Анна Голованьова: «Відтворювати зимову красу – це суцільне задоволення»

Уже зовсім скоро настане улюблене свято дітей та дорослих – Новий рік. Ми активно шукаємо подарунки, розвішуємо на вікнах паперові сніжинки, плануємо святкове меню… Для багатьох найголовніше цієї пори – якнайгарніше декорувати «лісову красуню». Та не всі обирають ялинкові прикраси на полицях магазинів. Анна Голованьова з міста Суми торік не змогла знайти те, чим хотілось би прикрасити власну ялинку. Тому дівчина вирішила розписувати новорічні кульки власноруч.

ВДАЛИЙ ПОДАРУНОК

Слідкуйте за нами в Telegram та Viber !

– Анно, розкажіть, будь ласка, як давно почали розмальовувати ялинкові кульки?

– Перші прикраси мого розпису з’явилися приблизно рік тому. Тоді я не купувала заготовки, як зараз, а перероблювала іграшки, які прикрашали мою ялинку. Найперші були з примітивними малюнками. Тоді я зовсім нічого не знала про матеріали та процеси розпису ялинкових куль. Але невдовзі почала більше цікавитись цією справою та вникати у процес. А ще, як потім з’ясувалося, такі прикраси ручного розпису є дуже вдалими подарунками своїм рідним до новорічних свят.

Анна Голованьова_ялинкові прикраси

– Як виникла ідея такого незвичного заняття?

– Дуже вже хотілося створити щось незвичайне, гарне та цікаве з ялинковим вбранням. Ще з дитинства я обожнюю атмосферу новорічних свят. Відтворювати зимову красу для мене – суцільне задоволення. Та торік під час відвідування чергового магазину з ялинковими іграшками я перестала знаходити те, що мені до вподоби, а купувати прикраси сумнівної якості не хотілося. І в моєму випадку спрацював вислів: «Хочеш зробити щось добре – зроби сам!» Ось це й спонукало мене до виготовлення ялинкових куль авторського розпису.

Читайте нас в телеграмм-канале t.me/vestidpua

– Де ви навчалися малювати?

– Маю художню освіту. Закінчила Сумське вище училище ­мистецтв і культури ім. Д.С. Бортнянського та Сумський державний педагогічний університет ім. А.С. Макаренка. За кваліфікацією я художник-виконавець, викладач образотворчого мистецтва та керівник студії художнього конструювання.

Анна Голованьова_ялинкові прикраси

ЮВЕЛІРНА РОБОТА

– Розкажіть про етапи створення кульки, а також про матеріали, з яких її виготовляєте?

– Кожна іграшка робиться не за один день. Спочатку заготовка ретельно ґрунтується в два або три шари, розроб­ляється сама ідея, ескіз. Далі на кулі створюється рельєф (якщо він передбачається), розписується. Потім покривається лаком у три шари, кожен з яких має добряче просохнути.

Розписую як скляні, так і пластикові кулі – залежно від бажання замовника чи мого особисто. Купую їх у спеціальних магазинах, які займаються продажем різних заготовок для творчості. Скляні більше підходять для подарунків, інші – ідеальні для тих, хто має маленьких діток або домашніх тварин – прикраси не розіб’ються. З пластиковими набагато спокійніше щодо безпеки, але приємніше малювати на скляних. Також із матеріалів використовую акрилові фарби, художній акриловий ґрунт, структурну пасту, мастихіни, акриловий лак на водній дисперсії – глянцевий або шовко­висто-матовий.

– Роздивляючись кульки, стає зрозуміло, що це справжня ювелірна майстерність, яка потребує багато терпіння. Що в такій роботі найскладніше?

– Щодо ювелірних тонкощів – повністю з вами згодна. Діаметр куль із моїм розписом сягає від 25 до 100 мм. Я ще не зустрічала майстрів, які займаються витворами з подібними розмірами. Зазвичай малюють на кулях від 80 мм. Усіх крихітних деталей на ялинкових прикрасах не помічає більшість людей, фото теж далеко не завжди фіксує.

Насправді, я ніколи не рахувала, скільки витрачається часу на один виріб. Безперервна праця може тривати 7-8 годин. Під час роботи з ялинковими кулями взагалі не виникає труднощів, бо я маю від цього задоволення. Саме тому і ніякого терпіння не треба. Складність лише в тому, щоб устигнути розписати ялинкові кулі всім замовникам до новорічних свят. А також те, що комусь доводиться відмовляти через велику кількість замовлень.

Анна Голованьова_ялинкові прикраси

МОРОЗНА КАЗКА

– Розкажіть, як виглядає ваше робоче місце.

– Поки що я не маю можливості облаштувати свою власну майстерню, тому займаюся розписом удома на звичайному робочому столі. На ньому стоять чимало склянок та шпажок для встановлення самих куль. Для забезпечення якісного освітлення – висока потужна лампа.

– Я довго милувалася вашими чудовими малюнками на кульках. Домівки на засніженій вулиці, зимовий лісовий пейзаж, пташки на гілках, сузір’я на небі, різноманітні орнаменти… Розкажіть, як з’являються ідеї для малюнків? Що надихає?

– Відповідь ховається у самому запитанні – це природа. Немає в житті нічого більш досконалішого, ніж сама природа, тому і маю велике бажання відтворювати морозну казку. Спогади з дитинства теж добре мотивують на створення чарівних зимових пейзажів, сюжетів.

– Що розписуєте, крім ялинкових кульок? Бачила фото дерев’яної скриньки та подарункової коробки-тубусу. Можливо, ще щось?

– Зараз велика увага приділяється новорічним прикрасам. Після зимових свят з’явиться більше скринь, коробів, органайзерів для зберігання речей з ручним авторським розписом. А взагалі, планую і надалі розписувати ялинкові кулі впродовж усього року, тільки в менших кількостях.

Анна Голованьова_ялинкові прикраси

ВІРА В ДИВА

– Ваша художня онлайн-крамниця має цікаву назву – «Своїми лапками». Як вона з’явилася? Можливо, у вас є кішка, яка надихнула?

– Назву та логотип я придумала і створила сама. Різними назвами, на кшталт «Своїми руками», «Handmade» зараз нікого не здивуєш. А замість «Handmade» у мене «Pawmade».

У нас удома мешкають кіт та кішка – Абубацер та Шира. Вони справжні зірки на інстаграм-сторінці, їх усі обожнюють. Їхні прекрасні пухнасті лапки – справжній витвір мистецтва, можуть заохотити до будь-чого.

– Що порадите тим, хто хоче спробувати навчитися самостійно розмальовувати кульки?

– Головне – це добре освітлення, вибір фарби та закріплення малюнка. В жодному разі не малюйте за недостатнього освітлення, тим паче, якщо це мініатюрні малюнки у вигляді ялинкових куль. Не забувайте про здоров’я своїх очей.

Для куль найкраще підходять акрилові фарби. Якщо взяти інші види, то малюнок може стертися ще під час покривання виробу лаком. Перед нанесенням фарб куля має бути вкрита акриловим ґрунтом для кращого зчеп­лення. Важливо малюнок закріпити акриловим лаком, щоб іграшка радувала вас довгі роки. Усі ці матеріали для створення новорічної прикраси можна придбати, мабуть, у будь-якому художньому магазині.

– Розкажіть про ваше ставлення до новорічних свят? Вірите у дива цієї чарівної пори року? Чи багато на новорічній ялинці у вашому домі кульок з-під вашого пензля?

– Для мене з-поміж усіх свят завжди найкращими були і є Новий рік та Різдво. Ще з дитинст­ва пам’ятаю хвилююче очікування їхнього приходу, в передчутті майбутніх подарунків та віри в диво. Щороку ти знаєш, що буде, а радієш, як уперше. Саме на Новий рік та Різдво в мене виникає справжнє відчуття свята. Цього дня серце наповнюється любов’ю, а дім – неймовірною святковою атмосферою.

Так сталося, що на нашій новорічній ялинці іграшок мого розпису небагато – всього чотири кулі. Як кажуть, не той п’є, хто варить (посміхається).

– Побажайте щось, будь ласка, читачам «Вістей Придніпров’я» на Новий рік та Різдво Христове.

– Хочу побажати не забувати про свою внутрішню дитину, яка вірить у казку та магію новорічних свят. Нехай кожен день у році, а не тільки Новий рік, буде сповнений радістю та очікуванням дива. З Новим роком та Різдвом Христовим!

КАТЕРИНА ЧЕРЕДНИЧЕНКО,
ФОТО З ОСОБИСТОГО АРХІВУ АННИ ГОЛОВАНЬОВОЇ

Більше на нашому каналі в  YouTube, та на сторінках у  Facebook, Instagram!