Як адаптуватися до робочого ритму після свят або відпустки
Зимові свята, відпустка та навіть активно проведені вихідні можуть спричинити «постсвятковий синдром», коли людина не хоче йти на роботу, а повернувшись – не може зосередитись на завданнях і часом буває важко виконати все те, що минулого тижня робилося з легкістю. «Вісті» дізнавались, як краще перебороти цей синдром і прийти на роботу в доброму гуморі та з ясною головою.
«ПОСТСВЯТКОВИЙ СИНДРОМ»
За словами психологів, перед святами, відпусткою тощо людина переживає емоційний підйом, а після того, як вихідні та насичені дні закінчуються, – занепад сил, відчуття емоційного виснаження, може з’явитись поганий настрій. Аби цього уникнути, до закінчення відпустки або свят потрібно налаштовуватись поступово. Починати слід за кілька днів до завершення відпочинку, а сам день перед виходом на роботу повинен бути максимально спокійним в емоційному плані.
«Після підйому завжди настає спад – наша психіка працює циклічно, тож певний сум та емоційне виснаження – нормально. Але якщо ви постійно відчуваєте втому і до того ж неважливо – це свято, відпустка, робочий день, скільки ви працювали або спали – то це привід звернутися до свого лікаря та пройти обстеження організму. Можливо, не вистачає вітамінів, і це можна відрегулювати, чи якісь фізичні проблеми зі здоров’ям. Якщо з цим усе добре, то потрібно звернутись до психолога по допомогу», – говорить психологиня з Дніпра Анна Протасова.
Вона зазначає, що після свят потрібно виділити день, щоб переключитись на майбутній робочий процес, подумати про те, як минули насичені подіями дні.
«Бажано, щоб не було контрасту: сьогодні свято чи відпочинок, а завтра – потрібно йти на роботу. Важливо, щоб перший робочий тиждень був не дуже насиченим. Не варто на нього багато планувати, потрібно трохи знизити свій перфекціонізм і залишити час на «розкачку», не слід хапатись за все й одразу, починайте із невеличких справ – це допоможе ввійти у робочий процес», – запевняє Анна Протасова. «Постсвятковий синдром» може продовжуватись близько двох тижнів.
РАЦІОН ХАРЧУВАННЯ
Як зазначають дієтологи, майже всі не дотримуються режиму харчування на свята або під час відпустки, вживають багато смаженої, жирної чи солодкої їжі, алкоголь, не дотримуються режиму сну.
«Це нормально, не треба себе картати за це, але слід навіть на свята дотримуватись міри, якщо неможливо дотримуватись звичного раціону. Якщо і цього не вдалося зробити, то одразу після свят не поспішайте переходити на воду, овочі та яйця, намагаючись схуднути, або як мати «компенсацію» за те, що багато було з’їдено на свята. Це не матиме користі для організму, а навпаки», – говорить дієтолог із Дніпра Олена Завальська.
Вона зазначає, що навіть за пару днів свят чи відпустки організм може «звикнути» до шкідливої їжі та більшої кількості калорій. І якщо в один момент його залишити без смачного та різко зменшити калорійність раціону – можна отримати зайві сантиметри на талії, хоч би як парадоксально це звучало.
«Організм, коли розуміє, що вчора було багато страв, а сьогодні їх у рази менше і вони менш насичені, і завтра їх також буде менше, то може «подумати», що і в майбутньому їжі буде так само мало, і почне про всяк випадок запасатись жиром. Це може бути така захисна реакція. Тому швидко переходити після свят на дієту або до звичного режиму – не варто. Потрібно все робити поступово і до звичного режиму повертатись повільно», – говорить Олена Завальська.
Тож на додачу до походу на роботу не потрібно навантажувати організм ще й поверненням до раціону без смаколиків або сідати на дієту – це лише додасть стресу організму.
СПОРТИВНА АКТИВНІСТЬ
Не тільки після свят, а й весь час людина має підтримувати себе фізичною активністю. «Якщо на роботі стрес, то єдиний спосіб упоратись із ним для нашого тіла – це фізичні навантаження або проста фізична активність. Важливо хоча б декілька разів на тиждень займатися спортом. Це дасть змогу відрегулювати самопочуття та знизити стрес на тілесному рівні», – зазначає психологиня Анна Протасова.
Фітнес-тренер Катерина Мієва зауважує, що хоча б маленька розминка, виконана ранком, допоможе покращити настрій. «Коли ми займаємося спортом – виділяється гормон дофамін, який відповідає за відчуття щастя. Тому і покращується настрій», – пояснює фітнес-тренерка.
За її словами, якщо хочеться почати займатися спортом із нового року, після свят, у понеділок чи після відпустки – ідеально починати із маленьких кроків – невеличка розминка 3-5 хвилин щоранку допоможе безболісно та поступово перейти до більших фізичних активностей і не спричинить з боку організму стресу чи бажання полишити спорт.
ТАМАРА БЄЛКІНА
фото з відкритих джерел