Автофіксація порушень на дорогах та інші зміни в Україні у червні

У червні порушення на дорогах фіксуватимуть автоматично, так само, як і виписуватимуть штрафи. Крім того, запрацює залізниця і басейни, а газ подешевшає, повідомляє «ВВС Україна».

Автоматична фіксація, автоматичні штрафи

З 1 червня в Україні почне діяти система автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху (ПДР). Як заявив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, спочатку буде встановлено 17 камер, згодом їхня кількість збільшиться до 40, а на кінець року по всій Україні має працювати до 700 камер автоматичної фіксації. Їх розташування буде відомим, каже міністр.

Спершу система фіксуватиме лише порушення швидкості. Якщо водій перевищив швидкість, система за номером авто визначає власника (і фізичну, і юридичну особу), на якого буде виписаний штраф. Його відправлятимуть порушнику рекомендованим листом за місцем реєстрації впродовж трьох днів.

Крім цього, дізнатися про фіксацію порушення водій може через:

  • SMS-повідомлення чи електронну пошту, якщо він подасть відповідну заяву до МВС,
  • на сайтах МВС та Нацполіції в електронному кабінеті водія,
  • від прикордонної служби при перетині кордону (якщо авто на територію України ввозив нерезидент).

На оскарження штрафу дається 10 днів, а на оплату — 30.

При цьому, як пояснив перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Белошицький, реквізити для сплати штрафу за порушення, зафіксоване автоматичною системою, є іншими, ніж для звичайних штрафів. Їх вказуватимуть у постанові про штраф, на відривній квитанції, також вони будуть на сайті МВС та Нацполіції.

За його словами, «євробляхи» штрафуватимуть двома способами. Якщо авто з іноземною реєстрацією завіз громадянин України, то саме він і отримає штраф. Якщо ж машину завіз іноземець чи особа без громадянства, то під час виїзду за межі України прикордонники запропонують оплатити штраф через платіжний термінал, а також попередять, що несплата штрафу є підставою для заборони на в’їзд до моменту оплати.

За законодавством, порушенням швидкості є перевищення встановлених обмежень на понад 20 км/год. Штраф за перевищення швидкості на понад 20 км/год становить 255 грн, а за понад 50 км/год. — 510 грн.

Водіїв, які швидко оплачують штраф, стимулюватимуть, а тих, хто зволікає, — каратимуть. Якщо оплатити штраф впродовж 10 днів від винесення постанови, його сума зменшується наполовину. Проте через 30 днів після винесення постанови про штраф починає працювати механізм примусового стягнення. У порушника можуть арештувати авто або ж інше майно, а сума штрафу подвоюється.

Далі поступово автоматично фіксуватимуться й інші порушення — правил зупинки, паркування, заборона на пересування смугою для громадського транспорту або ж тротуарами, виїзд на зустрічну смугу.

Перші камери вже встановлені у Києві та Київській області. Вони розташовані у місцях, де часто відбуваються ДТП із важкими наслідками. Пізніше такі ж камери будуть розташовані по всій Україні. До кінця цього року планується встановити близько 700 камер.

На автошляхах камери для авто фіксації порушень будуть встановлюватися коштом державного бюджету, а у містах — за рахунок місцевих бюджетів.

Автобуси і залізниця рушать

З 1 червня мають відбутися чергові послаблення карантину. Зокрема, відновиться автобусне сполучення між містами та запрацює залізниця.

За словами в.о. голови «Укрзалізниці» Івана Юрика, з 1 червня будуть запущені 42 поїзди, з яких 10 «Інтерсіті+» та 32 — далекого сполучення. Це приблизно третина від докарантинного обсягу пасажирських маршрутів залізниці.

«Наразі у пасажирських вагонах, які прямують до регіонів, де ще не послаблено карантин, реалізовуватиметься 50% місць, тобто в одному купе буде перебувати не більше двох осіб», — заявив керівник «Укрзалізниці».

За його словами, «поїзди проходитимуть посилену дезінфекційну обробку перед та після рейсу». В «Укрзалізниці» також «посилили і обробку постільної білизни під час прання».

Як йдеться на сайті компанії, «тимчасово у поїздах не пропонуватимуть напої та кондитерські вироби, а окріп за потреби надаватиметься пасажирам у власний посуд».

Рух електричок спочатку відновлять у 10 областях. За словами керівника «Укрзалізниці», перші електрички запустять у Харківській, Полтавській, Луганській, Донецькій, Тернопільській, Івано-Франківській, Одеській, Черкаській, Житомирській, Хмельницькій областях.

Басейни і спортзали відкриються

Крім того, з 1 червня відкриються автошколи, спортзали і басейни.

При цьому, як уточнив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко, спочатку в уряді не розглядали відкриття басейнів як елемент третього етапу послаблення карантину.

«Але нові дані, які з’явилися сьогодні щодо поширення коронавірусу через водний шлях передачі, зокрема у воді, яка підлягає постійній дезінфекції, дозволяють нам розпочати їх роботу», — пояснив Віктор Ляшко.

Ціни на газ знову суттєво знизяться

Ціни на газ для промисловості у червні мають значно знизитися — на понад 20%.

Мінімальна ціна без урахування ПДВ становитиме 2 713 грн за тисячу кубів проти 3 421 грн у травні. За мінімальною ціною газ можуть купувати споживачі, які не мають боргів, купують більше 50 тис. кубометрів та здійснюють передоплату. Максимальна ціна на газ для промисловості становитиме 3 182 грн буз ПДВ.

Ціни на газ для населення у червні будуть відомі пізніше, адже вони розраховуються за спеціальним алгоритмом. У травні газ для населення коштував на понад 20% дешевше, ніж у квітні. Від початку року ціни на газ для населення знизилися на понад 50% через найнижчі за останні 10 років ціни на європейських газових хабах.