї битви в Європі різко зріс престиж англійських військ).

1776 — затверджено нову назву Об’єднаних Колоній Америки – «Сполучені Штати Америки».

1790 — у морському бою біля мису Тендра (Херсонська область) під час російсько-турецької війни 1787-1792 рр. російська ескадра під командуванням Федора Ушакова перемогла турків Хасана-паші

1801 — Баку і Бакинська область включені до складу Росії

1825 — німецький композитор Людвіг ван Бетховен востаннє дав концерт

1850 — США поповнилися 31-м за рахунком штатом, ним стала Каліфорнія.

1886 — у Берні (Швейцарія) підписана Конвенція про охорону літературних і художніх творів — перша міжнародна угода в галузі авторського права

1905 — у Росії видано указ про автономію університетів та їх право обирати ректорів

1911 — в Англії почала діяти авіапошта.

1913 — у Києві над Сирецьким аеродромом військовий льотчик Петро Нестеров перший у світі виконав замкнуту криву у вертикальній площині, названу згодом «петлею Нестерова», або «мертвою петлею». Цим маневром Нестеров започаткував вищий пілотаж.

1919 — денікінський військовий губернатор Києва генерал Микола Бредов видав наказ про анулювання радянських грошей.

1920 — створено Київський авіаційний завод.

1926 — у США була заснована телекомпанія Ен-бі-сі (NBC): одна з найбільших телекомпаній США.

1932 — історична область Іспанії Каталонія добилася від іспанського уряду широких прав на автономію.

1945 — закінчилася поразкою Японії японо-китайська війна (1937-1945): на стороні Китаю активно виступали СРСР і США.

1948 — у Північній Кореї Верховна народна асамблея проголосила створення Корейської Народно-Демократичної Республіки зі столицею в Пхеньяні. Главою уряду став Кім Ір Сен

1961 — у Києві відбувся перший виступ Українського державного балету на льоду.

1963 — у Китаї вперше в неволі народилося дитинча гігантської панди.

1965 — Тибет став автономною областю Китаю

1969 — англійська та французька мови були проголошені офіційними на території Канади, даний факт був зафіксований в Мовному Акті.

1970 — почато серійний випуск автомобілів ВАЗ-2101 — «Жигулі». (Перша «копійка» зійшла з конвеєра Волзького автомобільного заводу 19 квітня 1970 року).

1976 — помер Мао Цзедун, багаторічний лідер КНР

1984 — Канада удостоїлася візиту з боку Папи римського Іоанна Павла II.

1984 — у Москві відкрився матч за світову шахову корону (безлімітний, до шести перемог) між чемпіоном світу Анатолієм Карповим і претендентом Гаррі Каспаровим. Тривалий матч був скандально перерваний за рішенням президента ФІДЕ Кампоманеса за рахунку 5:3 на користь Карпова, але останні три перемоги здобув Каспаров

1989 — на першій програмі Центрального телебачення СРСР уперше вийшла ігрова програма «Щасливий випадок» — інтелектуальні змагання команд близьких родичів

1990 — під Москвою вбито відомого богослова і громадського діяча, протоієрея Олександра Меня (його зарубав сокирою невідомий)

1991 — з метою захисту споживчого ринку Верховна Рада України прийняла постанову про введення в обіг на території республіки з 1 січня 1992 р. купонів багаторазового використання для розрахунків населення за товари роздрібної торгівельної мережі

1991 — президія Академії наук України прийняла постанову «Про департизацію установ та організацій АН України»

1991 — постановою Ради у справах релігій при Кабінеті Міністрів України зареєстровано статут Духовного управління мусульман Криму

1993 — прем’єр-міністр України Леонід Кучма заявив про свою відставку і неможливість працювати в умовах протидії, коли економіка вийшла з-під контролю.
Обов’язки глави уряду Кучма на прохання президента Кравчука виконував до 21 вересня

1998 — закінчилося головування міністра закордонних справ України Геннадія Удовенка в Генеральній асамблеї ООН (на 52-й сесії).

1999 — з ініціативи лівійського лідера Муаммара Каддафі була створена Організація Африканського Єдності (ОАЄ) (20 жовтня 2011 Муаммар Каддафі був убитий, а в Лівії змінився політичний лад, слід зазначити що війна в Лівії пов’язана в першу чергу з перерозподілом енергетичних ресурсів країни).

1999 — в результаті теракту в Москві зруйновано житловий будинок № 19 по вулиці Гур’янова, загинули 102 людини. Цей та наступні вибухи розв’язали російському керівництву руки для наступу на Чечню.

2000 — в Російській Федерації Президентом Володимиром Путіним була затверджена Доктрина інформаційної безпеки.

2001 — на виборах президента Білорусі в першому турі перемогу здобув чинний глава держави Олександр Лукашенко, який набрав 75,65% (другий термін). Опозиціонери заявили про фальсифікації з боку влади

2001 — загинув Ахмад Шах Масуд, афганський польовий командир таджицького походження часів громадянської війни.

2006 — відбувся політ у космос першої жінки українського походження, американської астронавтки Гайдемарі Стефанишин-Пайпер.

09 вересня народилися:

214 — римський імператор Авреліан (один з найуспішніших «солдатських імператорів», зумів силою повернути в риси Римської імперії бунтівні Галльську імперію і Пальмірському царство).

1585 — кардинал Арман-Жан дю Плессі де Рішельє, французький релігійний, політичний і державний діяч, головний міністр короля у 1624-1642 рр.

1737 — Луїджі Гальвані, італійський фізик і фізіолог, один з основоположників вчення про електрику

1769 — письменник і поет, основоположник нової української літератури Іван Котляревський (брав активну участь у суспільному житті, підтримувал зв’язок з декабристами).

1790 — один з найбільш відомих декабристів Сергій Петрович Трубецкой (після невдачі Декабристського повстання був засланий на довічне поселення до Сибіру).

1828 — знаменитий російський письменник і філософ Лев Миколайович Толстой (один з ідеологів «ненасильницького опору», його ідеї зробили сильний вплив на Махатму Ганді та Мартіна Лютера Кінга).

1908 — знаменитий італійський письменник Чезаре Павезі (головною темою його творчості є людська самотність, відчуття власної неспроможності, нереальності життя).

1912 — Федір Маківчук, український письменник (сатирик і гуморист), журналіст.

1920 — драматург і кіносценарист Афанасій Дмитрович Салинська.

1930 — знаменита радянська кіноактриса Надія Румянцева (зіграла головну роль в безсмертних фільмах «Дівчата», «Королева бензоколонки», «Одруження Бальзамінова»).

1945 — український геополітик Володимир Дергачов Олександрович (його праці присвячені проблемам глобалістики та геоекономіки).

1960 — англійський кіноактор Х’ю Грант (в основному знімається в романтичних комедіях і мелодрамах).