Аптеки відпускатимуть антибіотики за електронним рецептом

Від серпня 2022 року пацієнти отримуватимуть електронний рецепт для придбання антибіотиків за власні кошти. Норма щодо відпуску цих препаратів за призначенням лікаря – не нова: до неї лише додається цифровий інструмент, електронний рецепт. Таке рішення є частиною євроінтеграційних процесів в Україні, адже в багатьох країнах світу відпуск антибіотиків відбувається саме за рецептом.

ПЕРЕХІДНИЙ ПЕРІОД

З кожним роком усе складніше лікувати бактеріальні інфекційні хвороби. Як приклад – пневмонія та туберкульоз. Зовсім скоро нераціональне використання антибіотиків може призвести до того, що інфекційні хвороби, які зараз швидко і без наслідків лікуються антибактеріальними препаратами, можуть стати смертельно небезпечними. За даними Центру громадського здоров’я, майже 64% українців помилково вважають, що гострі вірусні інфекційні захворювання та застуду можна лікувати антибіотиками, і купують їх без призначення лікаря. Ризик вироблення антибіотикорезистентності зростає і в разі недотримання режиму приймання ліків у ситуаціях, коли вони потрібні. Саме тому лікування антибіотиком має призначати та контролювати виключно лікар. Тож упровадження електронного рецепта на антибіотики стане першим кроком до розв’язання проблеми неконтрольованого вживання рецептурних лікарських засобів.

Нововведення почне працювати в межах перехідного періоду в тих медичних закладах, які працюють з елект­ронною системою охорони здоров’я (ЕСОЗ). Якщо заклад охорони здоров’я, до якого звертається пацієнт, не підключений до ЕСОЗ, лікар має виписати паперовий рецепт, за яким пацієнт зможе придбати необхідні ліки в будь-якій аптеці. Для цього достатньо лише пред’явити фармацевту інформаційну довідку, якою лікар підтверджує призначення. Виняток становлять лише ті аптеки, що розташовані в межах територіальних громад; в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні): їхній перелік затверджено відповідним наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Такі аптеки тимчасово, на час дії воєнного стану, зможуть відпускати пацієнтам антибіотики без рецепта лікаря.

НАЙПОШИРЕНІШІ ПИТАННЯ

– Чи обов’язково укладати декларацію з сімейним лікарем для отримання рецепта?
– Рецепт можна буде отримати в будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації.

– Чи зможе лікар приватної клініки виписати електронний рецепт?
– Лікарі усіх рівнів медичної допомоги, незалежно від форми власності закладу, можуть здійс­нювати відпуск електронних рецептів за умови підключення закладу та його працівників до електронної системи охорони здоров’я.

– Що робити, якщо медичний заклад, до якого звертається пацієнт, не працює з електронною системою охорони здоров’я?
– На такий випадок перехідним періодом передбачено випис­ку паперового рецепта.

– Чи передбачено часткове погашення електронних рецептів? Чи можна буде придбати меншу кількість препарату, ніж вказано у рецепті?
– Так, функціонал електронного рецепта дозволяє погасити рецепт частково, тобто придбати меншу кількість лікарського засобу, ніж зазначено.

– Чи поширюється елект­ронний рецепт на очні краплі/ топічні антибіотики і таке інше?
– Препарати, які належать до антибактеріальних лікарських засобів (код АТХ – J01 згідно з даними Державного реєстру лікарських засобів України), підлягають відпуску за рецептом за кошти пацієнта. Ця норма стосується усіх форм антибактеріальних лікарських засобів, які підпадають під зазначену групу.

-Чи будуть діяти паперові рецепти для відпуску препаратів на пільгових умовах?
– Так, перехідним періодом передбачено виписування паперового рецепта медичними закладами, які поки не мають відповідної технічної можливості, тобто не підключені до ЕСОЗ. Крім того, виписка лікарських препаратів, що відпускаються на пільгових умовах, буде здійснюватися за паперовим рецептом.

Як у нових умовах відпуску антибіотиків можна буде при­дбати ліки для тварин?
– Лікарські препарати для тварин, як і раніше, відпускатимуть за ветеринарним рецептом.

ЯРОСЛАВА ХЛЄБНИКОВА