На Дніпропетровщині майже 30 тисяч жителів хворіють на небезпечну недугу
Щороку 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Для України цей день є нагадуванням про те, як наша країна бореться з епідемією ВІЛ навіть у розпал повномасштабної війни. Як зазначили у Дніпропетровській обласній раді, Дніпропетровщина – на другому місці серед регіонів України за кількістю інфікованих. Офіційно в нашій країні зареєстровано 147 599 людей, які живуть із ВІЛ.
У нашому регіоні інфікованими є близько 1% населення. На обліку перебуває 29 269 осіб із ВІЛ, серед яких 7 340 мають діагноз СНІД. Найбільш уражена вікова група – люди 30–49 років (73%), з яких 65% – чоловіки. І це лише офіційні дані. За оцінками фахівців, реальна ситуація значно гірша.
Воєнні дії створюють додаткові труднощі для лікування людей із ВІЛ. Переселення ускладнює доступ до медичних послуг, люди втрачають зв’язок із лікарями, а доставка антиретровірусних препаратів стає все складнішою. У зонах бойових дій та на окупованих територіях медична інфраструктура практично зруйнована, що погіршує епідеміологічну ситуацію.
Проблема профілактики також стає дедалі серйознішою. Кількість обстежень на ВІЛ значно зменшилась, а доступ до профілактичних і лікувальних послуг суттєво обмежився. Особливо це стосується прифронтових та окупованих територій. Терор російської армії проти медичної інфраструктури має руйнівні наслідки для боротьби з ВІЛ в Україні.
На Дніпропетровщині заклади охорони здоров’я забезпечені швидкими тестами для своєчасної діагностики. Профілактика та лікування доступні у 34 медичних установах. Пройти безкоштовне та швидке тестування можна у сімейного лікаря, спеціалізованих кабінетах або центрах «Довіра».