Чим загрожує збільшення популяції білок у Дніпрі
Білки з’явились у Дніпропетровській області ще у далеких 80-х. Їх завезли до міста і «розселили» по парках міста. Тваринки прижилися і стали окрасою Дніпра. Але чи дійсно вони такі милі і пухнасті, і не загрожують ніякими небезпеками людині? «Вісті Придніпров’я» розібрались в цьому питанні.
Городяни, які скучили за природою, іноді бувають поблажливими рудих пухнастиків – білок годують активно у парках та лісах, тому їх популяція істотно збільшилась цього року. Плюс посприяла цьому і м’яка зима, тепла весна і майже бездощове літо.
«Білки розмножуються дуже швидко – вагітність триває 35-40 діб, народжується в середньому 4-10 більченят. Приплод можуть приводити 2, а то і три рази на рік. Але саме людський фактор збільшує їхню чисельність. Формула проста: більше їжі = більше білок. Але холодна зима, яку прогнозують цього року, може істотно вплинути на їх чисельність, адже руді красуні дуже чутливі до коливань температури і недостатньої кількості харчування», – зазначає головний науковий співробітник Інституту проблем природокористування та екології, доктор біологічних наук Олексій Міхєєв.
Широко поширена думка, що білка харчується горіхами. Далеко не тільки горіхами і, тим більше, не лише лісовими горіхами. Все, що є в лісі їстівного, входить в її меню: всіляке насіння, зерна, бруньки, гілки, ягоди, молоді пагони, гриби, ну і звичайно, вміст шишок хвойних дерев. За день білка може обробити до 15 ялинових шишок і більше 100 соснових. Не всі знають, що вона охоче поїдає також комах, але найбільше полюбляє пташині яйця і пташенят. А от годувати «людською» їжею білок категорично заборонено, кажуть фахівці. Чіпси, сухарики, цукерки – все це шкідливо для білок. Якщо хочете погодувати руду у парку, то вона зрадіє насінню соняшника, горішкам чи яблуком, а от цитрусові смертельно шкідливі для будь-якого виду гризунів.
Спеціалісти наголошують, що збільшення чисельності білок у Дніпрі людям ніякої шкоди не несе. Ці тварини, попри поширений міф, сказу не переносять (наука знає поодинокі і не підтверджені випадки, коли гризун був носієм сказу). А агресію можуть проявити тільки у випадку, коли атакують її малят чи силоміць намагаються спіймати, взяти на руки. Білки досить контактні і миролюбні створіння, тому після двох-трьох годівель у парку вони радо підійдуть до вас ближче, можуть навіть порпатись у сумці, шукаючи смачненьке.
Ще одна цікава особливість білок полягає в тому, що вони несвідомо висаджують дерева. Білка ховає жолудь про запас, а потім забуває про нього. Таким чином дуже часто виростають дуби в найнеочікуваніших місцях. Але якщо така руда панянка поселиться у вас на горищі, то може істотно понівечити, наприклад, еклектичні дроти, адже її гострі ікла з легкість розколюють горіхи, шишки та жолуді.
А загалом, природа сама контролює чисельність і популяцію кожного виду. Головне, аби людство не знищувало, а тільки допомагало екосистемі.
Дарина Сухоніс